В категории: Брой 12/2003, Декорация и защита, Инструменти
Боядисване с електрически вибрационен пистолет
Класическият пистолет за боядисване работи със сгъстен въздух. За това обаче е необходим компресор – машина, подходяща за по-сериозна работилница, но не и да се смести в шкафа с инструменти на балкона или в мазето. Затова за домашна употреба се използват електрически вибрационни пистолети, които в повечето случаи успешно заместват въздушните пистолети. Електрическият пистолет е значително по-евтин от комплекта „пистолет+компресор” и заема много малко място. Не на последно място с него може да се боядисват и трудно достъпни места.
Вибрационният електрически пистолет е подходящ за всякакви бояджийски работи, когато е необходимо получаване на равномерно боядисани повърхности. Освен това, особено при боядисване на по-големи повърхности, значително повишава производителността на работата в сравнение с боядисването с четка или валяк. Боята се изтласква под високо налягане от малко бутало, което се движи възвратно постъпателно – под действието на силен променливотоков електромагнит и пружина. Струята се разпръсква през дюза, като обикновено пистолетите се доставят с няколко дюзи с диаметър 0,4; 0,6 и 0,8 mm, предназначени за различна гъстота (вискозитет) на боята. Максималното количество боя, което един такъв пистолет може да изпръска е 270–300 g/min. Вместимостта на резервоара за боя е 1 l, което означава, че съдържанието стига за около 3–4 min боядисване. Вибрационните пистолети имат и специален гъвкав удължител, който позволява боядисване на иначе недостъпни места.
Широчината на факела и количеството на изпръсканата боя се нагласяват с помощта на регулиращ винт.
Добрият краен резултат от боядисването зависи основно от три фактора:
* Правилната подготовка на боядисваната повърхност, която трябва да бъде гладка, добре почистена, суха, обезпрашена и обезмаслена.
* Правилно подбраната гъстота (вискозитет) на боята. За тази цел се ползва вискозиметър – мерен цилиндър, който се напълва до ръба с боя, и се измерва времето в секунди, за което тя изтича през отвора му. Той е калибриран с диаметър 4 mm. Подходящият за боядисване вискозитет на боята зависи от вида ґ, като при необходимост боята се разрежда с подходящия за нея разредител. Така например за боите на водна основа се препоръчва вискозитет 20–25 s, за емайллаковете 18–22 s, за различни материали за консервиране шасито на автомобилите – 25–35 s и т.н. Необходимо е да се има предвид, че вискозитетът на боята се измерва при температура 20 °С. При по-висока температура той намалява, а при по-ниска се увеличава. Когато се работи с прекалено гъсти, с голям вискозитет бои, покритието изглежда като напръскано на капки и има матова повърхност. Обратно, при боядисване с боя с по-нисък от предписания вискозитет тя много лесно може да протече, особено когато се боядисват вертикални повърхности. В този случай спасението е дамски чорапогащник, с който леко се докосва и попива стеклата се боя. В повечето случаи не остават забележими следи. Чорапогащникът изпълнява и една друга, също много важна функция – за прецеждане на боята, преди да се налее в резервоара на пистолета.
* Третият фактор е начинът на движение на пистолета и разстоянието между дюзата и боядисваната повърхност. Те се налучкват опитно, като общовалидното правило е пистолетът да се държи перпендикулярно и на разстояние 25–30 cm от боядисваната повърхност. Той се движи равномерно, като последователно се боядисват леко застъпващи се ивици. Вторият пласт боя се нанася, след като първият е напълно изсъхнал. При боядисване на по-големи площи се препоръчва кръстосване на ивиците боя в различните слоеве.
При боядисване в закрити помещения фино разпрашените капчици боя, подобно на мъгла, се разпространяват във въздуха, достигат и до най-закътаните кътчета на помещението и полепват върху всички предмети. Нерядко няколкото минути удоволствие от боядисването с пистолет са неизмеримо кратки в сравнение с времето, необходимо за почистване на зацапаните с боя предмети. Най-често следите от такова невнимателно боядисване си остават во веки веков!
Коментирайте или задайте въпрос