В категории: Брой 9-10/2003, Градина, Облицовки и настилки, Ремонти, Строителство
Полагане на настилки и облицовки от естествен камък
Облицовъчните плочи, включително и при настилка на пътеки и алеи, се залепват върху предварително отлята армирана бетонна основа. Плочите се залепват с цименто-пясъчен разтвор, приготвен в съотношение 1:3 или по-добре 1:2. На пазара се продават и специални лепила за каменни облицовки, които съдържат и съставки, подобряващи лепилните качества на разтвора. Те обаче са и доста по-скъпи. Най-честият случай е настилката да се прави върху вече остарели бетонни повърхности, при които свързването между пресния циментов разтвор и стария бетон не е достатъчно здраво. Затова първото, което трябва да се направи, е повърхността да се измие възможно най-добре, за да се почисти и напълно обезпраши, а естествените пори на повърхността да се отворят. Под “добро” разбираме старателно измиване с водоструйна машина и налягане над 100 ata. Измиването със струя от водопроводната чешма отмива само по-грубите замърсявания.
На критични места, каквито несъмнено са стълбищата, може да се препоръча обработка на основата със специални препарати, чието предназначение е да послужат като ефективна връзка между новия пласт и основата. Такъв препарат е Ceroc CC81 на Henkel, който представлява белезникава течност – емулсия, съдържаща синтетични смоли. Препаратът се разтваря във водата, с която се приготовлява рядък цименто-пясъчен разтвор (1:2). Съотношението Ceroc CC81:вода е 1:2 обемни части. По-евтиният вариант е, когато с така приготвения разтвор и с помощта на метличка основата се напръска, докато се получи грапаво покритие. След едно денонощие то се е втвърдило достатъчно и върху него вече може да се лепят плочите. Освен по-здравото свързване между двата пласта по този начин се подобрява и еластичността на връзката помежду им. Това намалява опасността от напукване и отлепване на настилката след време в резултат на термични разширения. За отбелязване е и доста високата цена на препарата – 56 лв. за бидонче от 6 kg.
Особени тънкости при самото полагане и залепване на плочите няма. Те се полагат върху предварително разстлан цименто-пясъчен разтвор. Тънкостта тук е в гъстотата на разтвора. Когато е прекалено рядък, камъните лесно потъват в него, по-трудно се подравняват, а разтворът лесно избива през фугите и зацапва повърхността на плочите. При прекалено гъст разтвор плочите по-трудно се наместват на желаната дълбочина и може да не залепнат достатъчно здраво. Плочите се причукват с чук, докато потънат до необходимото ниво, а то се контролира чрез дълъг алуминиев мастар. Нивото на настилката се определя предварително по най-високите точки на основата, като временно се залепват реперни плочки, по които се определя нивото на останалите. Разполагането на отделните плочи се съобразява с формата и големината им с оглед помежду им да не остават прекомерно широки фуги. За краищата на настилката се подбират плочи с равни кантове. Те може да се оформят чрез очукване (при пясъчниците) или чрез рязане.
Най-трудно се облицоват стъпала, за които е необходимо да се подберат здрави и по възможност с еднаква дебелина плочи. Проблемът е в необходимостта от рязане на всяка от плочите. Пясъчниците се режат по-лесно, но пък плочите са по-меки. Плочите от гнайс са значително по-твърди, като между отделните партиди също има голяма разлика по отношение на твърдостта им. По наше мнение е по-добре да се подберат по-твърди плочи, което гарантира дълготрайността на облицовката.
В домашни условия плочите се режат с мощна (2300-2500 W) ъглошлифовъчна машина и диск за рязане (Ø230) със сегменти с посипка от диамантени зърна. На пазара се продават и карбофлексни шайби за рязане на неметални материали (каменни и строителни) с цена 3–4 лв., които може да послужат единствено, когато се наложи инцидентно срязване на някоя и друга плоча.
Добрите диамантени дискове по правило са скъпи. Цените на диамантените дискове варират в много широки граници – от около 20 лв. при дисковете с далекоизточен произход и определено ниско качество до около 180 лв. за дисковете на един от световните лидери – Rhodius. Дисковете на друга, също реномирана марка – Norton струват около 90–100 лв. При покупката на диск трябва да се обърне внимание и на начина на рязане, за което е пригоден – за мокро, сухо или комбинирано рязане. В домашни условия и с ръчна машина най-често се реже по сухия метод. Най-големият недостатък в случая е, че въздухът наоколо се насища с голямо количество каменна прах, която застила близката околност и прониква в дробовете. Първото не може да се избегне, но за опазване на здравето задължително трябва да се работи с предпазна маска. Може да се пробва и мокро рязане, като по линията на рязане с тънък маркуч се пуска струйка вода. Така се предотвратява вдигането на облаци от прах, а и условията на рязане се подобряват. Намалява се изхабяването на режещия диск, който се охлажда от водата. При този начин на рязане дискът изхвърля силна струя водни капки и машината трябва да се опазва от намокряне.
От всички дискове, които изпробвахме, без каквито и да било претенции за сравнителен анализ, много добро впечатление остави малко известната марка MARINA, представена като немска. По наше мнение тези дискове с цена от около 40 лв. имат оптимално съотношение цена-износоустойчивост.
Докато е още пресен, избилият над повърхността на настилката циментов разтвор трябва внимателно да се изчегърта, за да може впоследствие фугите равномерно да се запълнят. След ден-два настилката се фугира, като фугите се запълват с по-рядък цименто-пясъчен разтвор (1:2), който внимателно се налива с канче с човка. След още два дни, където е необходимо, излишният разтвор се изчегъртва, а фугите се заглаждат с телена четка.
Майсторлъкът при фугирането, а оттук и крайният вид на настилката силно зависи от това, доколко повърхността на плочите е опазена от зацапване с циментов разтвор. За съжаление, опазването е трудно, а особено при настилки от червен пясъчник повърхността на плочите много лесно се замърсява. Настилката от такива плочи става красива, само когато плочите са чисти, без сиви петна от цимент. Плочите от гнайс имат значително по-гладка повърхност и доста по-трудно задържат замърсявания от циментовия разтвор. Освен това те по правило имат светло оцветяване и евентуалното замърсяване върху тях е слабо забележимо.
Колкото и внимателно да се работи, плочите, повече или по-малко, се замърсяват. Това проличава, след като изсъхнат, защото докато, са влажни, изглеждат добре. Бедата не е непоправима, защото на пазара се продават препарати на киселинна основа за почистване на замърсявания от циментови и варови разтвори върху строителни материали – камък, тухли и др. Цената на реномираните вносни препарати е около 20 лв./l и затова избрахме препарат румънско производство с цена 21 лв. за туба от 3 l. Опитът ни показа, че той много добре почиства, включително и капризните червени плочи от пясъчник, особено когато измиването след третиране с препарата се извърши под високо налягане с водоструйна машина.
Плочите от пясъчник имат и друг недостатък – те просмукват забележимо вода. Затова, след като се почистят и изсъхнат добре, е желателно да се лакират с подходящ лак. На пазара се предлагат няколко вида лакове, предназначени специално за импрегниране на каменни облицовки. Едни от тях проникват в дълбочина на материала, предпазват го за година-две срещу проникване на влага – с това и от разрушаване вследствие на замръзване на вода през зимата. Тази импрегнация трябва периодично да се подновява след посочения период. Дълбоко проникващите препарати почти не оставят блестящи следи върху повърхността на каменните плочи, но определено подчертават структурата и правят цветовете по-ярки, а облицовката като цяло по-красива. Други лакове придават на повърхността видим блясък, което до известна степен нарушава естествения вид на каменното покритие.
Коментари и въпроси
2 Коментари към “Полагане на настилки и облицовки от естествен камък”
Евгений Тренов | юни 23rd, 2015 at 11:21 pmЗдравейте,
Казаха ми, че лепенето на естествен камък върху бетон е задължително да бъде с флексово лепило- веднъж заради атмосферните условия (свиване, разширяване) и второ, заниженото качество на цимента. Ако го направя с цимент и пясък, по цитат на майстор- след година, най-много две ще се орони и отлепи. Така ли е или не?
„Направи сам“: Отговорът, който получихме от експерт на „Хенкел България“, е: „В интерес на истината не е невъзможно лепенето да стане и с обикновен цименто-пясъчен разтвор. Той обаче работи добре при много по-ограничени условия спрямо „флексовите“ лепила, като например по-попиваеми и недеформируеми основа и камък, ниски линейни разширения и свивания и т.н. Така че, от гледна точка на сигурност и за по-дълготрайно лепене, е наистина по-добре да се използва висококачествено (флексово) лепило.“
Васко Гергиев | септември 21st, 2015 at 12:13 amЗдравейте, как трябва да се подготви основата, която е итонг за облицоване с гнайс. Става въпрос за външна стена – парапет на тераса.
Благодаря!
„Направи сам“. Поискахме консултация от специалистите на „Ксела България“, която гласи:
Детайли за изпълнение на каменни облицовки са публикувани в брошурата „Строителство с YTONG.
Основни архитектурно-строителни детайли“. Във всички случай основата трябва да бъде почистена от полепнали или ронещи се частици и старателно обезпрашена.
Свързващите разтвори или лепила трябва да имат добра адхезия към YTONG и при използването им да се спазват стриктно указанията на производителя.
Коментирайте или задайте въпрос