В категории: 2024, Актуални статии, Брой 1-2/2024, Градина, Хоби
Природен регулатор на микроклимата. Катерещи се растения.
Избрано от архива на сп. „Направи сам“, бр. 1-2/2001 г.
За мнозина дърветата са предимно източник на дървен материал – дъски, греди, дърва за огрев, или пък на плодове. Малцина си дават сметка, че засадените в двора дървета, както и пълзящите по стените растения са естествен регулатор на микроклимата около и вътре в сградата.
Гъстата растителност, разположена откъм преобладаващата посока на ветровете, например, намалява силата на вятъра, който обдухва сградата. Скоростта на вятъра е в пряка зависимост с топлоотнемането от сградата, т.е. с топлинните загуби в резултат на засиленото топлопреминаване и на проникването на външен въздух през неплътностите в резултат на повишеното въздушно налягане. Според някои автори понижаването на скоростта на вятъра с 1 m/s намалява топлинните загуби с 2-3%. Данните са приблизителни, защото зависят от топлоизолацията на сградата, но със сигурност, колкото къщата е по-стара, т.е. с по-лоша топлоизолация, ефектът от засадените покрай нея дървета ще бъде по-силно изразен.
През лятото покритите с листа корони предпазват фасадата от прегряване. В сянката на дърветата температурите са с 3-6 °С по-ниски, отколкото в сянката, хвърлена от сградата. През зимата листата окапват и не пречат слънчевите лъчи да огряват и съответно да затоплят сградата – безплатен източник на топлинна енергия.
Виещите се по стените растения изпълняват ролята на регулатор на повърхностната температура на мазилката. Те намаляват възникващите в нея термични напрежения, водещи до появата на пукнатини, намаляват въздействието на вятъра и дъжда, образуват своеобразна въздушна възглавница, която намалява топлопредаването към околната среда.
За фасади, които и през зимата се огряват добре от слънцето, например с южно, югоизточно или югозападно изложение, се препоръчват катерещи се и увивни растения, чиито листа през зимата опадат. Обратно, за фасади със северно изположение, които не се огряват от слънчевите лъчи, се предпочитат целогодишно зелени растения.
Веднъж засадени растенията, изискват минимални грижи и могат да се развиват от само себе си, като постепенно покриват останалите незаети по фасадата площи.
В селските райони често пъти в непосредствена близост покрай сградата се засаждат в редица овощни дървета. Освен вече описаното благоприятно въздействие на растителността върху микроклимата около и в сградата, има и обратно влияние. Излъчваната от сградата топлина от своя страна влияе благоприятно върху узряването на плодовете.
Покритите с листа дървета оказват благотворно влияние на обитателите на сградата поне по четири начина:
* изпаряваната от тях влага повишава влажността на околния въздух и същевременно го охлажда;
* листата филтрират въздуха и задържат прахта;
* растителноста поглъща част от предавания по въздуха шум, щади слуха и нервната система на обитателите;
* в резултат на фотосинтезата растенията задържат и преработват въглеродния двуокис от въздуха и отделят кислород.
Преценява се, че в резултат на комплексното въздействие на пълзящата върху фасадата растителност и намиращите се в непосредствена близост до сградата дървета може да се постигне икономия на енергия от 5 до 25%.
Растителността по фасадата би могла да има и някои нежелани ефекти. Така например за хора, които избягват близостта с малки животинки – катерички, птички и др., тя е нежелана, защото създава условия за подслон и източник за храна на птиците. Растенията с въздушни корени могат да способстват за отлющване на някои слаби, подкожушени места в мазилката.
Все пак всичко е според желанието ви. Въпрос на избор обаче е кое да се предпочете – гладката, добре боядисана фасада или обраслата в гъста зеленина. Колкото до благотворното влияние върху микроклимата и здравето на обитателите на къщата, то е безспорно.
Подходящи растения
Катерещите се растения се делят на четири главни групи, всяка от които има своите характерни особености.
Пълзенето на растенията с въздушни корени се дължи именно на тези естествени израстъци, с помощта на които достигат относително голяма височина. Най-разпространени представители на тази категория са бръшлянът и пълзящата хортензия.
В следващата група попадат растенията, които се залавят посредством специални органи – мустачки, които са се оформили чрез преобразуването на листа и филизи. Те служат като антенки, които усещат допира, възбуждат се и така намират опората, за която да се захванат. Типичен представител е клематисът.
Членове на третата група са растенията, увиващи спираловидно стъблата си по време на растеж. Те се нуждаят от помощни средства за да има за какво да се захванат – пръчки, телове, дървени или метални решетки и др. Най-разпространена е Wisiteria sinensis.
И последната разновидност са специалните видове катерещи се рози и къпини. За съжаление те не могат без нашата помощ. За тях специално се изработват подходящи дървени или метални решетки, за които да могат да се захващат.
Освен по тези си качества, катерещите се и увивни растения се разделят и на едногодишни и многогодишни. Едногодишните много обичат слънцето, поради което се използват предимно за озеленяване на балкони, тераси и беседки. Характерни в повечето случаи са едрите им, пищни и екзотични цветове и плодове, както и уханието (предимно в късните вечерни часове), което омайва всички наоколо.
Предпочитани за озеленяване на фасади са многогодишните растения. Най-често срещан е бръшлянът, който има завидна продължителност – 150 години. В нормални условия всички многогодишни катерещи се и увивни растения живеят средно около 60 години.
Засаждане
Най-често тези растения се засаждат покрай основите на сградата във влажна и богата на хранителни вещества почва. Изкопаното място трябва да е с големина около 50х50х80 cm. За подобряване на водната и въздушната пропускливост на почвата от изкопаната пръст се отделя 1/3, а останалите 2/3 се подменят с компост и пясък. Засаждането се извършва напролет или през есента. Вечнозелените видове предпочитат сенчести или полусенчести фасади, а растенията с лятна зеленина са светлолюбиви и подходящи за тях са местата, изложени на слънце. След засаждането растенията трябва редовно да се поливат с вода, като за многогодишните това важи само за първата година.
Много ефектни са фасадите с комбинирана растителност – едно- и многогодишни видове, вечнозелени растения, цъфтящи и такива, чиято красота е предимно в листната маса. На следващите страници са представени някои катерещи се и увивни растения, типични със своята красота и широко разпространение.
Клематис (Clematis)
Клематисът е едно от най-красивите катерещи се растения. Хибриди са създавани и продължават да се създават по целия свят. Известни са повече от 300 вида, от които 250 са с големи, красиви цветове. Всички клематиси се нуждаят от влажна, хумусна почва, богата на хранителни вещества. На височина достигат 2-4 m, като само Clematis Jackmanii стига до 6 m. Нагоре пълзят с дръжките на листата си, увиващи се почти на възел. След известно време именно тези катерливи израстъци се втвърдяват и придават вид на дърво. Ако решите да си засадите клематис, подпомогнете го, като му направите широка решетка, за която да се захванe. Пълзящите части трябва да се подредят и да се насочат към ребрата на решетката. Продължителността на живот на клематиса е 10-20 години.
Тромпетна лоза (Campsis radicans)
Родината му е Северна Америка, а в Европа е внесен още през 1622 година. Разгарът на цъфтежа е през най-горещите дни на лятото, когато невероятно атрактивните цветове създават огромна наслада. Растението е от видовете, закрепващи се с въздушни коренчета. То не се нуждае задължително от намеса, за да се ориентира и здраво да се захване за основата, по която ще се катери. При растежът му нерядко се наблюдава тенденцията към увиване. На височина достига до 12 m. Но все пак, ако решите да сложите някакво спомагателно приспособление, за да го ориентирате да расте в посоката, в която желаете, то трябва да бъде решетка от отстоящи един от друг на разстояние 35 cm хоризонтални и вертикални структурни елементи. Това е необходимо само докато растението достигне височина от 3 m. През по-сухите и горещи периоди на годината трябва да се внимава почвата да бъде непрекъснато леко влажна. Продължителност на живота – повече от 60 години.
Обикновен бръшлян (Hedera helix)
Това е добре познатият ни, най-често срещан обикновен бръшлян. Растението е вечнозелено и при развитието си е много гъсто – покрива почти напълно фасадите както никое друго било то катерещо се или увивно растение.
Колкото и да изглежда странно има невероятно много разновидности и различни сортове бръшлян. Някои от тях дори не са катерливи. Растението има от светлозелени до тъмнозелени листа, в зависимост от вида. Късно през лятото се появяват жълтозелени съцветия до есента и се превръщат в не по-големи от грахово зърно черни плодове през следващата пролет. Растението вирее еднакво добре и на сенчести, и на слънчеви места.
Сортовете на бръшляна се различават и по височината, която могат да достигнат – от 20 до 25 m. Листата са разположени под ъгъл 45° спрямо фасадата. Продължителността на живота на бръшляна е до 150 години, но са известни екземпляри над тази възраст. И едно предупреждение – всички части на бръшляна са отровни, затова внимавайте, ако имате малки деца!
Зимен жасмин (Jasminum nudiflorum)
Това всъщност е жълтият зимен жасмин, чиито силни разклонения образуват не много гъсти храсти. Той не се стреми да пълзи толкова нагоре като „истинските“ катерещи се растения. Както се подразбира от името, той цъфти през зимата – от декември до февруари. Цветовете му са невероятно ухаещи, с формата на звездички, и са обагрени в искрящожълто. Клоните са тъмнозелени, което създава впечатлението, че растението е вечнозелено. На височина достига до 2-5 m, като годишният растеж при добри условия може да достигне 1 m. Животът на зимния жасмин е няколко десетилетия.
Орлови нокти (Lonicera)
Обикновената лонисера произхожда от Азия и Америка, но след множество кръстоски са се получили красиви, с различни цветове разновидности – от такива, които обичат яркото слънце, до такива, които виреят най-добре на дълбока сянка. Всички, обаче, имат дълъг вегетативен период, а Lonicera henryi е вечнозелена. Листата им са елипсовидни, от светло до тъмнозелени. Цветовете, преди да се разтворят, имат формата на фунийки и в зависимост от вида са бели, жълти, червени. Типичен за лонисерата е приятният аромат, изразен особено силно в късните вечерни часове. Катерещите се видове дават червени или черни малки плодове, приличащи на топчета, с които някои птички обичат да се хранят. Растението достига височина между 2 и 6 m, поради което се използва за озеленяване предимно на фасади с по-голяма площ. Продължителност на живота – най-малко 25 години.
Дива лоза (Parthenocissus quinquefolia)
Родината на познатата у нас дива лоза е Южна Америка и е много впечатляваща, благодарение на блестящочервените си листа, състоящи се от пет по-малки, свързани помежду си в основата. Растението принадлежи към бързо растящите, здрави, катерещи се видове, които пълзят с помощта на много дребни чашки, които се всмукват по повърхността. Цъфти през пролетта с малки жълти цветчета, стъблата на които се превръщат в дървени пръчици. Плодовете се образуват късно през лятото и приличат на синьочерни боровинки. Растението е много устойчиво на атмосферните условия. През зимата листата му падат, но през пролетта се разлиства отново с пълна сила.
Китайска вистерия (Wisiteria sinensis)
Визитерията е екстремно растящо декоративно растение. Много е подходящо за озеленяване на малки постройки. Познати са много видове и сортове, всички характерни с висящите на гроздове прекрасни цветове, обагрени в бяло, розово, синьовиолетово или лилаво. Почти всички видове произхождат от Южна Азия и Северна Америка. Най-често срещани са:
Wisiteria floribunda, внесена в Европа от Япония през 1830 година. Достига до 10 m височина и се увива в посока на часовниковата стрелка.
Wisiteria fructescens, внесена в Европа от Северна Америка през 1730 година, достига височина до 10 m и се увива в посока, обратна на часовниковата стрелка. Този вид разцъфтява с прекрасните си цветове между юли и август.
Wisiteria sinensis, внесена в Европа от Китай през 1815 година. Това е един от видовете, достигащи най-голяма височина – 20-30 m, увива се в посока, обратна на часовниковата стрелка.
В помощ за визитерията може да направите дървена или метална решетка с разстояние между хоризонталните елементи около 40 cm, а между вертикалните – 25 cm. Плодовете Ӝ са с формата на зелени шушулки, остават дълго върху растението и са отровни. Животът на това прекрасно растение продължава около 100 години, а в някои случаи и повече.
Коментирайте или задайте въпрос