В категории: Брой 3-4/2003, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти
Festool – професионалните машини
Както повечето световни лидери в производството на електрически машини и инструменти, корените на Festo водят към далечната 1925 година, когато Готлиб Стол основава предприятието Fezer & Stoll. През 1927 г. то се преименува на Festo и днес, 77 години по-късно, тази марка е синоним на машини с най-високо, безкомпромисно качество и техническо съвършенство. Забележителният успех на Festool се дължи и на неотклонното спазване на заложената при основаването на фирмата философия, която е насочена изцяло към задоволяване на изискванията на клиента. От самото начало е избран пазарният сегмент на професионално ориентирани машини и системни решения с предназначение да улесняват производството, да правят продукцията по-висококачествена, по-разнообразна и по-конкурентоспособна.
Непрестанният стремеж към създаване на все по-нови и по-съвършени машини не само са издигнали Festool на върха в световното производство на електрически машини и инструменти, но самото име се свързва еднозначно с представата за иновация, компетенция и най-висок професионализъм. Това откровено се признава и от конкурентите, стремящи се също към световния връх.
В етапите на развитие на фирмата заслужава да се отбележи 1993 г., когато се основава дъщерната фирма Tanos GmbH, специализирана в производството на алуминиеви и пластмасови контейнери за транспортиране и съхраняване на различни градивни елементи и детайли, електроника, автомобилни части и др. Година по-късно Festo придобива друг, също с дългогодишни традиции производител на машини и инструменти – чешката фирма Narex AG в Чешка Липа, и създава новата марка Protool. През 2000 г. марката Festo се променя на Festool и се появява групата TTS Tooltechnic Systems AG & Co, включваща самостоятелните марки Festool, Protool и Tanos.
В България концернът има свое представителство – Tooltechnic System EOOD, а продуктите му се предлагат чрез мрежа от дистрибутори.
В стремежа си да произвежда само най-качествена техника, да задоволява изискванията и на най-взискателните си клиенти, Festool се е специализирала основно в производството на ръчни електрически инструменти за мебелната промишленост. Машините Festool се отличават с висока производителност, лесно обслужване и голяма дълготрайност. Характерно за тях е също, че към всяка машина фирмата предлага голям набор от различни приспособления, които значително разширяват функционалните й възможности, включително правят възможно използването й на места, недостъпни за други електрически машини. Не по-малко внимание се отделя и на работните инструменти, защото от тяхното качество и износоустойчивост в крайна сметка зависи ефективността от приложението на самата машина.
Машините на Festool може да се разделят на няколко основни групи:
◊ Акумулаторни отвертки/бормашини
◊ Ръчни циркулярни триони
◊ Прободни триони
◊ Фрези
◊ Рендета
◊ Изключително широка гама шлайфмашини и полиращи машини. Част от тях намират отлично приложение и при боядисването на автомобилни купета.
◊ Голямо разнообразие от различни приспособления към машините, например метални водачи за ръчни циркуляри или фрези, приспособления за машинно изработване на различни зъбни сглобки и др.
◊ Промишлени прахосмукачки за свързване с дърводелските машини.
◊ Лесно преносими настолни циркуляри.
Festool произвежда и няколко специализирани за строителството машини:
◊ Ръчни електрически бъркачки за приготвяне на строителни разтвори.
◊ Ръчни фрези за почистване на бетонни повърхности, за премахване на ронливи мазилки и т.н. – все трудоемки дейности, характерни при саниране на стари сгради.
◊ Ръчна машина за отстраняване на залепени меки подови покрития.
Досега в „Направи сам” не сме представяли машини на Festool. Това ще сторим в следващи броеве. За да добият читателите ни по-пълна представа за света на машините с тази марка, ще опишем съвсем накратко някои от характеристиките на семейството акумулаторни отвертки.
Акумулаторни отвертки
Предлагат се няколко модела акумулаторни отвертки с работно напрежение 9,6; 12 и 14,4 V, и капацитет на акумулаторите 1,7 и 2 Ah за никел-кадмиевите и 3 Ah при никел-металхидридните акумулатори. Съответно с всеки от тези три вида акумулатори може да се завият средно 330, 420 и 620 самонарезни винта Spax 5х40. При бързозарядните устройства времето за зареждането на акумулаторите е сведено до 15 min.
Характерно за акумулаторните отвертки на Festool е, че позволяват работа и на съвсем тесни и недостъпни за други подобни отвертки места. Така например процеп с широчина 20 cm вече е напълно достатъчен за завиване на винт с отвертката. Това невероятно постижение е постигнато чрез максимално скъсяване на тялото на машината и използване на приставки за завиване и пробиване под ъгъл. Предлага се и специален патронник с ексцентрично разположено гнездо за захващане на битовете. Това позволява завиване на винтове на разстояние само няколко милиметра от напречно разположената страница на шкафа, например.
Професионалното качество в работата не би било възможно без висококачествени инструменти, в случая битове за завиване на винтове и свредла. Festool предлага семейството битове Novadrive, които съчетават изключително висока износоустойчивост и дълготрайност (благодарение на специалното двуслойно покритие от титанов и циркониев нитрид), и същевременно притежават зона с повишена еластичност, която предотвратява счупването на инструмента при рязко нарастване на въртящия момент. От гледна точка на практиката това означава, че битовете Novadrive позволяват предаване на значително по-голям въртящ момент върху винта при по-малък натиск върху бормашината, за да не изскочи битът от главата на винта. От друга страна, битовете Novadrive имат средно три пъти по-голяма дълготрайност в сравнение със стандартното производство на други фирми.
За ефективна работа с акумулаторна бормашина се поставят доста по-високи изисквания и към свредлата. Така например специалните свредла HiQ на Festool пробиват четири пъти по-бързо при четири пъти по-малък разход на енергия в сравнение с обикновено спирално свредло.
* * *
Развитието на дейността на всеки от големите производители на машини и инструменти може да бъде лесно проследено от етапите на създаване на нови машини, които, стъпка по стъпка, водят към лидерската позиция.
Ето някои от основните моменти в технологичното развитие на Festool:
1929 Създадена е първата мобилна верижна режеща машина.
1951 Световна премиера на първата вибрационна шлайфмашина, променила революционно методите за повърхностна обработка.
1964 Festo пуска на пазара първия ръчен циркулярен трион, комплектуван с водеща метална шина. Просто и същевременно крайно ефективно решение, улесняващо в неимоверна степен разкрояването на мебелни плочи.
1967 Фирмата произвежда първата ръчна фреза за странично обрязване – отличен инструмент за оформяне краищата на дървени обшивки.
1976 Festo пуска на пазара нов вид машина за шлифоване – ексцентършлайфмашина.
1984 Създава нова система за тристранно водене на триончето при прободните триони. Тя гарантира съвсем точно, перпендикулярно на повърхността, рязане благодарение на това, че при пенделообразното си движение ножчето се води постоянно между две паралелно разположени челюсти, които не му позволяват странично огъване или изместване.
1984 Шлайфмашината Rotex RO 1 се отличава от обикновените ексцентършлайфмашини, защото има два работни режима – грубо, с висока отнемаща способност шлифоване, и фино, до постигане на блестяща повърхност, завършващо шлифоване. Това става чрез промяна в съставното движение, което извършва работната плоча. На практика машината заменя три обикновени специализирани машини, а струва наполовина от сумарната им цена.
1994 Festo създава най-компактната в своя клас акумулаторна отвертка, пригодена да работи на недостъпни за конкурентите й места.
1999 Фирмата създава ново семейство мощни мобилни промишлени прахосмукачки, способни да осигурят безпрашна работа на всяко работно място в дърводелската работилница.
2000 Световна новост за професионалистите – линеарна шлифовъчна машина Duplex за повърхностна обработка на всевъзможни фалцове, нутове, профили, кантове и др. За целта тя е комплектувана с различни по форма накрайници.
2001 Festool пуска на пазара новото семейство акумулаторни отвертки със специална система FastFix за закрепване на патронника, позволяваща “светкавичната” му смяна без помощта на инструмент.
Актуализация 2020 г.: Статията е писана пред 2003 г. Оттогава всички ръчни електроинструменти на Festool, са претърпели значително развитие.
Актуални към момента електроинструменти и машини на Festool може да намерите и закупите от електронния магазин на фирма „Ташев-Галвинг“ ООД.
Коментирайте или задайте въпрос