В категории: автомобили, Брой 11/2003, Декорация и защита, Инструменти, Мазилки и бои, Ремонти
Компресори и пневматични ръчни инструменти
Вече 23 години, в „Направи сам” тестваме, сравняваме и описваме различни ръчни инструменти – механически, задвижвани единствено от човешката сила, или електрически. Сега за пръв път представяме една група инструменти, при които движещата сила е сгъстеният от компресор въздух. Вярно е, че доскоро пневматичните инструменти бяха привилегия за професионалните работилници и задължителни за авторемонтните. Вярно е, обаче, че, подобно на много други, и тези инструменти вече стават напълно достъпни и за малки работилници, а употребата им е не само технически, но и икономически целесъобразна. Причината за това е видна – във всеки по-голям магазин за инструменти се предлагат добри и нескъпи компресори за сгъстен въздух. След като източникът на енергия е подсигурен, следващата стъпка е да се купят и подходящите пневматични инструменти. Тук ще бъдат разгледани машини и инстлументи, които се продават у нас от фирма Евромастер.
Въздушни компресори
Към момента „Евромастер Имвпорт Експорт“ предлага група от пет компресора. Всеки от тях има компресор с електродвигател, резервоар (ресивер) за сгъстения въздух, регулатор на налягането и пресостат, който включва и изключва двигателя, като по този начин поддържа нивото на предварително зададено налягане на въздуха. Някои от машините имат само манометър, който показва налягането след регулатора. При други те са два и съответно показват налягането на въздуха преди и след регулатора. Показаните тук машини имат едноцилиндров компресор с въздушно охлаждане, електро-двигател с мощност 1500 W и максимално налягане на въздуха 8 bar. Различават се основно по обема на резервоара – 40, 24 и 12 l.
Машините с по-малък резервоар са съответно по-малки и по-леки, т.е. те са по-удобни за пренасяне и безпроблемно се транспортират в багажника на лек автомобил. По-големият резервоар обаче е за предпочитане, защото изпълнява ролята на акумулатор и пулсациите на въздушната струя са доста по-слабо изразени. Компресорите с голям резервоар осигуряват по-спокоен и равномерен въздушен поток със сравнително постоянно налягане, което е важен фактор, когато се боядисва с пистолет, например. При тези компресори двигателят се включва през по-дълги интервали в зависимост от дебита на потребявания въздух. Следователно, когато се купува компресор, трябва да се имат предвид целите, за които ще се използва, дали той е в състояние да осигури необходимия дебит и налягане на въздуха. Важен елемент при избора на компресор е видът на въздушния филтър, който задържа твърдите частици и предпазва повърхността на цилиндъра от надиране. Желателно е филтърът да има по-голяма площ, за да оказва по-малко съпротивление на въздушния поток и филтриращият елемент (най-често парче дунапренова гъба), да може лесно да се подменя.
Компресорът е машина с универсално предназначение и използването й за захранване на различни пневматични инструменти значително разширява диапазона на неговото приложение. Типично използване на компресора е боядисване с бояджийски пистолет, който няма равностоен по качество на покритието и производителност, разпръскване на различни течни, включително и с голяма вискозност материали (най-често за антикорозионна защита на долната част на купето на автомобила), за напомпване на гуми и не на последно място сгъстеният въздух е най-доброто средство за почистване на различни апарати от набилия се с времето прах, дървесни стърготини и други замърсявания, за почистване на двигателя на автомобила и др. Иначе казано, това е машина, която е добре дошла във всяка работилница и гараж и която несъмнено бързо ще се изплати.
Често извън вниманието при покупката на компресор остава фактът, че в стандартните конфигурации по правило липсват два съществени елемента – масло- и водоотделител. В резултат на това заедно със сгъстения въздух от пистолета ще започнат да изхвърчат капчици вода и по-рядко масло, които нанасят трудно поправими поражения върху боядисваната повърхност. Попадането на вода едва ли се отразява благоприятно и на турбинката на пневматичните инструменти. Проблемът е лесно решим, защото отделно се продават водо- и маслоотделители (центробежни или с филтриращ елемент), които лесно се монтират към тръбопровода за изходящия въздух.
Периодично, а най-добре след приключване на работа пробката от долната страна на резервоара трябва да се отвие за източване на събралата се вода. Ако това не се прави редовно, вътрешността на цилиндъра ще ръждяса.
Пневматични инструменти
От набора пневматични инструменти, които Евромастер предлага, подбрахме няколко, които преценихме, че представляват интерес за повече хора. Защо, след като за всички механични операции има подходящите електрически машини, пневматичните намират широко приложение в професионалните работилници? Отговорът на този въпрос, очевидно, се корени в техните предимства. Те работят без непосредствено електрическо захранване, което напълно изключва, каквато и да било опасност от поражение вследствие на токов удар. Това ги прави напълно безопасни при работа във влажна среда или даже обилно мокрене с вода, те не се „боят” от замърсяване и попадане на прах и по-едри твърди частички, защото са херметично затворени. Единствената връзка към вътрешността на машината е по въздухопровода. Пневматичните машини са значително по-износоустойчиви от електрическите, защото имат много по-малко детайли, включително и движещи се, липсва електродвигател, бързо износващи се четки, пускови ключове и т.н. Не на последно място цената на тези инструменти не надхвърля, а често е и доста по-ниска от цената на сходните електрически машини. Като недостатък бихме посочили факта, че масивната метална конструкция на инструментите е причина и за сравнително по-високото им тегло.
Оптималното налягане за работа на описаните тук инструменти е 6,3–6,5 bar, като регулаторът на компресора трябва да бъде настроен на максимално налягане 7 bar. Характерна за всички пневматични инструменти е потребността редовно, а при постоянно ползване ежедневно да се смазват с тънко машинно масло. То се капва в отвора, през който постъпва въздуха или в нарочни и съответно маркирани отвори.
Миникъртач
Подобно на големите професионални пневматични къртачи, този малък инструмент е отличен помощник при извършване на малки по обем къртачни работи при прокарване на инсталации, при изкъртване на покрития от плочки, на втвърдени остатъци от строителни разтвори, неравности по повърхността на бетонни изделия и т.н. Машината се доставя в комплект с едно шило и четири плоски длета – едно право и три с профилни резци. Преди започване на работа върху шийката на машината се навива пружина със специално оформени краища, чийто преден край задържа длетото от изпадане. Освен щуцер за свързване към компресора на ръкохватката има и винт за регулиране на силата на ударите. Честотата на ударите върху опашката на длетото е 3000 minˉ¹. Тази машина е и най-големият консуматор на въздух – около 460 l/min.
С къртача се работи изключително лесно и същевременно ефективно. Длетото се поставя в гнездото и се натиска спусъкът. Това е всичко. Цената на къртача с включен ДДС е 63 лв.
Ударен гайковерт
Това е, така да се каже, класическият инструмент, който може да се види, във всеки сервиз за автомобилни гуми. С него и най-клеясалите и презатегнати гайки и болтове се развиват лесно и бързо. По същия начин става и тяхното завиване. Това се дължи на големия въртящ момент, придружен с ударно действие. Освен пусков лост, машината има и бутон за промяна на посоката на въртене. Комплектът съдържа накрайници за гайки с големина от 9 до 27 mm и удължител с дължина 125 mm за работа на труднодостъпни места. Цената на инструмента е 114 лв. с ДДС.
Бормашина
Малка и удобна за държане бормашина. Има патронник със зъбен венец, подходящ за свредла с диаметър от 1,5 до 10 mm. Има превключвател за промяна на посоката на въртене. Честотата на въртене без товар е 1800 minˉ¹. Цена с ДДС – 63 лв.
Шлифовъчна машина
Това е малка машина, която се използва за шлифоване, гравиране, фрезоване или пробиване в зависимост от инструмента, закрепен в нейната цанга. Работният инструмент се върти с честота 22 000 minˉ¹. Цангата е пригодена за закрепване на инструменти с диаметър на опашката 6 mm. Цената с ДДС е 47 лв.
Механична тресчотка
Извиняваме се на читателите, че сме принудени да използваме тази грозно звучаща за българското ухо чуждица, но не можахме да намерим или изковем подходящ за нея заместител. Това е инструмент, който е в състояние значително да облекчи труда на автомонтьора, защото позволява прилагане на голям въртящ момент при завиване и отвиване на винтове. За тази цел той работи с накрайници 1/2″ от гедоре, като, вместо на ръка, накрайникът се върти от сгъстения въздух. Въртенето е придружено със слаби удари и се извършва с честота 180 minˉ¹. Върху главата на инструмента се намира превключвателят за промяна на посоката на въртене. Цената на инструмента с ДДС е 63 лв.
Плоскошлифовъчна машина
Това е поредният инструмент, който в най-голяма степен би облекчил труда в една автотенекеджийска работилница. При това не се „бои” от вода, а се знае, че шлифоването на кита и старото лаково покритие се извършват „на мокро”. Машината има сравнително голямо тегло – 1,9 kg, което в случая е предимство, защото напълно отпада необходимостта от притискането й по време на работа. Само се насочва и води по повърхността, като едновременно с това се притиска клапата за пускане на въздушната струя. Честотата на трептенията, които извършва работната плоча, е 8000 minˉ¹, а нейните размери са 170х90 mm. Шлифовъчният лист се закрепва с две метални щипки. Цена с ДДС – 69 лв.
Коментирайте или задайте въпрос