В категории: Брой 3-4/2008, Инструменти
Новият Zyklop на Wera
На изложението Eisenwarenmesse в Кьолн немската фирма Wera привлече внимание с новия модел тресчотка, наречен с митологичното имe „Циклоп“. Обяснение за този странен наглед избор дава погледът отгоре към главата на инструмента. Бутонът от блестяща стомана, намиращ се в центъра на оцветения в зелено с назъбена повърхност пръстен, създава алюзия с единственото око на тези гигантски същества, родени от човешката фантазия. Инструментът Zyklop притежава силата да се справя с най-силно притегнатите гайки и винтове, да се „промъкне“ и на най-трудно достъпните места, а в добавка с него се работи и изключително бързо.
Мнозина биха се запитали какво толкова специално може да има в един отдавна разпространен и на практика тривиален инструмент. Оказва се, че не случайно компанията Wera бе включена през миналата 2007 г. в първата петица на най-иновативните сред немските фирми със средна големина.
Този вид инструменти с наложилото се и у нас крайно неблагозвучно за българското ухо наименование „тресчотка“ са задължителният за всяка авторемонтна, шлосерска или друга работилница, където се завиват и отвиват винтове и гайки. Те не се използват самостоятелно, а в набор или по-популярно казано, гедоре (по името на немската фирма Gedore), състоящ се от различни по големина накрайници с шестостенна форма или с формата на битове за винтове с различни шлицове в главата. Прилагането на достатъчно голям въртящ момент, необходим за отвиване или притягане на винта или гайката е възможно благодарение на дългото рамо на инструмента. Голямото предимство на тресчотката е, че позволява работа в тесни пространства с ограничени възможности за движение на рамото на инструмента. Това е възможно благодарение на механизма, съставен от зъбно колело и палец, който завърта накрайника в избраната за работна посока, а в обратната превърта свободно. Характерният тракащ звук от свободното прескачане на палеца върху зъбите при свободния ход е дал името и на инструмента. Така с поредица от циклични движения винтът бива завит или развит.
Какво е новото при Zyklop? Колелото има ситни, гъсто разположени зъби, което е свело минималния ъгъл на завъртане на рамото при един работен ход до 5–6°. Това е съществено предимство при работа на трудно достъпни места. Наличието на шарнирна връзка между главата и ръкохватката на инструмента допълнително улеснява работата на такива места, включително там, където обикновената тресчотка е безпомощна. Така главата може да се завърти под най-удобния за работа ъгъл – тя може да се фиксира под ъгъл 90° (вляво и вдясно), под ъгъл 0° и 15° (измерен спрямо правия) вляво или вдясно. Когато ъгълът е 0°, осовата линия на ръкохватката съвпада с тази на накрайника. В този случай завиването или развиването вече се извършват не чрез последователно движение напред-назад на ръкохватката, а като тя се върти подобно на отвертка. Така се работи при завиване на винтове до достигане на окончателната фаза за тяхното притягане, както и при отвиване на вече разхлабените винтове. Предимството е очевидно, защото работата се улеснява и многократно ускорява. Zyklop се сочи като световен рекордьор за момента измежду всички тресчотки, като с него се работи близо 3 пъти по-бързо в сравнение с който и да било от конкурентните модели. Главата ù изпълнява и ролята на маховик, което допълнително ускорява отвиването и завиването.
За по-голямо удобство, докато едната ръка върти задния край на ръкохватката, идентична с уникалните отвертки на Wera, другата придържа предния ù край. За целта върху тази част на ръкохватката е нахлузена свободно въртяща се втулка от пластмаса с грапава повърхност. Възможността за превръщане на тресчотката в отвертка е много полезна и от гледна точка на използването ù като заместител на този инструмент при работа с винтове, в чиято глава е оформен някой от използваните шлицове – Pozidriv, Philips, Torx и др.
Задържането на вложките (накрайниците, които обхващат главата на винта или гайката) върху накрайника на главата с цел да не изпадат самоволно, става със стоманена сачма и съответстващ на нея отвор във вложката. Освобождаването на връзката става чрез натискане на централно разположения върху главата бутон. Когато пък рамото на тресчотката е изправено, натискането на бутона става чрез избутване напред на продълговатия зелен бутон.
Посоката, при която палецът зацепва в зъбното колело, т.е. работната посока на въртене на инструмента, се задава чрез завъртане в съответната посока на пръстена, обхващащ централния бутон. От снимките се вижда, че досегът до него на палеца на ръката е осигурен независимо от ъгъла, под който се намира ръкохватката спрямо главата на инструмента.
Към тресчотката може да се използват удължители с дължина 75 mm и 150 mm, включително и удължители с вграден механизъм за застопоряване (Flexible-lock) на вложката. Всички те имат свободно въртяща се пластмасова втулка. Има и специален удължител, чийто накрайник за присъединяване на вложките е със скосени стени, което позволява наклоняване на вложката под ъгъл 15о.
Wera предлага и ново поколение вложки, които са универсални, т.е. еднакво подходящи за ръчно и машинно завиване. В задната си част те са назъбени (рифеловани), което силно улеснява задържането им, включително въртенето им с пръсти, особено когато са омаслени.
Няколко думи заслужава и ръкохватката на инструмента, характерна за отвертките на Wera, която продължава да бъде образец на отлична ергономия. Известна под наименованието Kraftform, тя е оформена според профила на обхващащите я пръсти и длан. Изработена е от материали с различна твърдост, като по този начин са обособени редуващи се зони с различна еластичност – по-меки и по-твърди. Тези зони са съобразени с профила на пръстите и тяхна мускулатура. Липсват каквито и да било ръбове и оребряване, които могат да причинят травми. Така се улеснява държането на ръкохватката от ръката, намалява се натоварването и до минимум се ограничава появата на натъртени места. Уголеменият диаметър в централната част на ръкохватката, от една страна, улеснява обхващането и задържането ù, а от друга, позволява предаване на по-голям въртящ момент върху отвертката. По-голямата контактна площ между ръкохватката и ръката и повишеното триене помежду им в еластичните зони позволяват прилагане на по-голямо усилие. По-малкото триене между ръката и по-твърдите зони на ръкохватката улеснява развиването на винтовете, когато Zyklop се използва като отвертка, а и улеснява отделянето на ръката след прилагане на по-голямо усилие. Профилът на главата на инструмента също е оформен така, че да бъде максимално удобен за директно захващане, защото това прави по-лесно нахлузването на вложката върху винта и неговото въртене в разхлабено състояние.
Zyklop се доставя в различни комплекти, съдържащи тресчотки с размер на присъединителния накрайник (съответно и на вложките) 1/2″, 1/4″ и 3/8″ удължители, карданен преходник, вложки за шестостенни винтове и гайки, преходници за битове за винтове и др.
За допълнителна информация и покупка на продукти на Wera посетете електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД.
Коментари и въпроси
1 Коментар към “Новият Zyklop на Wera”
Цачев | октомври 8th, 2016 at 9:59 amДайте инфо за цената на тресчотката; примерно 1/2 + адаптор 1/2 -1/4. После не става ясно натоварването допустимо за работа кг/м N/м ( имам предвид вложките които могат да се ползват особено такива за работа по ходовата част) очаквам някакво информация на мейл адреса. С уважение: Цачев
Отговор от „Ташев-Галвинг“:
Приложено Ви изпращаме оферта.
За съжаление, максималното усилие не е зададено от производителя. Инструментът е съобразен спрямо присъединителния квадрат.
На 1/2 квадрат, може да навивате болтове и гайки с шестостенни глави до 32 мм. На 1/4 квадрат, може да навивате болтове и гайки с шестостенни глави до 14 мм.
Все още производителят Wera не предлагат преход към по-малък квадрат в гамата си.
При интерес предлагаме преходи на други производители.
Коментирайте или задайте въпрос