В категории: Брой 11/2003, Облицовки и настилки, Ремонти, Строителство
Декоративни подови покрития
Падането на Берлинската стена отприщи към страната ни невиждан за времето си поток от нови, повечето напълно непознати за българите строителни материали и технологии най-вече в областта на строителната химия. Постепенно опознахме и привикнахме с имената на водещи световни производители, а техните материали за масовото строителство вече се продават в складовете за строителни материали наред с родния цимент или гипс, например. Повечето от тези производители намериха къде по-успешни, къде по-малко добри местни търговски партньори. Някои вече откриха и свои представителства, за да бъдат по-близо до нашия все още силно ненаситен пазар.
Една от фирмите, които дойдоха в България с първата вълна, бе немската Remmers. Тя се открояваше значително от своите, прицелени предимно към масовия пазар конкуренти. Реномето й се гради основно на изключително висококачествени материали, предназначени за претенциозни обекти и нетрадиционни технически решения. Не случайно името й се свързва с реставрацията и консервацията на едва ли не почти всички известни исторически архитектурни паметници в Германия, Холандия, Австрия, но днес и в Чехия, Полша, прибалтийските държави, като списъкът може да бъде продължен с почти всички европейски и редица държави от други континенти. Технологиите на Remmers са незаменими днес и при консервирането и съ-храняването на едни от най-ценните за човешката материална култура архитектурни паметници. Такива например са: новооткритата гробница в Абу Сир в Египет и старият будистки храм Ангкор Ват, който е на около 900 години и е най-големият от внушителния комплекс храмове в джунглите на Камбоджа, свидетелство за величието на някогашната кхмерска империя. Продуктите на Remmers предлагат не само отлично качество, а в редица случаи са незаменими и нямат равностойни аналози.
След 1990 г. продуктите на Remmers получиха добър прием на нашия пазар. След като нейният тогавашен дистрибутор прекрати дейността си през 1996 г., набраната инерция бе загубена и до края на 90-те марката стигна почти до забвение у нас.
На тазгодишния технически панаир в Пловдив стана ясно, че Remmers вече от няколко години е представян на българския пазар от две стабилни български фирми, които още в предишния период са набирали опит с продуктите от тази марка. В решаването на задачата да бъде възродено присъствието на Remmers на българския пазар редом със своите нови български партньори лично е ангажиран и човекът, допринесъл най-много за първоначалните успехи на Remmers в България – днес един от водещите техници на фирмата г-н Стефан Станев.
Понеже познаваме качествата на продуктите и системите на Remmers и ние с „Направи сам” ще подпомогнем неговите усилия, като популяризираме най-интересните от тях.
Покрития на основа епоксидни смоли
Това е едно почти непознато у нас приложение за бърза и лесна направа на различни висококачествени и същевременно естетически издържани и декоративни подови настилки на основа епоксидни смоли. За какво по-точно става дума: Според каноните на класическата строителна практика върху подовата бетонна плоча се прави подравняваща циментова замазка и върху нея се полага връхното декоративно подово покрития. В зависимост от предназначението на помещението това може да бъде настилка от плочки (естествен камък, теракота или гранитогрес), меки подови настилки (плътни от PVC или различни килимени настилки) или дървени настилки – ламинатни или паркети от масивна дървесина. По-рядко, най-вече във вилното строителство, се използват и дъсчени подови настилки (дюшеме).
Докато може да приемем, при това доста условно, че проблемът с подовите настилки в жилищните помещения и по-представителните офиси е решен, това твърдение съвсем не се отнася за настилката в различни коридори, работилници, включително и домашната, приземни помещения, гаражи, складове, компютърни зали, различни производствени помещения, включително за асемблиране на компютри, и т.н. Този списък може да бъде значително разширен в посока на различни обществени, търговски или учебни заведения, производствени помещения за химичната, фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост и др., които дейности излизат далеч извън обсега на нашето списание.
Затова да се върнем към домашната работилница, помещенията в приземната част на сградата и гаража. Подът в тези помещения трябва да има здрава и гладка, приятно оцветена повърхност, да задържа, колкото се може по-малко прах и други замърсявания, да се почиства лесно, да бъде устойчив на въздействието на различни киселини, основи или органични вещества, а в някои случаи и да бъде антистатична. В допълнение настилката трябва да се полага лесно и бързо, а по възможност да бъде и по-евтина. Класическото решение е настилка от плочи гранитогрес, които по всички показатели и най-вече по здравината си превъзхождат обикновената теракота. Един квадратен метър настилка от ганитогрес струва около 25–45 лв. в зависимост от качеството на плочите. Около 12–15 лв. струва тяхното поставяне, към сумата трябва да се прибави и цената на лепилото – около 1,30–1,50 лв./m² настилка. Настилката от плочи изисква и високи майсторски умения, защото скъпият материал лесно може да бъде похабен. Към недостатъците на такова покритие ще добавим още слабата устойчивост срещу удар, което прави плочките неподходящи за настилка на работилницата, например, в гаража, склада или сервиза.
Модерното и при това отлично решение за всички тези случаи са тънките саморазливни подови покрития на Remmers: Viscacid, Rofaplast и Acolan.
Системата Acolan ArtiCo
„Подът е част от пространството”
Поради своите превъзходни качества и много добър външен вид този вид покрития все повече навлизат и в жилищните помещения, в магазините или офисите. Предлага се широка палитра (според каталога RAL или много по-обширния каталог NCS – Natural Color Systеm) от едноцветни гладки подови покрития или настилки с нежна релефност и семпла цветна пъстрота, постигната чрез включвания на три различни по големина декоративни селекции от многоцветни „люспички”, които, интегрирани в чисто прозрачния епоксиден слой, създават илюзията за излят по мярка на помещението килим. Повърхността може да бъде матова или гланцова.
Системата позволява всевъзможни цветови комбинации, а също (световна новост!) предоставя свобода за творческо оформяне с „изрисувани” върху пода фигури. Последната възможност провокира не само архитектите и дизайнерите, но и всеки обикновен човек с по-богат естетически усет. Целта е не създаване на абстрактно изкуство върху пода, но по-скоро включване на подовата повърхност в пространственото решение на помещението. Комбинацията под–стена добива нови измерения. Детайлът от стената, например, може да има своето продължение върху пода или обратното, което създава пространственост и чувство за простор. Самото название „под” в нашия език (психологически) скрива в себе си нещо отречено, нещо пренебрегнато, нещо, което е долу или под нас, ако щете, под пространството, в което живеем, работим, радваме се, създаваме или унищожаваме, но то не участва в тези процеси, то е „под”! Системата Acolan ArtiCo премахва това ограничение.
Покритията Acolan ArtiCo представляват твърди или еластични подови покрития, които комбинират някои от качествата на меките PVC и безшевните саморазливни покрития. Покритието няма, каквито и да било фуги и е напълно плътно от стена до стена. Освен това дебелината му е минимална (1–2 mm), което го прави много удобно при обновяване на стари сгради, защото нивото на съществуващия под почти не се повдига. Тези подови покрития се почистват и поддържат лесно, не съдържат никакви разтворители или други токсични и канцерогенни вещества, нито неприятни миризми, които да се отделят във въздуха, дори и по време на полагане. Притежават новите европейски хигиенни сертификати за безвредност.
Системата Acolan ArtiCo е предназначена предимно за различни помещения с високо хигиенен или по-представителен характер, като: училища, терапевтични заведения, детски градини, изложбени зали, офиси и конферентни зали, магазини и търговски площи, модерни сладкарници и др. Тези покрития са също така отлично решение за под в детската стая, кухнята и коридорите в жилището.
Технология за нанасяне на настилката
Работи се с напълно готови материали, които се полагат при следната последователност (една от възможностите):
При основи с висока грапавина и порьозност, например бетон или циментова замазка.
1. Грундираща шпакловка с Acolan FlexFill. Представлява двукомпонентна изравняваща и грундираща еластична шпакловка на основа епоксидни смоли. Минималният разход е около 1,5 kg/m², като силно зависи от състоянието на основата.
2. Саморазливно подово покритие Acolan ArtiVlor. Това е еластично саморазливно покритие на основа епоксидни смоли, предназначено за подове с леко и средно натоварване. Минималната разходна норма е 2,5 kg/m² при дебелина на покритието над 1,5 mm. Доставя се в десет цветови нюанса или се поръчва по каталог (RAL, NCS).
3. Acolan ArtiFlake – представлява смес от ситни люспички с различно оцветяване, които се поръсват равномерно върху още прясното саморазливно покритие. Така то придобива визуално релефна, наподобяваща, примерно, полиран гранит повърхност. Използването на Acolan ArtiFlake цели единствено декоративен ефект и тази операция може да се прескочи. Разходната норма е 0,03–0,12 kg/m² в зависимост от желания ефект, а за пълното покриване на повърхността са необходими 0,7–1,0 kg/m².
4. Acolan ArtiTop m plus – еднокомпонентен полиуретанов прозрачен лак без разтворители. Служи за образуване на износоустойчиво защитно безцветно покритие. То има матова повърхност със специално повишена устойчивост срещу неволно подхлъзване – съдържа микроскопични PVC топчета, които се разполагат хомогенно по повърхността и значително повишават нейния експлоатационен живот. Разходът е максимум 0,1 kg/m².
При основи с ниска порьозност и гладка повърхност – циментова саморазливна нивелираща замазка, стари епоксидни или полиуретанови покрития, а дори и добре залепени меки PVC настилки.
В този случай първата операция е грундиране на основата с Acolan ArtiPrimer. Той представлява еднокомпонентен акрилатен грунд. Служи за подготовка на основата преди полагане на Acolan ArtiVlor и за подобряване на сцеплението между тях. Разходната норма е около 0,15 kg/m².
Останалите операции (2.–4.) са като в предния вариант. Ако за последния защитен слой се използва Acolan ArtiTop sg, се получава гланцова структура с копринен блясък.
Коментари и въпроси
1 Коментар към “Декоративни подови покрития”
Таня | август 31st, 2016 at 10:45 amЗдравейте!
Интересува ме дали е необходима изолация на пода, когато тази настилка се полага в жилищни помещения? Ако се положи директно върху бетона ще държи ли студено? С какво се почистват тези настилки?
Може да приложите и ценова листа, за да се ориентирам.
Предварително благодаря!
„Направи сам“: В отговор на запитването Ви, като редакция на списание, не сме в състояние да предоставим ценова листа, нито да посочим фирма изпълнител.
Описаните в статията материали са на немската фирма Remmers, която е известна като производител на материали с най-високо качество.
През годините нейните продукти бяха внасяни в България от различни местни фирми – FTA Маркетинг, VEGA Remmers и др.
Поради малката си дебелина връхната настилка на практика няма отношение към топлоизолационната способност на пода. По отношение на усещането за топло или студено при стъпване с бос крак, това зависи от способността на материала да отнема топлина. По този показател тези епоксидни настилки са подобни на меките PVC покрития.
По темата „топлоизолация на пода“ в списанието има публикувани множество подробни статии.
Коментирайте или задайте въпрос