В категории: 2024, Брой 11/2024, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти, Облицовки и настилки, Покриви

Новият „клас М“ герунг циркулярни триони на Metabo

Новата серия полустационарни герунг циркулярни триони*, наименование, възприето в българоезичния сайт на Metabo, обозначена като „М клас”, обхваща общо седем базови модела – четири с мрежово захранване и три с акумулаторно. Тук представяме трионите с мрежово захранване, които, поне засега, при този вид машини имат преобладаващо приложение.

Базовите модели са KS 216 M, KGS 216 M, KGS 254 M и KGS 305 M. Освен тях в България се предлагат и други модели, от които ще посочим само двата KGSV, при които честотата на въртене на диска може да се регулира плавно. Това позволява освен материали от дърво и дървесни частици, с подходящ диск да се режат алуминиеви и пластмасови профили.

Metabo е един от лидерите в Европа в производството и продажбата на този вид машини. Към момента с тази марка се предлагат 19 модела и техни разновидности, сред които са и новите модели от „клас М”. По принцип този вид машини на Metabo се предлагат също и в комплект (Set) с допълнителен режещ диск, както и в комплект със специална стойка за закрепване на машината и отдалечено разположени отстрани подпори, улесняващи рязането на дълги дъски и летви.

Разнообразието е налице, технологичното развитие на машините е достигнало до степен, когато значителни промени едва ли са възможни, а конкуренцията на пазара става все по-силна.

Поради това лидерите, сред които е и немската компания, се стремят непрестанно да усъвършенстват своите продукти, като периодично надминават сами себе си. Затова в днешно време развитието обичайно е в детайлите, чиято съвкупност прави даден клас машини по-производителни, с по-широк диапазон от приложения, улесняват работата, включително лесното постигане на още по-висока точност и т.н.

Съревнованието е не само в областта на техниката. В условията на силно конкурентен пазар, често решаващо значение за избора на клиента има и цената, или по-адекватно казано, когато се говори за професионални машини – на съотношението качество-цена. Новата „М класа” циркулярни триони на Metabo са лидер и по този критерий. В условията на пазар, започващ със сравнително евтини машини за предимно любителски приложения и завършващ с безапелационно професионални скъпи машини, по своето качество и производителност, новият клас машини на Metabo са позиционирани в професионалния сегмент, докато в ценово отношение те се намират около средата между тези два основни пазарни сегмента.

Връщайки се към техническите характеристики на новата серия машини, трябва да отбележим, че цел на тяхното усъвършенстване е и намаляването на теглото на машините, както и улесняването на пренасянето им на ръка. Това с особена сила важи за полустационарните, които често се налага да бъдат транспортирани и пренасяни на ръка от обект на обект.

Именно в тази посока е основното усъвършенстване на новите циркулярни триони спрямо предшествениците им – в повишаване на тяхната мобилност, което е посочено с буквата М в наименованието на класа. Така например моделът KS 216 тежи 8,7 kg докато предшественикът му – 9,4 kg. За допълнително улесняване при пренасяне, по-тежките модели KGS, освен основната имат и втора допълнителна ръкохватка, което позволява носенето им и с две ръце.

Значителна придобивка, улесняваща значително точността при рязане с този нов клас триони, е също така новата система за позициониране на рязаната дъска или летва върху плота на машината така, че рязането да се извърши точно по предварително очертаната линия. Обичайните досега при този вид машини LED прожектори, чийто лъч очертава линията на рязане, изискващи първоначално и периодично калибриране, в тази серия са заменени с новата система за прецизно рязане на Metabo – PCL (Precision Cut Line System). При нея LED източникът на светлина е конструиран и монтиран, а светлинният поток насочен така, че сянката, хвърлена от циркулярния диск върху повърхността на рязания детайл, да бъде ясно видима, тясно очертана и съвсем точно маркираща реалната линия на рязане. Поради това отпада необходимостта от споменатото калибриране.

Вляво – система за прецизно рязане Metabo PCL

За разлика от трите модела KGS, моделът KS 216 М няма възможност за хоризонтално изтегляне на режещия агрегат, а с това и възможността за рязане на по-широки детайли. Също така той няма електронна система за плавно развъртане на електродвигателя. Този модел е най-компактен, най-лек и удобен за пренасяне, цената му е и най-ниска. Всичко това го прави отлична машина при полагане на подови настилки от паркетни дъски или паркетини от масивна дървесина.

Моделите KGS имат електронна система за плавно развъртане на електродвигателя, което спомага за удължаване на неговата и на трансмисията експлоатационна дълготрайност, предотвратява възникването на откат при допира на бързо въртящия се диск до рязания предмет, което улеснява прецизната работа.

В сравнение със своите предшественици, новите модели от „клас М” имат и редица подобрения, които правят работата още по-лека, а овладяването на „майсторлъка“ още по-лесно и интуитивно.

Такива са скалите, които са направени по-отчетливо видими от работещия, усъвършенстваните механизми за настройване на машината и т.н. Опорите от двете страни на плота могат не само да се изтеглят встрани според дължината на рязания предмет, но и да се изваждат от плота. След това, свързани една с друга, поставени върху работната маса, те осигуряват необходимата опора при рязане на дълги дъски и летви. Също така, при новите машини рязаният материал може да бъде притиснат лесно, бързо и здраво с винтова стяга не само отгоре, към плота, но и странично, както се вижда от снимките.

Благодарение на ограничителя на дълбочината на рязане, циркулярните триони KGS може да се използват и за изрязване на нутове.

Машините имат и ефективно прахоулавяне чрез интегрирана прахоотвеждаща фуния.

Основните технически характеристики на четирите нови модела са дадени в таблицата.

Ето защо съвсем накратко ще посочим по-съществените отличия между тях, като за база е взет моделът KGS 216:

 

KS 216М

Разлики: Няма възможност за изтегляне на режещия агрегат напред, липсва плавното развъртане на електродвигателя.

Предимства: Изключително компактен и лек – 8,7 kg. Отлична машина за рязане на дъски и летви (паркет, первази и т.н.) с широчина до 120 mm и дебелина до 60 mm. При този и следващите два модела циркулярният диск може да се наклонява встрани само едностранно.

 

KGS 254М

Разлики: По-голям циркулярен диск, допълнителна моторна спирачка.

Предимства: Може да реже материали от дърво с широчина до 305 mm и с дебелина – до 92 mm.

 

KGS 305М

Разлики: Режещият диск е с най-голям диаметър. Циркулярният диск може да се наклонява двустранно встрани.

Предимства: Може да реже материали с широчина 305 mm и дебелина до 110 mm.

 

* Познати у нас също като накланящи се или потапящи циркулярни триони.

Коментирайте или задайте въпрос









Полетата, отбелязани със звездичка са задължителни.

Всички коментари се публикуват след одобрение от редактор. Разглеждането на коментари се извършва в срок до 48 часа от момента на изпращането им. Ако не виждате коментара си веднага, не е необходимо да го изпращате повече от един път.


 




към началото