В категории: Брой 12/2003, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти
Фрезери за ръчни фрези
Ръчната електрическа фреза е универсална машина с широк спектър от приложения. При много от тях тя е незаменима, в други случаи е машината, благодарение на която домашно произведените мебели може да добият завършен, професионален външен вид. Ръчната фреза е сравнително несложна машина, която при повечето модели се състои от две части: тяло с бързооборотен електродвигател, на чийто вал има цанга за закрепване на работния инструмент (фрезера) и стойка за закрепване на двигателната част.
Преобладаващата част от фрезите работят с фрезери с диаметър на опашката Ø8. Значително по-малко на брой модели, предимно с професионално предназначение и по-голяма мощност, ползват фрезери Ø12. Някои по-стари и маломощни модели работят с фрезери Ø6. Много от машините се продават с по две цанги, така че може да ползват фрезери Ø6 и Ø8. Част от фрезите имат електронно регулиране на честотата на въртене, което има смисъл, когато машината се използва за фрезоване на детайли от термочувствителни пластмаси. При фрезоване на дървени детайли се работи с максималната честота на въртене – 27 000–33 000 minˉ¹. Колкото честотата на въртене е по-висока, толкова фрезованата повърхност ще бъде по-гладка. Затова по време на работа машината трябва да се движи със скорост, така подбрана, че двигателят да не се претоварва – без забележимо намаляване на честотата на въртене. Съпротивлението при фрезоване зависи още от диаметъра на фрезера и заточването на режещите ръбове, от дълбочината на фрезоване и от твърдостта на обработвания материал. По-качествените машини имат и специална спирачка, която спира въртенето на фрезера за около 2 s след изключване на захранването. Това повишава безопасността при работа с машината и същевременно предпазва фрезованата повърхност от неволно увреждане вследствие на удар от бавно въртящия се фрезер.
При някои машини двигателната част и стойката са оформени в неразглобяем общ блок, но при повечето стойката има специална гривна с винт за неподвижно пристягане на присъединителната шийка в челото на двигателната част. По време на работа машината се плъзга върху основата на стойката, а специален механизъм позволява точно определяне на дълбочината на фрезоване. Фрезата се движи паралелно на канта на обработвания детайл, като се води с помощта на регулируем метален водач. Някои производители предлагат към комплектоването на фрезите си и специална метална шина, по която машината може да се води праволинейно – напълно сигурно и с голяма точност.
При обработване на кантовете за водач може да служи самият фрезер, който за целта най-често има малко сачмено лагерче. При по-евтините фрезери лагерчето е заменено с цилиндрично оформен край, който се опира до канта и така се осигурява постоянно отстояние на фрезера от канта. Има и трети начин за водене на машината с помощта на т. нар. „копираща втулка”. Тя се използва при водене на машината по предварително изрязан шаблон – например при издълбаване на гнезда за панти, отвори за дръжки на врати и др. Двигателната част може да се използва и като високооборотна шлифовъчна или гравираща машина, като на мястото на фрезера се закрепва шмиргелов камък с метална опашка или зъботехническо борче.
Най-често ръчната фреза се води, като се плъзга върху повърхността на неподвижно закрепения детайл. В редица случаи обаче, особено при обработката на по-малки детайли, например летвички, този начин на работа е почти невъзможен. Затова се предпочита неподвижно закрепване на ръчната фреза и превръщането ґ в стационарна машина. Този начин на работа позволява значително по-голяма точност при подаване на материала и по-голяма безопасност за работещия. Тук също са възможни две решения. Оптималният вариант е да се използва универсална маса, като например на Festool (НС, 11/2003), с помощта на която за броени минути основните ръчни машини се превръшат в стационарни. За по-непретенциозни приложения може да се използва и приспособление за фрезоване, което се закрепва към основата на обикновена стойка за бормашина. Фрезата се монтира на нейното място, а приспособлението представлява дървен плот и перпендикулярно закрепен линеал, съставен от две части, между които се разполага фрезерът.
Ръчната електрическа фреза е измежду машините, чийто обсег на приложения зависи в по-голяма степен от работния инструмент – фрезерите. Типичен пример е статията за машинно изработване на зъбни сглобки (виж стр. 2). В случая решаващи са не толкова самата фреза, колкото специалните фрезери и приспособлението за точно водене на фрезера при оформяне на зъбите.
Напоследък на пазара се появиха комплекти, включващи най-често използваните фрезери, подходящи за най-типичните операции. Освен тях обаче реномираните производители предлагат и по-специализирани фрезери, които многократно разширяват възможностите на ръчната електрическа фреза.
За да хвърлим повече светлина по темата, ще представим съвсем накратко част от фрезерите, които Festool предлага за своите машини. Преобладаващата част от тях имат диаметър на опашката си 8, което означава, че може да се използват безпроблемно и с машини на други производители.
От снимката на всеки фрезер се вижда и профилът на фрезованата с него повърхност, което достатъчно пояснява приложението му. Освен това със стрелки са посочени и основните размери, по които фрезерът се подбира от каталозите.
Според материала си фрезерите се изработват от бързорежеща инструментална стомана (HSS) или имат твърдосплавни резци. Първите са по-евтини, но и по-нетрайни.
Фрезери за нутове (сн. 1–3) – имат цилиндрична форма и се изпозлват за издълбаване на нутове с широчина от 3 до 30 mm. Фрезерът със спирална форма на режещите ръбове издълбава много точно нутовете и поради това се използва още за оформяне на зъбни сглобки с прави зъби. На сн. 4–6 са показани фрезери за специално профилирани нутове, като фрезерите на сн. 5–7 се използват за декоративни цели. Фрезерът на сн. 8 е предназначен за направа на особено здравите Т-образни гратови съединения и за оформяне на зъбни сглобки тип „лястовича опашка”. Фрезерите на сн. 9 и 10 също се използват за декоративни цели.
Интерес представлява V-образният фрезер (сн. 35). Той е предназначен за едновременно скосяване на кантовете на две допрени една до друга облицовъчни плочи от гипсокартон или гипсофазер. Кантовете на плочите от гипсокартон имат фабрично скосени кантове, но когато се режат скосяването трябва да се направи допълнително на ръка. Това се прави със специално ренде или за предпочитане с показания тук фрезер. Скосяването на кантовете е необходимо за по-лесното и качествено запълване (фугиране) на снадките между плочите.
Фрезери за фалцове (сн. 11–13) – използват се за оформяне на фалцове, чиято широчина зависи от диаметъра (D) на фрезера.
Фрезери за оформяне на кантовете (сн. 14–19). С тях може да получат скосени, заоблени или с вдлъбнат профил кантове. На сн. 20–22 са показани фрезери за придаване на по-необичаен профил на кантовете.
Фрезерът на сн. 23 е специално пригоден за оформяне на продълговати отвори, които се използват като дръжки за чекмеджета или врати. На сн. 25–27 са показани фрезери за оформяне на сглобки, тип „нут и перо”, а на сн. 29–30 се виждат фрезери за оформяне на надлъжни нутове в кантове. Това се прави при сглобки с вставно перо, или пък за монтиране на таблата от шперплат в рамката на вратички. Фрезерът на сн. 31 се използва за обработка на кантовете на детайли, които се съединяват надлъжно един с друг. Контактната повърхност на сглобката значително се увеличава, повишава се и механичната й устойчивост.
Фрезерът на сн. 32 е специализиран за гравиране на надписи и дърворезба. На сн. 33 и 34 са показани два фрезера за обработка на ламинирани плочи, например кухненски плотове. Първият е особено ценен при обрязване на дебели и твърди кантове, а вторият служи за изрязване на отвори в покритието от гетинакс по контура на отвора в плочата.
Богат избор от над 550 фрезера може да намерите в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД.
Коментари и въпроси
1 Коментар към “Фрезери за ръчни фрези”
николай | август 21st, 2011 at 10:36 amФрезери 32и34 къде могат да се закупят и колко струват
„Направи сам“: Статията е от 2003 г. и в нея са описани фрезери от програмата на Festool. Фрезерите, които Ви интересуват, са по-специализирани и затова бихме Ви препоръчали да посетите някой от големите магазини за професионални инструменти. Ето и отговора, който получихме от фирма „Ташев-Галвинг“ на това запитване:“Предлагаме такъв тип фрезери, някой модели на Festool са налични на склад, останалите се доставят по заявка в рамките на деня, защото моделите са твърде много. Имаме на склад много голяма гама от също така много качествени фрезери на други производители, така че изборът е много голям.“
Коментирайте или задайте въпрос