Италианската фирма SIT – майсторът на технически и индустриални четки
Вярна на дългогодишния си стремеж да открива и привлича на българския пазар чуждестранни фирми, тясно специализирани и заемащи лидерска позиция в дадена производствена област, фирма „Ташев-Галвинг“ ООД наскоро обяви най-новото си партньорство и вече e изключителен представител за България на италианската компания SIT – Societa Italiana Technospazzole. Нейните корени водят към далечната 1662 г., когато е основана „Занаятчийска работилница за производство на четки” (Laboratorio Artigianale per la Fabbricazione di pennelli). През 1908 г. тя е закупена от Алесандро Аквадерни, който създава първата фабрика за производство на четки за промишлена употреба – Pennellificio Bolognese. Така семейство Аквадерни навлиза в производството на четки и поставя основите на бъдещата компания SIT.
През 1950 г. ръководството на фирмата се поема от Пиетро Аквадерни, внук на Алесандро, който пренасочва дейността й към производството на индустриални четки. За целта през 1960 г. в провинция Болоня е открит нов модерен завод за производство на индустриални инструменти за повърхностна обработка на различни материали. Ражда се компанията SIT – Societa Italiana Tecnospazzole.
През 1966 г. SIT пуска на пазара своя станал най-популярен продукт – SPID (ръчна стоманена четка с метално тяло), от която досега са продадени над 60 млн. броя. Четката е разработена и патентована от SIT. Тя е и най-копираната в света от други производители ръчна метална четка.
Днес компанията SIT, ръководена от петото поколение на фамилията с президент Андреа Аквадерни, е водещ производител на технически и индустриални стоманени и други четки за повърхностна обработка на стомана и други метали, на дърво, камък, пластмаси, гума и др. В продължение на над 60 години тя се е утвърдила като лидер на италианския пазар в този вид производство. Продуктите на SIT се ползва с голям авторитет и търсене, и на световния пазар.
SIT предлага много широка гама от четки: ръчни, за работа с бормашини, ъглошлайфмашини и стационарни шлайфмашини (шмиргели). Четки от стоманена тел, включително с покритие от месинг, от неръждаема стомана, цветни метали, пластмаси и естествени влакна. Четки за обработване на различни по вид и твърдост материали, за постигане на желаната гладкост или подчертания релеф на повърхността при дървото. Произвежда също карбофлексни, ламелни и други дискове и инструменти основно за повърхностна обработка. SIT също така е водещ производител на четки за спортни приложения и по-конкретно – изкуствени настилки на шанци за ски скокове, писти за алпийски ски и ски бягане.
Според предназначението си четките на SIT се делят на две основни групи.
Четки за стандартни приложения
Тези четки са предназначени за различни занаяти и дейности, изискващи прецизна и безопасна повърхностна обработка на изделия от метали и други материали, за работа при професионални условия, също и в домашната работилница. Четките са ръчни и ротационни, предназначени за работа с машина.
Ръчни четки
– С дървено тяло и ръкохватка.
– Четки SPID. За тази разработена и патентована от SIT четка, по-точно фамилия от четки, вече стана дума. Тя е универсална ръчна четка, практична, устойчива на износване и удобна при работа. По-малката работна повърхност, огънатата форма и ергономичната дръжка спомагат за изключителна лекота, с която четката се движи при работа. Тясното тяло на четката (15 mm) позволява обработване на места, недостъпни за класическата дървена четка. SPID е идеална за почистване на ръжда и други замърсявания при много широк диапазон от приложения – от замърсената домашна или професионална скара за печене на вкусни мръвки, до индустриални дейности. SPID се предлага в няколко разновидности – от стоманена тел с месингово покритие, от неръждаема стомана, месинг, PVC.
Ротационни четки
– За ъглошлайфмашини
– За ръчни и настолни бормашини
– За настолни шлайфмашини (шмиргел с четка).
В зависимост от формата им, четките основно биват дискови, чашковидни, конусовидни и с формата на гъба.
За работа с настолни шлайфмашини (шмиргел с четка) се използват дискови четки от вълнообразна стоманена тел (със и без месингово покритие), със снопчета от усукана стоманена тел, абразивни найлонови влакна, с ламели, абразивни гъби, текстилни полиршайби и др.
За различните видове материали и характер на обработката, респективно материала или замърсяването, които трябва да бъдат отстранени от повърхността, се произвеждат четки с различна твърдост – с тел от легирана/неръждаема стомана, стомана с месингово покритие, месинг, фосфорен бронз, със самостоятелни или усукани в снопчета телчета, със синтетични влакна (PP, PA, PVC, PET), абразивни синтетични влакна, включително съдържащи частици силициев карбид, алуминиев оксид, диамантни кристалчета. Произвеждат се и четки от растителни влакна, конски косъм и свинска четина.
В зависимост от материала четките имат следното цветово обозначение: червено (легирана стомана), тъмнозелено (неръждаема стомана), оранжево (цветни метали), светлосиво (синтетичен материал), тъмносиво (синтетичен материал с абразивно действие), светлозелено (натурални материали).
Гъстотата на четката оказва съществено влияние върху количеството материал, което тя отнема за единица време, както и за нейната дълготрайност. При един и същ външен диаметър на четката, е възможно да се постигне до 67% по-голяма гъстота, т.е. с толкова повече да бъдат металните нишки (телчета) на единица площ. По-голямата гъстота осигурява по-голяма агресивност при работа. Такива четки издържат и на по-голямо натоварване, имат по-дълъг живот. Професионалните четки се отличават с повишена гъстота, докато при четките за любителска употреба, тя е по-малка. Това е и една от причините тези четки да са по-леки и по-евтини в сравнение с професионалните.
Продуктовата листа на SIT включва и обособена група специализирани четки за: премахване на „мустаците“ след срязване на стоманени тръби и други изделия, за почистване на димогарните тръби при отоплителни котли, за почистване на пелетни и други камини, почистване на комини от сажди, на покривни улуци и др.
SIT произвежда и редица специални инструменти, предназначени за индустриални производства. Такива са:
– Четките за декоративна повърхностна обработка на детайли от масивна дървесина за грубо шлифоване и получаване на релефна структурна повърхност; за премахване на кората от сухи дървесни стъбла (ритловици) със специалиризирана ръчна шлайфмашина, с ъглошлайфмашина или бормашина.
– Четките за повърхностна обработка, сатиниране на повърхности от алуминий.
– Четките за почистване на транспортни ленти.
– Четките за машинно почистване на „мустаци“ и други неравности върху челната повърхност сред рязане на тръби, кухи метални профили и др.
– Спираловидните четки за почистване, примерно на пружинни ресори за окачване на превозни средства и др.
Тук ще обърнем по-конкретно внимание на стандартната производствената палитра технически четки, която предлага голямо многообразие за обработка на различни материали с разнообразна форма на повърхността, за груба или фина обработка. Изборът може да зависи също от устойчивостта на четките при ниски и високи температури, на износоустойчивостта им при обработка на абразивни материали, на устойчивостта при контакт с масла, бензин, киселини и основи.
Тук представяме част от най-често използваните четки, както и няколко по-малко познати вида, които са незаменими за своето предназначение.
Четки за ъглошлайфмашини
За по-лесна ориентация при избора и покупка на четките, посочените стойности за диаметъра се отнася за конкретния модел. От всеки модел се предлагат четки с различна големина, чийто диапазон е посочен в скоби.
– Дискова четка U125 със снопчета от усукана неръждаема стоманена тел с диаметър 0,5 mm. Външен диаметър 125 mm (100÷200 mm), дебелина 20 mm. Подходяща е за агресивна, груба и тежко натоварена обработка на метални повърхнини, със скорост на въртене на четката до 20 000 min-1. Примерно за буквално „изрязване“ на стърчащата над повърхността част от заваръчни шевове, премахване на шлака и други неравности. Използва се за изглаждане на грапавини, почистване на дебел слой ръжда и други сходни дейности.
– Чашковидна четка T80 от вълнообразно огъната тел от неръждаема стомана (Ø0,35). Има по-голяма механична устойчивост, т.е. твърдост на четката, както и по-висока износоустойчивост. Външен диаметър – 80 mm (60÷80 mm). Предназначена е за работа с малки ъглошлайфмашини. Четката е идеална за почистване на метални повърхнини, на повърхности от дърво, гума, камък и мрамор. Използва се за леко шлифоване и сатиниране на повърхности, за почистване на шлака и ръжда, премахване на мустаци, останали след рязане и др. Използва се за подготовка на метални повърхности преди боядисване.
– Конусовидна четка CZ120 със снопчета усукана стоманена тел (Ø0,5) (). Предназначена е за агресивна, груба обработка до „изрязване“ за премахване на шлака, ръжда, залепнали за повърхността наслоявания от бои и други материали. Подходяща е за обработване на всякакви материали и различен повърхностен профил. Конусовидната форма на четката силно улеснява обработката на повърхности с неправилна форма, с ръбове и неравности. Диаметър 120 mm (90÷150 mm).
– Конусовидна четка CO120, произведена от вълнообразно огъната стоманен тел (Ø0,35), поради което има повишена механична устойчивост на огъване, респективно, срещу износване. Има същото предназначение като модела CZ, но работи „по-меко“ и отнема с материала с по-малка интензивност. Диаметърът на четката е 120 mm (90÷150 mm).
Четки за бормашини
– Дискова четка GG102 Inox. Изработена е от вълнообразно огъната тел от неръждаема стомана с диаметър (Ø0,35). Диаметърът на четката е 100 mm (80÷100 mm), а широчината й е 9 mm. Характерно за нея е голямата плътност, което способства за увеличаване на нейната дълготрайност, за „по агресивното“ отнемане на материала от обработваната повърхност. Освен за ръчни бормашини, четката е подходяща за използване и със стационарни машини.
– Дискова четка GG102. Различава се от предния модел по това, че телта е от легирана, а не от неръждаема стомана.
– Дискова четка GZ70. Изработена е от снопчета усукана стоманена тел с Ø0,5. Диаметърът на четката е 70 mm (70÷100 mm), а широчината – 10 mm. Предназначена е за отстраняване на шлака, ръжда, залепнали върху почистваната повърхност наслоявания от бои и други материали. Малкият диаметър на четката позволява обработване на по-трудно достъпни места.
– Четката с формата на гъба PF15 е незаменим инструмент за обработване на места с вдлъбната заоблена повърхност и други недостъпни за други четки места. Изработена е от вълнообразно огъната стоманена тел с увеличена гъстота на покритието, поради което има и повишена износоустойчивост. Намира широко приложение в автосервизни работилници за почистване по двигателя, в калниците и други специфични места на купето. Произвежда се с диаметър от 23 до 60 mm.
– Четката Flex 20 е разновидност на модела PF 15. За разлика от него, тази четка има дълъг и гъвкав накрайник (вал), благодарение на което може да достига и обработва по-дълбоки и с по-сложна форма кухини. Общата дължина на четката е 250 mm, а дължината на вала е 150 mm. Диаметърът на тази четка е 50 mm. Правим това уточнение, защото инструментът има и втора, дискова четка, разположена зад основната. Изработена е от вълнообразно огъната, устойчива на износване стоманена тел и е предназначена за фронтално почистване на пробити отвори, почистване на повърхности и кухини при силно затруднен достъп.
– Моделът P10 e челно работеща четка. Изработена е от прави, вълнообразно огънати парчета стоманена тел с месингово покритие, което осигурява антикорозионна защита. Предназначена е за фронтално почистване на трудно достъпни места, както и за почистване на отвори след пробиването им.
– Чашковидната четка TE75 (https://tashev-galving.com/product/132-SIT-210/chetka-sit-za-bormashina-chashkovidna-ot-stomanena-tel-s-mesing-f-75h25-mm-te75) е изработена от вълнообразно огъната стоманена тел с антикорозионно месингово покритие. Четките от тази серия са специално разработени за използване в домашна работилница от вида „Направи си сам“. Инструментът е подходящ за леки дейности при почистване на повърхности, които не изискват голямо натоварване. Предлага се в два размера – с диаметри 50 и 75 mm.
– Моделът G100А е дискова четка, работеща с абразивно найлоново влакно (ABRASIT A). Отличава се с висока дълготрайност, лекота, не корозира, не оставя драскотини върху повърхността. Идеална е за обработка на изделия от камък, облицовъчни плочи, керемиди, циментови повърхности, дърво и метали. Предлага се в два варианта – с диаметри 75 и 100 mm.
– Чашковидните модели T50 А и T75 A са четки с влакно от абразивен найлон. Поради това имат същите характеристики и приложение като дисковата четка G100A.
Четки за стационарна шлайфмашина (шмиргел)
От този вид метални четки представяме два модела.
– Дисковата четка 4182 е произведена от вълнообразно огъната стоманена тел (Ø0,35) с голяма гъстота, което й осигурява по-голяма производителност, както и по-голяма устойчивост на износване. Диаметърът на четката е 180 mm, а широчината – 25 mm. Доставя се с набор от 3 двойки пръстени, което позволява монтирането й на шмиргели с диаметър на вала 25, 20 и 16 мм.
– Четката CE4203, както и останалите модели от серията CE4000, са изработени от вълнообразно огъната стоманена тел (Ø0,3) с месингово покритие. Четките от серията CE имат по-малка плътност, което ги прави по-леки, а от финансова гледна точка – ценово по-изгодни. Предназначени са за снемане на остри „мустаци“, останали след рязане, за сатиниране и полиране на повърхности от различни материали и форма. Подходящи са за извършване на дейности с по-ниско натоварване. Този вид четки се произвеждат с диаметри от 100 до 250 mm.
Четки за почистване на комини
За добрата и безопасна работа на всяка камина, нагревателен котел или печки е необходимо коминът да се почиства периодично от наслоилите се сажди. Това осигурява добра тяга и предпазва от самозапалване на отложени върху стените му вещества от димните газове.
SIT предлага и палитра от ръчни четки, специализирани за почистване на отоплителни котли, печки, камини и на техните комини. Те имат опашка с резба, чрез която се закрепват и самозаключват към здрави и същевременно гъвкави дръжки от полипропилен с дължини от 600 до 2000 mm. Могат и да се свързват една с друга по дължина.
SIT произвежда няколко вида четки за почистване на комини:
– Метални от легирана или неръждаема стомана.
– С ламели от найлон, които се препоръчват за почистване комини – тръба от неръждаема стомана.
Тук показваме две метални четки от стомана. Четките с кръгла форма (напречно сечение) се произвеждат с диаметър от 150 до 400 mm. На снимката е показана четка STP200 с диаметър 200 mm. За комини от неръждаема стомана се предлагат четки с дебели найлонови нишки с диаметър от 150 mm до 300 mm.
Четките с квадратна форма SQP са изработени от тесни стоманени ламели. Произвеждат се с големини от 200х200 до 400х400 mm. От същия вид има и четки с правоъгълна форма – SRP, с размери от 200х350 до 300х400 mm. В единия си край имат резба за свързване към дръжка, а в другия – ухо, за закрепване на тежест или въже за издърпване. На снимката е показана четка SQP200 с размери 200х200 mm.
Четки за почистване на тръби
Четките от серията SC са предназначени за почистване на вътрешността на димогарни, топлообменни тръби на отоплителни котли за твърдо гориво и пелети. Произвеждат се с диаметри от 20 mm до 300 mm. Показаните тук четки SC30 и SC60 са изработени от закалена стоманена тел с диаметър 0,35 mm. Произвеждат се и модели от незакалена стоманена тел с диаметър 0,3 mm с месингово покритие, които „работят” по-меко и не така агресивно като четките от закалена стомана. За почистване на тръби от неръждаема стомана SIT предлага четки с дебело найлоново влакно.
В края бихме искали да представим и една четка, която силно ни впечатли – патентованата от SIT четка CLEPSYDRA, която е новост в производствената програма на компанията. Предназначена за работа с бормашина, тя е специално проектирана за почистване на предмети с кръгло напречно сечение като пръти армировъчна стомана и метални тръби с диаметър до 30 mm. Също така е много удобна за почистване на дълги, примерно с Г-образна форма детайли (ъглов профил), двустранно по продължение на челния изпъкнал ръб. Четката представлява пакет от дискови четки с намаляваща големина на диаметъра от периферията към центъра. Така е получен дъговидния напречен профил на четката. Благодарение на това тя обхваща по-голяма част от повърхността на обработвания детайл. По този начин се работи по-бързо, по-лесно и по-качествено. Четката се води по-сигурно, без да отскача често встрани, както става при обикновените дискови четки. CLEPSYDRA се произвежда с тел от легирана или неръждаема стомана, месинг или абразивен найлон. Това позволява да се използва освен за почистване на метали, и за премахване на лакови покрития върху дървени повърхности с кръгла или заоблена форма, например парапети, шпросни на столове и др.
За допълнителна информация и покупки посетете електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД.