В категории: Брой 9-10/2003, Инструменти, Ремонти
Подновяване на акумулаторна батерия на електроинструменти
Делът на електрическите инструменти с автономно (акумулаторно) захранване все по-бързо се разширява и в редица случаи те придобиха доминираща роля. Типичният инструмент с акумулаторно захранване са електрическите отвертки и навсякъде, където трябва да се завиват повече винтове, те вече са задължителният инструмент. Създаването на все по-мощни и същевременно компактни акумулаторни батерии доведе до появата на пазара и на машини, като перфоратори и даже ръчни циркулярни триони, за които доскоро се смяташе, че единственият възможен източник на захранване е електрическата мрежа и неизбежният кабел за връзка с контакта.
Не случайно всички производители на ръчни електрически инструменти, от най-реномираните марки до производителите на по-евтина продукция, бързо разширяват гамата от машини с автономно захранване. Така те дублират все по-пълно класическите машини с мрежово захранване.
Всяко удобство обаче си има своята цена и тя неизбежно се заплаща. Колкото и да е добра и правилно да се експлоатира, рано или по-късно идва моментът, когато трябва да се подмени с нова. Това е доста сериозен разход, защото цената на акумулаторната батерия при електрическите отвертки често достига до около две трети от цената на целия инструмент. Така например малка електрическа отвертка с напрежение 3,6 V от реномиран производител струва около 80 лв., а цената само на акумулаторната й батерия е около 55 лв. Затова, щом настъпи моментът за смяна на батерията, човек логично си задава въпроса, дали си заслужава купуването на нова батерия или направо да смени отвертката с нова. Вторият вариант често е и по-удачният, защото за изминалите година-две на пазара вече са се появили по-модерни и съвършени модели.
Дотук разглеждахме проблема със замяната на старата батерия от финансовата му страна, и то при положение, че на пазара безпроблемно може да се купи оригинална батерия от същия вид. Това обаче не винаги е възможно, защото пазарът изобилства от различни марки инструменти и това, естествено, създава сериозни проблеми при търсенето на резервни части.
Оказа се обаче, че има и трети път, който позволява замяна на старата акумулаторна батерия с нова, произведена от реномиран световен производител, като цялата операция струва около два пъти по-евтино от цената на оригиналната батерия. Така машината (ако е от по-евтините) ще получи батерия, която несъмнено е по-добра от оригиналната, защото такива машини по правило не се доставят с акумулатори от реномирани марки. Възможно е новата батерия да се окаже по-добра от оригиналната и при инструменти на реномирани производители, които също се стремят с всички средства да правят икономии, за да поевтинят производството си.
Условието за вярност на това твърдение е да се вложат качествени елементи в новата батерия, каквито несъмнено са акумулаторите на GPBatteries International – един от водещите производители в света. Фирмата произвежда широк асортимент от NiCd/NiMH елементи с различен капацитет, форма и големина. Това позволява да се намерят подходящите елементи на GPBatteries за практически всяка акумулаторна батерия.
Затова се обърнахме с молба към инж. Любомир Калчев, управител на фирма АЛКА, единствен представител на GPBatteries за България, да разкрие пред читателите ни част от секретите при подмяна на старите акумулаторни батерии.
Всеки ръчен електрически инструмент работи с акумулаторна батерия, съставена от няколко елемента. Техният брой лесно може да се пресметне, като се знае, че напрежението на добре зареден акумулаторен елемент без товар e 1,42–1,45 V. Батерията по правило е оформена в самостоятелна кутия с изведени контактни пластини. Кутията се затваря с рапидни винтове или чрез система за “закопчаване” на детайлите един с друг или залепена, която лесно се разгадава и разглобява. Често производителят на инструмента обвива тялото на акумулаторната батерия с PVC термофолио с фирмени надписи. То трябва да се отстрани, за да стане възможно разглобяването на тялото на батерията.
За да бъде подмяната на стария акумулатор качествена, трябва да се подчертае, че единственото правилно решение е всички акумулаторни елементи да се подменят с нови, като стриктно се спазват технологичните изисквания на производителя за свързването им в батерия с подходящата за това техника. На практика от старата акумулаторна батерия се запазва само кутията с контактните пластини.
В случая не става въпрос за прилагане на различни “фокуси” върху старите, вече безвъзвратно изконсумирани батерии, като единствено е възможно тяхното третиране за премахване на характерния за никелкадмиевите акумулатори memory effect – важи най-вече за старите NiCd технологии. Сега вече дори и при акумулаторите NiMH този ефект се проявява съвсем слабо.
Също така в никакъв случай не се препоръчва замяната само на отделни елементи, а всички трябва едновременно да се подменят. Ако това не се направи заради погрешно разбрана икономия, целият акумулаторен пакет ще работи с капацитета, определен от елемента с най-малък капацитет. Не случайно реномираните производители не допускат по-голям от 5% толеранс в капацитета на отделните елементи в батерията. Освен това старите елементи много скоро окончателно “ще предадат богу дух”, което ще наложи повторно разглобяване на пакета, нови спойки или иначе казано – неуместната икономия винаги излиза по-скъпо.
Новата акумулаторна батерия ще има аналогично, а често и по-добро качество от оригиналната, ако се спазват следните правила:
* Да се използват само висококачествени акумулаторни елементи (като GPBatteries, например), и то от индустриалната серия. Подчертаваме това, защото при консумативните серии, дори и при реномираните производители са допустими разлики в капацитета до 30%.
* Използваните елементи да бъдат пресни, предварително подбрани и първото им зареждане да бъде извършено точно според предписаната методика. Известно е, че при всички акумулаторни батерии именно първото зареждане е особено важно и в немалка степен определя дълготрайността на батерията.
* Отделните елементи да бъдат електрически свързани помежду си посредством подходящите никелови ленти чрез точкова заварка
* Всички защитни елементи на пакета да бъдат възстановени. Понеже при нискокачествените батерии те по правило липсват, желателно е при подновяване на батерията да бъдат монтирани допълнително.
От казаното дотук изводът е, че за почти всички, включително и за “екзотичните” акумулаторни батерии, може да се намерят подходящите за възстановяването им елементи на GPBatteries. При това подмяната ще струва от 30% до 70% спрямо стойността на оригиналната батерия. Вторият извод е, че това трябва да се извърши в специализиран сервиз, разполагащ с техника за точкова заварка и специална апаратура за заряд на акумулаторните батерии.
Ето някои полезни изводи от практиката.
* Напълно погрешно е схващането, че вместо чрез точкова заварка шините, свързващи елементите, може да се запоят с обикновен поялник и мек припой. Значително по-силното нагряване на елемента, причинено от поялника, сигурно ще повреди в различна степен защитния механизъм на батерията (safety vent), който я предпазва при интензивно отделяне на газове в резултат на бързо зареждане със силен ток. Характерен пример за тежък режим на зареждане и възникване на потенциална възможност за инцидент са акумулаторните батерии на преносимите компютри (notebooks). Повредата на вградената защита може да причини експлозия на акумулаторната батерия с всички произтичащи от това последици за компютъра, защото силата на зарядния ток е 1–2 А и повече.
* В началото всички акумулаторни пакети би трябвало да работят еднакво или поне приблизително еднакво добре. Какво е качеството на пакета, се разбира след първите 20–50 цикъла заряд/разряд. Реномираните производители гарантират запазване на 80–85% от номиналния капацитет на батерията след 500 цикъла на зареждане и разреждане, останалите на практика не гарантират нищо. Да не говорим, че по правило акумулаторната батерия най-често се обявява за консуматив и гаранцията на производителя за машината не покрива батерията. Опитът ни показва, че при акумулаторните батерии с неизвестен производител (No Name), или преведено по нашенски “куча марка”, капацитетът пада до около 50% още след първите 50-100 цикъла на зареждане и разреждане. Това поражда заблудата относно тяхното качество, защото в рамките на първите 50 цикъла повечето от тях се държат почти равностойно на събратята си с реномирани марки. Ако това е батерия за мобилен телефон и този телефон се зарежда веднъж на 3 дни, примерно, това означава че след половин година едната батерия ще работи като нова, докато другата е вече за боклука.
* Напоследък се чува, че са се появили чутовни юнаци-специалисти, които могат да възстановяват и литиево-йонни акумулаторни батерии по начина, който описахме за никелкадмиевите и никелметалхидридните батерии. Това е невъзможно, защото поради спецификата на литиево-йонните батерии нито един реномиран производител не продава отделни елементи. Продават се само като напълно завършени OЕМ пакети (предназначени за вграждане с марката на друг производител) със задължителна електронна защита поради изключителната им чувствителност към късо съединение, презареждане, претоварване, намокряне и т.н
* Всеки акумулаторен пакет трябва да има сигурна електрическа защита. За съжаление, при по-евтините машини производителят често “икономисва” този елемент, защото и без него на пръв поглед машината ще работи безпроблемно. В действителност акумулаторен пакет без вградена защита е изключително опасен. Той може да се взриви както по време на зареждане, така и при работа, защото консумацията на машината достига 70 А и повече. При блокиране на двигателя силата на протичащия ток може да надхвърли и 100 А, което да предизвика взривяване на батерията. Това не става всеки ден, но комуто се случи, горко му. Затова приказката “скъпи на триците и евтини на брашното” е напълно актуална и когато става дума за замяна на остарелия с нов акумулатор.
* Като правило акумулаторните батерии и пакети се доставят от производителя в незаредено състояние. Наличното напрежение е остатъчно от изходящия тест на фабриката. Остатъчното напрежение на акумулаторната батерия без товар може да бъде критерий, доколко прясна е тя при условие, че някой от търговците по веригата не я е зареждал допълнително.
Остатъчното напрежение е в следните граници:
* При пресни елементи – 1,15–1,24 V.
* При елементи, съхранявани от 3 до 6 месеца (качествени, правилно съхранявани и недозареждани) – 1,00–1,15 V.
* При застояла стока напрежението на елементите е под 1,00 V. При такива батерии, особено когато напрежението им е паднало под 0,8 V, за да се съхранят производствените характеристики и качества на батерията, тя трябва да бъде “оживена” със специализирана апаратура в режим wake-up. Абсолютно погрешна е практиката на т.нар. “шокова терапия” – зареждане с ток с голяма сила, която гарантирано унищожава акумулатора.
За достигане на характеристиките, гарантирани от производителя на акумулаторния пакет, в зависимост от състоянието на отделните елементи са необходими от 3 до 5 цикли на зареждане и разреждане (до 1,00–1,10 V на елемент), докато пакетът достигне номиналния си капацитет. Първоначално капацитетът му е по-нисък с до 30%.
За повече подробности:
Фирма АЛКА
тел./факс: (02) 986 4749, 955 5263, 856 9108
e-mail: alka@alka-bg.com
Коментари и въпроси
2 Коментари към “Подновяване на акумулаторна батерия на електроинструменти”
стефан коларов | юли 21st, 2013 at 8:41 pmЗдравейте
колко струва ремонта на акумулаторна батерия за райдър. Изкупувате ли старата батерия?
„Направи сам“:
Христо | септември 18th, 2013 at 1:15 pmНай-верен отговор ще получите в някой от магазините на „Евромастер Импорт Експорт“, чиято марка е „Райдер“. Ние може да Ви отговорим само по принцип. След като акумулаторната батерия стане негодна, тя се заменя с нова. Старата се изхвърля (предава като отпадък) по начин да не замърсява околната среда. В краен случай, ако няма оригинална батерия, елементите може да бъдат заменени с нови, както това е описано в статията. Това се отнася за батерии с никел-кадмиеви елементи или никел-металхидридни елементи.
Здравейте,
Не ми стана ясно как се прави свързването на елементите, само с точкова заварка или има и друг начин ?
„Направи сам“:Практикува се точкова заварка, за да не се повредят елементите от висока температура.
Коментирайте или задайте въпрос