В категории: Брой 7-8/2002, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти
Шлифовъчни машини Bosch с микрофилтърна система
Повече от година основните видове шлайфмашини на Bosch (плоскошлифовъчните, ексцентършлайфмашините и лентовите шлайфмашини) са снабдени с новата микрофилтърна система (micro filtersystem) за засмукване, филтриране и събиране на отделяната при шлифоването прах. Това дава много голямо предимство на тези машини пред техните конкуренти, защото, от една страна, новата система сигурно предпазва белите дробове и здравето на непосредствено работещите с машините и намиращите се наблизо хора, предпазва и помещението от замърсяване. От друга – своевременното и пълно отстраняване на прахта от обработваната повърхност подобрява качеството на обработката, позволява постоянен визуален контрол върху шлифования участък, удължава дълготрайността на абразивния лист. Не на последно място удължава се и живота на машината, защото прахта не се засмуква през вентилационните отвори на двигателя.
За разлика от досега използваните торбички от филтърна хартия за събиране на прахта, новата система работи много по-ефикасно, като гарантирано задържа и най-фините частички. Нещо, което другите системи не могат. Секретът при новата micro filtersystem е в специалната конструкция на ламелния филтриращ елемент от нагъната филтърна хартия, който много наподобява въздушните филтри на автомобилите. Поради значително по-голямата площ на филтриращия елемент и съвсем фините пори микрофилтриращата система има поне с 30% по-голям капацитет от обикновените филтриращи книжни торбички. Ламелният филтър е монтиран в здрава пластмасова кутия, чрез която се закрепва към машината. Когато се напълни с прах, той се измъква, капакът с филтъра се отваря и събраната прах се изхвърля в кофата за боклук. С това филтърът е готов за повторна употреба, като след определения брой часове филтриращият елемент се подменя с нов.
Произвеждат се два вида филтри, които се различават единствено по големината и капацитета си.
Засмукването на праха от обработваната повърхност и вкарването й във филтъра става чрез силен въздушен поток, който се създава от машината. Прахта преминава през специално оформени отвори в шлифовъчния лист и шлифовъчната плоча на шлайфмашината и оттам се пренася във филтъра.
Ето и основните модели машини, снабдени с микрофилтърни системи.
Ексцентършлайфмашини
Започваме с този вид машини, защото тук са и двете най-нови шлифовъчни машини на „Bosch” – моделите PEX 270A и PEX 270AE. Този вид машини представляват и най-голям интерес за любителя дърводелец, защото съчетават двете основни характеристики на една шлайфмашина: сравнително голяма производителност, т.е. количество на отнетия от повърхността материал за единица време, и постигане на оптимална гладкост на обработваната повърхност. Ето защо те може да се приемат и като междинно звено между „най-агресивната” спрямо шлифования материал машина, лентовата шлайфмашина и машината, с която се постига най-равна и гладка повърхност – плоскошлифовъчната, позната още и като вибрационна машина.
Характерен за двата нови модела е обновеният дизайн с по-обтекаеми, заоблени форми, замислен за по-голямо удобство при държане с една или две ръце. Двете машини имат двигател с мощност 270 W, специално проектиран за гарантиране на висока износоустойчивост и продължителна работа. Характерни за тях са и минималните вибрации при работа на машината, което пък свежда до минимум умората и познатото при други подобни машини неприятно тръпнене на ръцете дълго време след приключване на работата. За всички видове обработвани повърхности машината работи с една и съща кръгла шлифовъчна плоча с ∅ 125 mm.
Разликата между двата модела е в наличието на управляваща електроника, чрез която честотата на трептене на плочата може плавно да се променя в интервала 15 000 – 24 000 minˉ¹ при модела PEX 270AE, докато моделът PEX 270A работи с постоянна честота на трептене – 25 000 minˉ¹. Освен това първият модел има специална спирачка на шлифовъчната плоча, която предпазва от евентуално надиране на повърхността при първоначалното спадане на оборотите при започване на шлифоването. В този етап машината работи автоматично с намалена честота на трептенията на празен ход, която постепенно нараства заедно с натоварването. Теглото на първата машина е 1,5 kg, а на втората – 1,4 kg.
Останалите машини от тази група, утвърдили вече на пазара новата микрофилтърна система, са моделите PEX 400 AE и PEX 420 AE. Те са по-мощни и имат съответно двигатели с мощност 400 и 420 W, тежат по 1,9 kg. Моделът PEX 420 АЕ има шлифовъчна плоча с ∅ 150 mm, а плочата на другия е с ∅ 125 mm. И двете машини имат електронно управление за плавно регулиране на честотата на трептене на плочата и поддържане на постоянни обороти на двигателя.
Плоскошлифовъчни машини
Всички машини от тази група, които в момента се предлагат на пазара, са снабдени с микрофилтърна система.
Най-мощната от тях – PSS 28 АЕ, работи с шлифовъчни листове с големина 114 х 227 mm, при което шлифовъчната площ на плочата е 260 cm. Съответно на това тя има и най-голяма мощност – 250 W. Освен чрез изключително удобната система „велкро”, шлифовъчният диск може да се закрепва и с две метални щипки. Това позволява използването на най-различни шлифовъчни хартии, включително и на листове на рула, които нямат на гърба си специалното мъхесто покритие, необходимо за закрепване по системата „велкро”.
Машините от серията PSS 240 AE, PSS 240 A и PSS 180 A имат по-малка шлифовъчна плоча и съответно шлифовъчните листове са с по-малки размери – 93 х 230 mm. Мощността им съответно е 240 и 180 W.
Моделите с обозначение „AE” имат електронно управление за плавна промяна на честотата на трептене на шлифовъчната плоча в интервала 14 000–20 000 minˉ¹ при PSS 28 АЕ и 19 000–27 000 minˉ¹ при PSS 240 AE. Това позволява по-фино шлифоване при започване на работата и предпазва по-меките и чувствителни повърхности от надиране.
Моделите PSS 240 позволяват механично закрепване и закрепване тип „велкро”, докато моделът PSS 180 A работи само с листове за закрепване „велкро”.
Характерно за този вид машини е, че с тях се постига най-фино шлифоване на повърхността, но същевременно интензивността на отнемане на материала е най-малка. Това ги прави изключително подходящи за завършващото фино шлифоване на плоски повърхнини (дърво или метали) и не особено подходящи, когато се налага отнемане на по-дебели слоеве чрез грубо шлифоване.
Коментирайте или задайте въпрос