Работа със заваръчен апарат МИГ/МАГ
Отскоро заваръчните апарати МИГ/МАГ прекрачиха границите на строго професионалното приложение и вече се предлагат на цени, достъпни и напълно оправдани за домашната работилница. Те имат редица предимства пред обикновения електрожен или по-точно заваръчен трансформатор. Затова, който веднъж е пробвал работа с такава машина, трудно би се върнал към старата техника. Същевременно работата с тях има своите особености, които трябва да се познават. А най-добре е човек да понатрупа собствен опит, което и направихме, преди да пристъпим към популяризиране на тази малко позната сред домашните майстори техника.
Първата задача е верният избор на апарата, защото на пазара вече се предлага твърде широка палитра от марки и модели. В предишния брой на списанието публикувахме обзор на машините в строго професионалния сегмент, където швейцарската Fronius е един от основните лидери. Високото качество обаче си има и своята също висока цена, фактор, който безусловно е решаващ, когато става дума за домашната работилница. На другия край на палитрата се намират заваръчни апарати с близкоизточен произход и цена от около 400 лв., които се продават и в търговските вериги „Направи си сам“. Засега не разполагаме с лични впечатления за качествата и реалните възможности на отделните марки и модели заваръчни МИГ/МАГ полуавтомати, които представляват най-широк интерес поради ниската си цена, като популярната немска марка Einhell, например. Тук ще разгледаме накратко възможностите на един апарат от по-висок ценови клас, който добре илюстрира възможностите на повечето от достъпните за домашната работилница МИГ/МАГ модели. С него може да се заваряват ниско и средновъглеродни стомани, алуминий и неговите сплави в защитна среда от въглероден диоксид, аргон или смес от двата газа. Максималната сила на заваръчния ток е 150 А, а минималната – 30 А. Това са стойности, които покриват преобладаващия брой приложения. Работи с електродна тел с диаметър 0,6 и 0,8 mm (най-често се използва 0,8 mm).
Най-съществената тънкост за успешната работа с полуавтомата е правилният избор на силата на заваръчния ток (в зависимост от дебелината на заваряваните детайли) и оптималната за него скорост на подаване на телта. Силата на тока се променя стъпаловидно на осем степени в посочените граници, а скоростта се регулира с потенциометър. При недостатъчна скорост на телта се наблюдава периодично прекъсване на дъгата. Когато скоростта е по-висока от необходимото, телта опира в детайла, преди да се разтопи, и даже избутва горелката. Точното съотношение между силата на тока и скоростта на подаване на телта се установява лесно след няколко пробни заварки. Дъгата трябва да гори стабилно, с равномерен съскащ звук, да разтопява повърхността на заваряваните детайли, без да ги прогаря, което се получава при прекомерно голяма сила на тока. При недостатъчна сила на тока металът не се разтопява в дълбочина, а разтопеният от телта метал се наслоява на капки.
Заваряването на ниско- и средновъглеродни стомани се извършва в защитна среда от въглероден диоксид. Газът се съхранява под налягане около 60 ata в стоманена бутилка. Оптималното решение е бутилка с обем 16 l, като за нея е предвидено място в задната част на заваръчния апарат. Посредством редуцир-вентил налягането на газа се намалява до около 6–8 ata. Той се подава в заваръчния шланг и излиза през горелката в зоната на заваряване. Така се ограничава достъпът на кислород и окисляването на разтопения метал.
Включването на апарата става с натискане на бутона върху ръкохватката на горелката. Първоначално се включва подаването на газта, а със закъснение от 0,1 s се включва заваръчният ток и подаването на телта. Трябва да се знае, че с отпускане на бутона, заваръчният ток се прекъсва, но подаването на газта продължава за още около 1,5 s. През това време горелката не трябва да се отдалечава, за да може разтопеният метал да се втвърди в защитна газова среда. Преди започване на работа се препоръчва вътрешността на горелката да се напръска със специален спрей, който предотвратява залепването на капчици метал върху медната дюза и вътрешността на горелката. По този начин те се почистват много по-лесно.
Най-лесно се работи, като върхът на горелката се допре под наклон около 45° до заварявания детайл. Така се осигурява по-голяма стабилност при поддържане на постоянно разстояние и водене на горелката по продължение на заваръчния шев.
Още първите проби за заваряване с телоподаващ заваръчен апарат впечатляват с лекотата, с която се работи. Определено може да се твърди, че с него се работи значително по-лесно, отколкото с обикновения електрожен. Дъгата запалва веднага, без каквито и да било проблеми. Тук липсва познатото неколкократно почукване с електрода, докато замазката на върха на електрода се изкърти и той направи контакт. Липсва и неизбежното залепване на електрода, което често може да доведе до неговото нажежаване и падане на цялата обмазка. При заварка с телоподаващо устройство се получава гладък и равномерен шев с еднороден състав на разтопения метал. Напълно липсва неизбежната при заваряването с електроди шлака върху шева, която впоследствие трябва старателно да се изчука и отстрани. Навярно по тази причина с телоподаващия апарат много лесно се запълват отвори, включително и получените поради прогаряне на метала при неумела работа. Това става с лекота, позната на работилите с оксижен, но недостъпна за обикновения електрожен. Трябва да споменем още, че телоподаващият апарат е истинска благодат при правене на таванни или вертикални заварки. Тук почти липсва характерното за обикновените електрожени стичане на метала. Заваряването в защитна газова среда изисква да се работи на закрито или да се осигури завет, така че вятърът да не може да отвее газта. Към предимствата на заваряването в газова защитна среда несъмнено е и възможността с такива апарати да се заварява алуминий и неговите сплави.
Най-накрая трябва да подчертаем, че заварките с телоподаващо устройство имат и друго, много съществено предимство пред електрожените – при тях нагряването на детайлите е ограничено предимно в зоната на заваряване, което в много голяма степен решава един от най-съществените проблеми при заваряването – деформацията на детайлите вследствие на тяхното нагряване. С МИГ/МАГ заваръчен полуавтомат безпроблемно може да се заваряват ламаринени листове с дебелина даже 0,6 mm. Определено може да се каже, че заваряването чрез точкуване е запазен специалитет за този апарат. Достатъчно е горелката да се премества по продължение на линията на заварките и при опряна горелка спусъкът да се натиска за по две-три секунди. При правилно подбрани сила на тока и скорост на подаване на телта се получава добро разтопяване на метала на двата детайла в точката на заваряване, без те да прогарят.
За успешната работа с апарата е важно състоянието на медната дюза, защото тя не само води телта, но чрез нея се подава заваръчният ток. С времето диаметърът на отвора й се уголемява, контактът между дюзата и телта се влошава и трябва да се подмени с нова. Това не е проблем, защото смяната става съвсем лесно, а нова дюза струва под 1 лев.
Актуализация 2020 г.: Статията е писана и публикувана през 2003 г. Актуална информация на заваръчните апарати на един от световните лидери, италианската фирма DECA, може да намерите, както и да направите покупки, в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД.