В категории: Брой 12/2004, Облицовки и настилки, Ремонти, Строителство, Хидроизолация
Хидроизолационна мембрана Elastic
Хидроизолацията е един от хроничните проблеми на жилищното ни строителство отпреди промяната преди 15 години – кошмар за обитателите на последните етажи в панелните блокове с плоски покриви. Причината за това бе липсата на качествени хидроизолационни материали. Сега нещата коренно се промениха и все пак има разлика от един до друг материал. Необходимостта от внимателен избор се корени в екстремните изисквания към хидроизолационните материали. Те трябва да гарантират абсолютна водоплътност, да не стареят под въздействие на атмосферните влияния и най-вече на ултравиолетовите лъчи, да запазват своята еластичност, да не се напукват в широк температурен диапазон, да имат отлична адхезия към различни по вид основи, да понасят механично натоварване вследствие на ходене върху тях, лесно да се нанасят и т.н. Малко са материалите, които действително покриват тези изисквания, като особено търсени и все по-широко приложими са материалите, които се нанасят подобно на обикновена боя. Така с лекота се създава силно еластична, напълно непропускаща вода хидроизолационна мембрана. Такъв именно материал от последно поколение е Elastic. Той се предлага едва от два месеца насам от фирма „Сипер“ и без още да е рекламиран, бързо привлече вниманието на редица строителни фирми.
Ние решихме да се опитаме да популяризираме този материал, защото той не само отлично решава един от вечните проблеми в строителството, хидроизолацията, но за разлика от мушамите на битумна основа например не изисква газопламъчни горелки и сложна, опасна за здравето технология на полагане. Нанася се с четка, бояджийско мече или гумен шпахтел, което може да стори и начинаещ в домашното майсторене човек.
Elastic е материал от вида „каучукова мембрана“, който се доставя във вид на готов за употреба гъст разтвор, представляващ воднодисперсна емулсия от кополимери на акрила и стирена. Той се използва еднакво успешно за хидроизолация на хоризонтални и вертикални повърхнини, разположени на открито или във вътрешността на сградата. Elastic е изключително подходящ за хидроизолация на покривни тераси, защото върху покритието може да се ходи, без то да се поврежда.
След като изсъхне, се получава плътна, силно разтеглива (до около 350%) каучукова мембрана, която по своята еластичност наподобява тънка вътрешна автомобилна гума. За по-голяма здравина, когато се полага върху пукнатини и други нестабилни участъци, на места, където може да възникнат напрежения на опън, хидроизолационното покритие се армира с ленти от стъкловлакнеста материя. Така армираната мембрана става толкова устойчива на опън, че с две ръце е невъзможно да бъде разкъсана. Към предимствата на Elastic ще добавим, че материалът има антибактериални свойства, поради което върху него не се развиват плесени, гъбички и водорасли, включително и при дълготрайно поддържане на висока влажност.
Еластичността на покритието с Elastic не се променя с времето. Освен на ултравиолетовите лъчи то е силно устойчиво и на редица химически агенти, включително на съдържащите се в морската вода вещества. Характерно за него е, че докато е абсолютно водонепропускливо и отлично предпазва строителната конструкция, върху която е нанесено, Elastic пропуска свободно водните пари, преминаващи през конструкцията, за да могат да се изпарят в околното пространство. Хидроизолационното покритие издържа безпроблемно на температурни промени в твърде широк диапазон – от –20 °С до +80 °С. Това показва отличната му пригодност за хидроизолация на открити тераси, без да е необходимо да се вземат мерки за механична защита срещу директното слънчево греене.
Elastic има много добро сцепление към най-различни по вид строителни материали, като бетон, гипс, стари хидроизолации (битумни или други), включително и с пясъчна посипка, тухли, камък, дърво, метали и др. Това подсказва, че материалът е еднакво подходящ за полагане на цялостна хидроизолация на различни по площ повърхности или за ремонт на малки участъци, като пукнатини и фуги, канавки за оттичане на водата, водосточни тръби и улуци, ламаринени обшивки около покривни табакери или комини и др.
Elastic се доставя бял, керемиденочервен, сив или зелен цвят в кофи с маса 1, 5 и 20 kg. След изсъхване се получава матово, леко сатинирано покритие. Не бива да се полага при температури, по-ниски от 5 °С и по-високи от 30 °С. Не бива да се започва работа, ако се очаква да завали дъжд, да падне мъгла, както и при топъл и сух вятър.
Материалът се нанася с четка, бояджийски валяк или с гумен шпахтел. Основата трябва да бъде добре почистена, всички недобре свързани частици – отстранени, включително парчета от люпеща се боя или стари хидроизолационни покрития. Добър резултат дава измиването с водоструйна машина (с налягане 110–130 bar), при което водната струя изкъртва нестабилните частици.
За получаване на достатъчно дебело, плътно и здраво покритие се препоръчва дву- или даже трикратно нанасяне на по-тънки слоеве, като след всеки се изчаква достатъчно време, за да изсъхне. Това време силно зависи от температурата и влажността на въздуха и най-често е в границите 8–10 часа. Все пак се препоръчва да се изчакват 12–36 часа преди полагане на следващия пласт.
По принцип не се препоръчва разреждане на материала с вода. Това се допуска единствено до 5%, когато боята се нанася с въздушен пистолет.
Първият пласт се нанася с един от посочените инструменти, като разходът е около 0,3 kg/m². След изчакване на предписаното време се нанася следващият пласт боя. Практиката е върху хоризонтални повърхности да се нанасят два, а при необходимост и три пласта. За защита на вертикални повърхности най-често е достатъчен един и по-рядко – два слоя.
На местата, на които се очаква да възникнат напрежения на опън, например при разширителни фуги, над пукнатини и фуги, при участъци с нездрава основа, при хидроизолация на специфични места (обшивка от поцинкована ламарина, асфалт, азбесто-циментови плочи, водостоци, порьозни керемиди и др.) за подсигуряване се поставят армиращи ленти от стъклен воал с тегло 55 g/m². В случая се полага дебел първи пласт боя и докато материалът е още съвсем пресен, върху него се разстила и опъва армиращата лента, като се притиска, докато равномерно потъне и се пропие. След изчакване на необходимото време отгоре се нанася и вторият пласт Elastic. При полагане на две ръце с армираща лента разходът на материал възлиза на 0,8–1,0 kg/m².
Бихме желали също да обърнем внимание на едно много актуално приложение на Elastic – за хидроизолация на откритите бетонни калканни стени, които у нас най-често се оставят с циментова замазка. Тя, както и бетонът, лесно просмуква атмосферната влага. Elastic дава отлична защита и на конструкции от гипсокартонени плочи, разположени във влажни помещения, като при това замества значително по-скъпи двукомпонентни материали, използвани за тази цел. Преди да се е втвърдил, материалът е разтворим с вода, което прави почистването на инструментите лесно, стига да се направи навреме.
В оригинална и добре затворена опаковка срокът на съхраняване на Elastic е една година. Като всеки водоразтворим материал и този не бива да се съхранява при температури под 5 °С.
Цената на килограм зависи от масата на кофата. При кофи с маса 20 kg тя е най-ниска – 6,50 лв./kg. Цените са взети от току-що отпечатания нов каталог на фирма „Сипер“.
Коментари и въпроси
2 Коментари към “Хидроизолационна мембрана Elastic”
Пепа Тодорова | януари 7th, 2013 at 11:59 amЗдравейте
Живееме в панелен блок и едната страна на апартамента е външна.Понеже м/у двата входа има много малко разстояние не може да се направи външна изолация.Навсякаде по тази външна стена избива мухал.Стената е облепена с тапети и в/у тях сме боядисали с фасаген.Може ли да използваме elastic за да изолираме мухала и ако да как да го направим?
„Направи сам“: Здравейте,
angel velev | юни 11th, 2015 at 8:39 pmпоявата на мухъл по повърхността на външна стена е следствие на недобрата й топлинна изолация.
Каквото и покритие от вида хидроизолационна мембраната да направите, това няма да реши проблема, защото водните пари ще кондензират и ще се стичат по него.
Помислете за вътрешна топлоизолация, като описаната тук
От къде да си поръчам този продукт?
„Направи сам“:
Описаният в статията хидроизолационен материал Elastic се предлага от фирма „Сипер“ (0886 317960).
За външни хидроизолации може да се използва също така и течната емулсия Icoper, която се предлага от същата фирма.
Коментирайте или задайте въпрос