В категории: Брой 9-10/2003, Градина, Металообработване, Ремонти, Строителство
Гаражна врата – проект „Как да направим“
Почти няма вила или къща без гараж. А гаражът се нуждае от широка, стабилна и красива врата. Вярно, на пазара вече може да се намерят по-модерни в техническо отношение готови гаражни врати.
Най-общо казано, те са два вида. Едните представляват метална рамка, покрита с ламарина. При отваряне горния края на вратата се плъзга по релси до напълно отворено положение, при което тя заема хоризонтално положение, непосредствено под тавана на помещението. При другия вид вратата е съставена от множество шарнирно свързани тесни сегменти и, подобно на рулетка, се изтегля и прибира под тавана на помещението. Тези врати имат повече или по-малко сложни механизми, което ги прави податливи на повреди. Освен това те имат и един съществен недостатък – ограничената по технологични причини широчина, която, общо взето, не надхвърля 210 cm. Най-евтините врати от първия вид с максимална широчина 210 cm струват около 1200 лв. Случаят, когато този вид врати са без алтернатива, е при гаражи, разположени под нивото на уличното платно, при които стръмната рампа достига до самия гараж и не позволява на обикновените врати да се отварят навън.
Тук ще разгледаме направата на една, да я наречем, класическа врата, защото крилата и са окачени на панти и се отварят чрез завъртане навън. В случая това е единственото възможно решение поради голямата широчина на гаража – 440 cm. Изработването на вратата не би затруднило домашния майстор, защото на пазара вече се продават всички необходими материали – кухи метални профили с квадратно или правоъгълно сечение с различна големина. За нашата врата избрахме профили 40х40х2 mm, които са максимално олекотени и същевременно имат достатъчно голяма устойчивост (съпротивителен момент) на огъване. Иначе казано, с тях може да се направи сравнително лека и същевременно здрава врата. За напречните пръчки е използван кух стоманен профил 25х15х2 mm, който поради малките им дължини също е достатъчно устойчив. Здравината на рамковата конструкция на вратите допълнително се увеличава и от заварените парчета шина (25х3 mm), чието предназначение е да се направи каса за монтиране на профилните дървени летви (сачак). Комбинацията метални профили-дъсчена обшивка, също принадлежи към класиката в жанра, но едва ли някой ще оспори, че вратата изглежда отлично и напълно успешно се конкурира с еднообразно боядисаните метални панели на фабричните врати. Всъщност нищо не пречи и на описаната тук врата да се направи ламаринена обшивка вместо пълнежа от декоративни летви. Решението сами да изработите вратата ще ви отнеме три-четири дни, но трудът напълно си заслужава и от финансова гледна точка – стойността на материалите без сачака е около 300 лв. Направената икономия ще изплати всички използвани машини.
Вратата се състои от две големи крила, като едното е единично, а другото е съставено от две по-тесни врати. Това решение има предимството. Когато в гаража се вкарва кола с нормални габарити, може да се отвори само едното, голямото, крило. При влизане на хора е достатъчно да се отвори само тясното крило. Ако колата е по-широка, се отварят голямото и едното тясно крило.
В долния край вратата е покрита с ламарина, което я прави по-устойчива и предпазва дървената обшивка от дъждовни пръски и навяване на сняг. Вертикалните ребра (22) дават допълнителна опора на ламаринените листове и образуват решетка, която би затруднила обирджиите, наричани днес „криминално проявени лица”.
В горния край на вратата са оставени отвори за вентилация и намаляване на влагата в подземния гараж. През зимата отворите се затварят с остъклени рамки.
Метална конструкция
Разкрояване
Основните операции при изработване на вратите са разкрояване на профилите и тяхното заваряване. За целта стандартното решение е да се използва ъглошлифовъчна машина с тънък диск за рязане на метал. Колкото и човек да е опитен, колкото и внимателно да работи, почти е невъзможно да се получат толкова много точно отрязани детайли. Докато линията за рязане върху хоризонтално разположената стена на профила сравнително лесно се следва, във вертикална посока тя много лесно се изкривява. В резултат на това се налагат допълнителни корекции чрез изпиляване, което пък води до скъсяване на детайлите под необходимия размер, като при по-голямо отклонение може да се наложи бракуване. Още по-трудно става рязането на профилите под ъгъл 45°, който пък осигурява значително по-здраво заваръчно съединение.
Затова решихме, че напълно си струва покупката на настолна машина за разкрояване на метални профили. Показаната тук машина струва 159 лв. с ДДС – пренебрежимо малка за удобството при работа и най-вече за точността, с която се реже. Профилът се закрепва неподвижно с винтов притискащ механизъм към опора, която може да се завърта до ъгъл 45°. За по-бързо притискане или освобождаване на профила гайката на винта е съставена от две части и позволява бързото му преместване чрез избутване или издърпване. Машината работи с абразивен диск с външен диаметър 355 mm, и, отново, с впечатляващо ниска цена – 4,80 лв. с ДДС. Избраната от нас машина е по-малкият (и съответно по-евтиният) от двата модела, които Евромастер предлага – мощността на двигателя й е 1600 W. Работата ни с нея показа, че тази мощност е напълно достатъчна за домашни цели, като трябва да се реже с умерен натиск, което умение се придобива бързо. При по-голям натиск двигателят се претоварва, оборотите на диска започват да падат и това може да причини неговото счупване. При силен натиск, поради големия диаметър на диска, се забелязва странично изкривяване и срезът се получава с лек наклон, а не строго вертикален. Необходимо е също така новият диск, така да се каже, да се разработи. Първоначално още с поставянето на машината той реже по-слабо, на след две-три рязания започва да работи нормално. Това поне показа нашият опит.
С две думи – това е добра машина, която неминуемо ще намери място в домашната работилница, защото разкрояването на метални профили се налага често и стойността на инвестицията напълно си заслужава.
Заваряване
За заварката на профилите също решихме да се отклоним от традиционно утъпканата пътечка на работата с обикновен електрожен (заваръчен променливотоков трансформатор) с обмазани електроди. След статията, която поместихме в предишния брой на списанието, наблюдателният читател лесно ще се досети, че става дума за заваръчните полуавтомати с телоподаващо устройство МИГ/МАГ. Освен любознателния ни стремеж сами да изпитаме тръпката от работата с непознат досега апарат и да придобием лични впечатления и опит, изборът ни имаше и съвсем конкретна причина. Заварката на тънкостенните метални профили с дебелина на стените само 2 mm и особено ламарината с дебелина 1 mm е почти непосилна задача за обикновения електрожен. Прогарянето на отвори в стените на профилите е повече от сигурно, а тяхното закърпване е доста сложна задача. Именно заварката на тънки метални листове е една от най-силните страни на МИГ/МАГ заваръчните апарати и не случайно те силно ограничиха приложението на оксиженовите горелки в автотенекеджийските работилници.
Подробности за начина на заваряване с МИГ/МАГ апарата, който използвахме за направата на вратата, може да прочетете в статията „Работа със заваръчен апарат МИГ/МАГ” в този брой на списанието.
За описаната тук врата бе изразходвана около една трета от макарата с тел (около 15 m), сменени бяха две медни дюзи, а от бутилката с въглероден диоксид бе изразходвана по-малко от 1/10 от обема й. Според специалистите при интензивна работа една бутилка стига за около месец, след което се дава за пълнене.
Вече споменахме, че едно от големите предимства на заварката с телоподаващ апарат е силното намаляване на термичните деформации на детайлите. Те обаче не могат да бъдат напълно избегнати. За да се работи по-спокойно и с гарантирана сигурност срещу измятане може да препоръчаме предварително да се завари рамка от П-образни метални профили, които да лежат в една равнина. За предотвратяване на термичната деформация от заварките детайлите за вратата се пристягат здраво към профилите. Все пак за препоръчване е да се работи чрез последователно точкуване на срещуположно разположени участъци, вместо да се правят наведнъж дълги непрекъснати шевове.
Преди да се пристъпи към заваряване, детайлите, оформящи рамката, се сглобяват пробно, като старателно се проверяват правите ъгли помежду им. Работата може много да се улесни, ако се използва специална стега за заваряване на детайли под прав ъгъл. Тук сме показали специализирана стега, с която се гарантира правият ъгъл и сигурното фиксиране в неподвижно положение на детайлите, докато заварката изстине. Подходяща е за крайни и Т-образни заварки. Стегата е изключително стабилна и позволява прилагане на голямо притягащо усилие, а винтът ґ има специално медно покритие, за да не залепват капчиците стопен метал върху него. Тя има един-единствено недостатък – цената ґ обезсмисля нейното спорадично използване в домашни условия.
Тук показваме и друго приспособление – магнитна стега, която е прекрасен помощник при заварки и струва само около 18 лв. Кантовете на стегата представляват равнобедрен триъгълник, т.е. сключват помежду си прав и ъгъл 45°. Тя представлява силен магнит, който сигурно придържа детайлите по време на заваряването им. Стегите са особено удобни при заварка на малки детайли, включително на парчета ламарина. Те са многофункционални и може да намерят най-различни приложения, включително да служат като опора при монтиране на различни метални конструкции, с тях да се захващат тръби, ъглови профили и др.
Сглобяване на вратите
След като всяка от рамките на вратите бъде заварена, заваръчните шевове се изглаждат чрез изпилване с ъглошлифовъчна машина. Всяка от вратите се окачва с по три панти. В железарските магазини се продават изработени на струг панти (местно производство) с поставена в тялото им стоманена сачма за намаляване на триенето и по-леко движение на вратата. Ние обаче намерихме по-добро решение – специална панта с малко сачмено лагерче, поставено между двете й половини. Друго съществено предимство на тези панти е леко сплеснатата форма на всяко от двете тела, което улеснява заварката им и осигурява по-голяма дистанция между пантата и основата, към която е заварена.
Понеже крайните размери на вратите не винаги се получават с точност до милиметър, както е на чертежа, може да се препоръча първо да се направи и окачи голямото крило на вратата, след това крайната малка врата и по останалото помежду им място да се провери и при необходимост коригира широчината на втората малка врата. В затворено положение между двете крила на вратата остава пролука с широчина 5-6 mm, която се прикрива отзад от парче заварена шина.
За заключване на вратите може да се избере вариант с катинар, с брава, или пък и по двата начина. За монтиране на бравата във вратата от парчета ламарина се оформя кутия с подходяща големина. В рамката на голямата врата се изрязва отвор за езика на бравата.
Голямата и крайната малка врати се застопоряват с по две резета в долния и горния край. На пазара се предлагат различни модели, като за горните сме избрали резета с дълги дръжки.
Следващата операция е китване на всички неравности, докато се получат напълно гладки повърхности. Това се налага най-вече по линията на заварката на шините (5 и 9) към носещите квадратни профили и затова, когато се заварява, трябва да се мисли за последващата обработка. Другото място, изискващо повече кит и труд, са ъглите между вертикалните пречки (22) и заварените към тях листове ламарина. Старателното запълване на пролуките с кит има не само естетично значение, но така се предотвратява проникване на влага в процепите и неизбежната поява на корозия. Най-малката беда е, че, ако не се вземат защитни мерки, след първата зима на тези места ще се появят следи от тънки струйки ръжда.
За запълване на неравностите се използва полиестерен кит, добил у нас гражданственост под наименованието „циментов”. Той е двукомпонентен, като втвърдителят се добавя в съотношение около 5% от общата маса. Работи се с три шпахтела (за предпочитане са т.нар. японски), като най-тесният се използва само за загребване на кита. Така се предотвратява попадането на втвърдител в кутията. Взима се малко количество кит и се поставя на единия от широките шпахтели. До кита от тубичката се изстисква необходимото количество втвърдител и двата компонента старателно се размесват между двата шпахтела, докато се получи напълно хомогенна, равномерно оцветена гъста паста. Това се познава лесно, защото втвърдителят има яркочервен цвят и лесно проличава, когато не е добре размесен.
Китът се нанася равномерно на тънки пластове и заглажда с шпахтела. Остатъците от кита върху шпахтелите веднага се остъргват до постигане на метален блясък. След като се втвърдят, почистването им може да стане с шлифовъчна хартия. След 15–20 min китът вече се е втвърдил достатъчно и повърхността може да се шлифова. Това може да се направи на сухо, или пък за постигане на максимално гладка повърхност да се използва водна шлифовъчна хартия. В този случай шлифованата повърхност непрестанно се мокри с вода. Макар и по-качествен, вторият метод в случая едва ли е оправдан, защото все пак не се обработва купето на автомобил.
Следващата операция е боядисване на вратата – предварително грундиране с антикорозионен препарат и последващо нанасяне на декоративния слой боя. Ние избрахме друг подход, като използвахме италианския антикорозионен грунд-боя FERO GEL. Той е черен на цвят и се продава в две разновидности за получаване на блестящо или на матово покритие, което в случая сполучливо контрастира със светлите облицовъчни дъски. FERO GEL се препоръчва и като антикорозионно покритие, защото свързва и неутрализира вече образувалата се ръжда, спира и процеса на корозия. Преди боята да се нанесе всички повърхности трябва да се почистят от прахта и което е много важно – да се обезмаслят. Това най-вече се отнася за ламарината, която често пъти е омаслена.
Дървена обшивка
За пълнеж на таблите на вратите избрахме профилни дъски тип „вагонна шарка” или, както още ги наричат – сачак. Те се сглобяват една с друга, като се разполагат под ъгъл 45°. Това означава още, че краищата на всяка от дъските трябва да се среже под този ъгъл. Отличната машина за това, която неимоверно улеснява и ускорява работата, е настолният циркулярен трион. С него се реже много точно и под предварително зададен ъгъл. Всяка дъсчица се отрязва, като дължината й се измерва точно на място. Понеже посоката на рязане на ъгъла лесно може да се сбърка, най-лесно е всяка дъсчица пробно да се поставя на мястото си така, че дългият й кант да приляга към предната дъсчица. Така точно се очертават линиите на рязане. За предпочитане е дъсчицата да се отреже по-дълга, защото с настолния циркулярен трион много лесно може да се коригира, докато прилегне плътно на мястото си. Ако между края на дъсчицата и металната рамка тук-там остане пролука до около 5 mm, това не е беда, защото широчината на шината, която покрива краищата на дъсчената обшивката, е 25 mm. След като всяка дъсчица се отреже, може да се наложи да се шлифова, за да се почисти повърхността й. Особено при по-продължително съхраняване на сачака лицевата повърхност на дъсчиците неминуемо се запрашава.
Дъсчиците се почистват с рендосване или за по-лесно чрез шлифоване с лентова шлайфмашина. Посочваме тази машина, защото с нея се работи най-лесно и бързо, но със същия успех, макар и по-бавно, може да се използва и по-разпространената плоскошлифовъчна машина. Желателно е всяка дъсчица да се шлифова поотделно, защото повърхността на готовата обшивка не може да стане напълно равна, което не позволява да се шлифова като цяло. Освен широката лицева повърхност на дъските трябва да се почистят и тесните, скосени под ъгъл 45° кантове. За целта лентовата шлайфмашина се обръща с лентата нагоре. При вече завършена облицовка най-подходящият инструмент за шлифоване на отделни дъски и особено в близост до металната рамка е делташлайфмашината.
След като всички дъсчици в едно платно се разкроят и сглобят, то се закрепва, като се обрамчва с парчета от стоманена шина, които се заваряват към рамката. На местата на заварките боята обгаря и по-късно покритието трябва да се възстанови. Тънкостта при монтиране на дъсчените платна е силното им притискане, преди шината да се завари. При крайните платна това става лесно с помощта на две стеги. За междинните платна обаче трябва да се прибегне до хитрина – напречно на вратата със стеги се закрепва метална гредичка, която служи за опора. С помощта на щанга, която се подпъхва под гредичката, шината заедно с дъските под нея силно се притискат преди заварката. Най-ефикасният инструмент за тази цел се оказа обикновен търнокоп, защото благодарение на дългото му рамо без усилие с едната ръка се получава достатъчно силен натиск, а другата е свободна за заваряване.
За да се укрепят дъсчените платна допълнително, зад тях напречно се заваряват парчета стоманена шина – по две във височина.
Накрая се монтира бравата, а дъсчените платна се боядисват – в нашия случай сме избрали дълбоко проникващ лазурен лак с цвета на бор, който леко потъмнява повърхността на дъските.
Коментирайте или задайте въпрос