В категории: Брой 3-4/2009, Строителство, Топлоизолация
Wienerberger – производител №1 на строителна керамика в света
Винаги се радваме, когато за пръв път в списанието представяме поредния производител от световна класа, компания, която е технологичен и производствен лидер в една или друга област. Още повече, когато става дума за компания с 200-годишна история и опит! Особено знаменателно е също, когато става дума за производството на материали, съпътстващи човека през целия му живот и от които в много голяма степен зависят качеството на жилището, което обитава, и работната среда, зависят здравето и работоспособността на поколения наред. За да допълним картината, ще добавим още, че в случая става дума и за компания, предоставила не само продуктите си, но и пренесла своя технологичен и производствен опит в страната ни.
Всичко това е австрийската фирма Wienerberger, която, подобно на останалите икономически гиганти, представлява международна компания. Тя е стъпила с общо 243 производствени мощности в 26 държави от Европа и Северна Америка, а с продуктите ù, обхванати в три марки, се строи по целия свят.
Към момента Wienerberger е най-големият производител или както казват спортните фенове, абсолютният №1 в света по производство на тухли за обща (защитена) зидария с марката POROTHERM и №1 в Европа при производството на облицовъчни фасадни тухли с марката TERCA. В този производствен сегмент в САЩ Wienerberger дели първото място с друг производител – фирма Boral. В сектора на керамичните покривни керемиди Wienerberger заема второто място на Стария континент с марката KORAMIC.
Началото на фирмата е поставено през твърде отдалечената 1819 г., когато започва работа първата тухларна, разположена в хълмистата местност Wienerberg (Виенски хълм) край Виена. Оттук произхожда и нейното име. От 1868 г. тя е регистрирана на Виенската фондова борса и до 1986 г. се развива успешно в рамките на своята страна. Тази година е преломна, защото през нея Wiеnerberger излиза първо на пазара в Германия, след което започва бързото интернационализиране на компанията, което я извежда до световните върхове в производството на керамични строителни изделия. Подобно на други австрийски фирми, и Wienerberger бързо оценява необятните възможности, дори глад за модерни качествени строителни материали в новопоявилите се след падането на Берлинската стена пазари в Централна и Източна Европа. Първата стъпка е направена в близката още от времето на Австро-Унгарската империя съседна Унгария, след което следват практически всички останали държави от региона, включително Русия и повечето балкански държави.
В България Wiеnerberger стъпва през 2004 г., като създава дружеството „Винербергер“ ЕООД, което е 100% собственост на австрийския концерн. Първоначално керамичните блокове с вертикални кухини POROTHERM се внасят у нас от Унгария и Румъния. Това е първата качествена керамична тухла, отговаряща на най-високите стандарти за този клас строителни материали, която става достъпна за българските строители. Съчетанието между липсата на българския пазар на сравним по характеристики продукт за зидария и най-високото качество, което носи марката POROTHERM обяснява факта, че само за година тези блокове и надписите Wiеnerberger върху опаковката им се появиха във всички складове за строителни материали и което е още по-добрата новина за българското строителство – външните стени на новостроящите се сгради към днешна дата отново си върнаха естествения червен цвят на класическия за всички исторически времена материал за зидане – керамичната тухла. Но не тази, която познавахме отпреди двайсетина години, а в нейния съвременен вариант, който единствено по суровината, топлинната обработка и цвета наподобява някогашните тухли.
Тухлите са обемист и сравнително тежък материал. Поради това неутолимият глад на родния строителен пазар и все по-нарастващите изисквания за високо качество от страна на инвеститори и клиенти подтикна Wiеnerberger да извърши следващата логична крачка, като инвестира над 25 млн. евро за покупка и пълна реконструкция на стария завод за керамични изделия в Луковит. Така в края на 2007 г. България се сдоби със завод с най-модерна техника и напълно автоматизиран производствен процес, окачествяван като „завод от ново поколение не само на Балканите, но и в Европа в съответствие с най-високите за момента стандарти за енергийна ефективност, опазване на природната среда и безопасни условия на труд“. Суровината за производство е висококачествена мергелна глина, която се добива в непосредствена близост до завода.
Със завода в Луковит може да се каже, че България стана член на могъщото „семейство“ Wienerberger, което през 2008 г. е постигнало оборот от 2431,4 млн. евро и за което работят 15 162 души към края на същата година.
За допълнителна информация посетете сайта на „Винербергер“ ЕООД.
Коментирайте или задайте въпрос