В категории: Брой 12/2012, Дърводелство и обзавеждане, Ремонти
Изхвърлящи мебелни панти
В няколко статии през тази и миналата година публикуваме проекти за изработване на мебели, чиито врати са окачени на изхвърлящи панти. Те са най-разпространеният вид и поради това се предлага голямо разнообразие от модели. Използването и монтирането им немалко тънкости, които трябва да се познават.
Ето защо тук се връщаме по-подробно към тайните на този вид панти.
Измежду всички видове панти изхвърлящите се използват най-често за монтиране на вратичките на различни шкафове, били те библиотечни, на гардероби или кухненски мебели. Причините за това са няколко. Изхвърлящите панти позволяват различни варианти за монтиране на вратичките, така, че те да припокриват изцяло или отчасти кантовете на страниците на шкафа, или пък да влизат в него, като кантовете им почти опират до страниците, тавана и пода на шкафа. Характерна за тях е и възможността при някои модели вратичките да се отварят под ъгъл по-голям от правия – най-често 110°, а има и панти, които позволяват отваряне до 165°, че и повече. Друго, много голямо предимство на изхвърлящите панти е, че позволяват регулиране на местоположението на вратичките. В известни граници те могат да се изместват странично и по височина, могат да бъдат завъртани, отдалечавани или приближавани до тялото на шкафа. Следващо предимство на изхвърлящите панти е сравнително здравото им монтиране към вратичките, които по правило са тънки (16-18 mm) и най-често са изработени от материал (например ПДЧ), който не задържа устойчиво винтовете. Има специални изхвърлящи панти, пригодени за окачване на съвсем тънки остъклени вратички, и други, предназначени за монтиране на дебели до 43 mm врати с рамка от масивна дървесина. Повечето имат вградена пружина, която при затворено положение на вратата я притиска към тялото на шкафа, подобно на шнапер.
Този вид панти са познати у нас и от по-рано – отпреди отварянето на страната ни към световните пазари. Вярно е също така, че представата за тях е обременена с не особено добра стара слава от лошото качество на местното производство. Все още има кухни, обзаведени с нескопосани според съвременните стандарти шкафчета, чиито вратички се надпреварват да падат или да се килват безпомощно встрани. Все още не са забравени „номерата” на произвежданите у нас преди години изхвърлящи панти с пластмасови глави и лесно чупещи се шарнири, да не говорим за винтчетата, които, рано или късно, все успяват да се изскубнат от ронливата плоча ПДЧ.
Всичко това вече е история, защото ни пазара може да се намери богат асортимент от най-различни модерни с добро, а някои и на световно ниво, качество. С тях може да се изпълнят всевъзможни варианти за окачване на малки и големи врати.
Сред марките със световна известност се нарежда и немската фирма Hettich, която е еталон за качество и новаторски решения. Тази марка стана популярна в България благодарение на усилията на доскоро единствения официален вносител фирма „Киров“ АД, след което , както по правило най-често става, Hettich откри представителство у нас, което пое в ръцете си задачата, а и отговорността, да продължи налагането на обкова за мебели с тази марка.
В статията се спираме на изхвърлящите панти на Hettich, защото в множество публикувани в списанието подробни проекти на саморъчно изработени мебели, са използвани именно такива.
За да бъдат вратичките на шкафовете монтирани по възможно най-добрия начин са необходими поне две неща. Първо да се ориентираме в многообразието от модели и да подберем най-подходящите панти. Второ – да ги монтираме правилно, така че пълноценно да може да се използват възможностите им за регулиране, когато след продължителна експлоатация някоя вратичка провисне милиметър-два.
Избор на панти
Статията е подготвена както въз основа на фирмена информация, така и на лично натрупания опит при тестването на различни образци и на изработването на мебели с панти от серията Intermat. Имахме възможност да ги сравним най-вече по отношение на тяхното монтиране и функциониране с образци българско и италианско производство, които се предлагат в момента на нашия пазар.
Правим задължителната уговорка, че тук ще разгледаме само няколко най-често използвани панти, защото страниците на броя няма да стигнат само за снимки, придружени с кратко описание на цялата производствена гама изхвърлящи панти на Hettich. Вече стана дума, че освен класическите по функционирането си панти се произвеждат и панти с голям ъгъл на отваряне на вратите, за тесни врати, както и за врати с дебела рамка от масивна дървесина и т.н.
Специално за пантите на Hettich трябва да се подчертае и голямата им дълготрайност – за модела Intermat Top Exclusiv със специална пластинчата конструкция на шарнира, например, фирмата гарантира 250 000 цикъла на отваряне и затваряне.
Всяка панта има своето предназначение, а някои от тях притежават в известна степен и уникални характеристики. Така например главата на пантата Intermat FIX се фиксира към вратичката със специален пружиниращ механизъм, без употреба на каквито и да било винтове. Това може да се окаже отлично спасително решение при ремонтиране на старите кухненски шкафове, чиито вратички по правило провисват вследствие на изскубване на винтовете и откачване на пантата. Пантите Intermat Soft пък имат механизъм, който позволява до 50% промяна на силата на пружината, която притиска вратата в затворено положение.
Следователно, първата задача при конструиране на даден шкаф е да изберем най-подходящите за него изхвърлящи панти. Следващата стъпка е правилното им монтиране, което има редица тънкости. Едва тогава ще може да кажем, че сме си свършили добре работата и вратичките ще функционират безотказно и по желания от нас начин. Независимо, че в статията се разглеждат конкретни модели на Hettich, почти всичко казано за принципите при подбора, за монтирането и регулировките им е валидно и за изхвърлящите панти на други производители.
Като начало ще се опитаме да внесем порядък в терминологията, защото уеднаквени общоприети понятия на български няма и всеки търговец или специалист-дърводелец превежда по своему чуждата документация. На снимката в началото на статията сме пояснили възприетите в списанието термини за тези панти, без претенция за непогрешимост.
Всяка шарнирна панта се състои от три части: глава, изработена от пресована стоманена ламарина или отливка от цинкова сплав, към която с помощта на шарнир е свързано рамото на пантата. Главата заедно с рамото се монтират към вратичката. Третата част представлява лята метална плочка или щанцована от стоманена ламарина пластина, която служи за основа на пантата и затова ще я наречем основа. Тя се монтира с винтове към страницата на шкафа, а към нея с винтове или със специален фиксиращ механизъм (Click) се захваща рамото на пантата.
Най-общо казано, всички изхвърлящи панти може да се разделят на три основни групи според начина, по който монтираната с тях врата приляга върху кантовете на страниците на шкафа, или пък опира странично до тях. Това се постига основно с отдалечаване на оста на шарнира от страницата чрез огъване на края на рамото. Съответно на това пантите се делят на:
◊ Панти с право (ниско) рамо за монтиране на вратите с „покрит кант” на страниците;
◊ Панти с рамо (средно високо) с частично Г-образно огъване за монтиране на вратите с „полупокрит кант” на страниците;
◊ Панти с рамо (високо) със силно Г-образно огъване за монтиране на вратите с „открит кант” на страниците, т.е. когато те влизат в контура на отвора на шкафа.
Пантите с право рамо се използват за монтиране на крайни вратички, които покриват челните кантове на страниците, пода и тавана на шкафа, като при това остава по-тясна или по-широка фуга. Тя е необходима по конструктивни съображения – за да се предотврати триенето между канта на вратичката и канта на страницата при отваряне на вратата. Добрите изхвърлящи панти са така конструирани, че в затворено положение процепът между вратичката и канта на страницата да бъде съвсем малък, почти незабележим. Това означава още, че шкафът ще бъде добре защитен срещу проникване на прах.
Пантите със средно високо рамо (височина на извивката 9,5 mm според възприетата от Hettich класификация) са предназначени за монтиране на две съседни вратички, закрепени към една и съща междинна (делителна) страница. При тях вратичката също припокрива страниците, но на по-тясна ивица, така че двете вратички да не опират една в друга. При този начин на монтиране между кантовете на двете вратички винаги остава минимална фуга, необходима, за да не опират вратите една в друга.
Пантите с високо рамо (височина на извивката 16 mm) са предназначени за монтиране на врати, които влизат в отвора на шкафа. В този случай между вратите и ограждащите ги страници, пода и тавана на шкафа също остава тясна фуга, необходима, за да се избегне триенето помежду им.
От трите вида панти най-често се използват пантите с право рамо, защото монтираните с тях крайни вратички припокриват кантовете на страниците, което има няколко предимства. Най-същественото е, че вратите могат да се разкроят точно по формата на отвора на шкафа, която при домашна изработка не винаги е съвършен паралелепипед, т.е. двата диагонала на отвора не са напълно еднакви. Така с помощта на регулиращите механизми на пантите лесно може да се извърши необходимата корекция и този малък недостатък изобщо да не личи. Вкарването на вратите вътре в шкафа изисква висока точност при обработката и сглобяването на детайлите, която не винаги може да се постигне в домашни условия. Освен това пантите с „високо рамо” заемат повече място в шкафа и понякога това може да се окаже проблем.
При този начин на монтиране между вратите и страниците винаги да се оставя „минимална фуга”, необходима за свободното, без триене отваряне на вратите. Същото важи и за съседните врати, монтирани към една и съща междинна страница. В този случай минималната широчина на фугата е два пъти по-голяма, отколкото при крайна врата. Това е необходимо, за да бъде възможно едновременното отваряне и на двете врати, без те взаимно да си пречат. Широчината на фугата зависи от дебелината на стената между отвора за главата на пантата и канта на вратата (виж по-долу разстоянието „С”), от дебелината на вратата и вида на пантата. Заоблянето на ръбовете по кантовете на вратата води до намаляване на широчината на фугата. За всяка панта Hettich дава точни до десети от милиметъра предписания за нейното монтиране. За други панти, за които такава информация липсва, монтирането се извършва емпирично, като винаги се препоръчва предварително изпробване върху две непотребни парчета дъска, за да се налучкат точните монтажни размери.
Разстояние „С”
При монтирането на всяка изхвърляща панта най-важно е точно да се издълбае глухият отвор за закрепване на главата на пантата към вратата. Грешки не бива да се допускат, защото корекции са почти невъзможни. Главата на пантата трябва да влиза плътно в отвора, а той да бъде пробит с точност до милиметър на необходимото място. Най-важният параметър, който определя отстоянието на центъра на отвора до канта на вратата, е дебелината на стеничката, която отделя отвора от канта. В чертежите и таблиците този параметър е обозначен с буквата „С”. От оптималния за всеки модел панти избор зависи едновременното постигане на максимално плътно прилепване на вратите към кантовете на страниците, без това да пречи на отварянето им. Същевременно разстоянието „С” оказва влияние и върху здравината на закрепване на главата на пантата към вратата, защото прекомерно изтънената стена може да се изкърти по-лесно. Колкото разстоянието „С” е по-голямо, толкова по-тясна ще бъде минималната фуга между вратата и страниците. При монтирани с припокриване на страниците врати, прекомерно голямото разстояние „С” ще намали широчината на фугата между вратата и външния ръб на страницата, но същевременно може да предизвика задиране на вратата в страниците. Този размер е указан в документацията на всяка панта, произведена от реномиран производител. Когато липсва, може да се използва усреднената стойност 4,5 – 5 mm или близка до нея.
Определяне на броя на пантите
Броят на пантите, с които е окачена дадена врата, зависи от нейното тегло, т.е. от нейната големина, дебелина и вида на материала. Дадените на илюстрацията зависимости на броя на пантите според височината се отнасят за врати с широчина до 60 cm (дебелина 19 mm и тегло на материала 750 kg/m³) и трябва да се разглеждат като препоръчителни. Все пак при възникване на съмнение е по-добре да се монтира една панта в повече, отколкото по-малко. От съображения за по-голяма стабилност разстоянието между самите панти трябва да бъде възможно по-голямо. На илюстрацията е посочен препоръчителният брой на пантите в зависимост от височината на вратите. Най-горната и най-долната панти се монтират на разстояние 70 – 90 mm от съответния край на вратата.
Дебелина на основата на пантата
Дървесните плочи, от които се изработват мебелите, имат различна дебелина. Поради това при пантите на Hettich е въведен параметърът (факторът) „D”, чрез който се отчита ефективната дебелина на плочата. От него зависи изборът на дебелината на основата (монтажната плочка), към която се монтира рамото на пантата. Това, навярно, е причината, поради която пантите на Hettich не се продават в комплект. Основите се продават отделно, като може да се подбере не само различна конструкция, но и основа с оптималния за дадения случай фактор „D”. Неговата стойност е маркирана върху всяка основа, примерно „D 1,5”.
Определянето на този параметър зависи от избраната широчина на припокриване на канта от вратичката или, иначе казано, от широчината на фугата между техните кантове. От таблиците 1, 2 и 3 се отчита минималната дебелина на основата в зависимост от избраната широчина на фугата (ивицата на припокриване) и разстоянието „С”. За да се намали допълнително така определената широчина на фугата, разстоянието „С” следва да се увеличи, а кантът откъм вътрешната страна на вратата да се заобли, за да не задира при отваряне.
Широчината на фугата може да се променя в границите от +4 до –0,5 mm чрез регулировка на рамото на пантата.
Видове основи за панти
Вече споменахме, че основите за пантите Hettich се продават отделно от останалата част (глава и рамо). Причината е, че освен по фактора „D” за една и съща панта може да се подбира измежду няколко основи, които се различават по конструкцията си (респективно по възможностите за регулировка) и материала. Тук сме показали трите най-често използвани основи. Първите две са щанцовани от стоманена ламарина, а третата е с лята конструкция и се състои от две части.
Първата основа е предназначена за крайни вратички и се закрепва с винтове за дърво, прокарани през продълговати шлицове 5,4. Втората се различава от нея по това, че има фабрично поставени специални винтове, предназначени за по-сигурно задържане в плочи от дървесни частици или влакна.
Третата основа е съставена от две части. Долната се закрепва с два винта към страницата, а горната може да се премества напречно спрямо долната с помощта на регулировъчен ексцентриков винт. Тази основа, естествено, е малко по-скъпа, но разликата е стотинки и напълно си заслужава да се плати.
И трите вида основи имат еднаква базова дебелина (при фактор D0) – 9 mm. Предлагат се подложки с фактор „D”, равен на 1,5; 3,0; 5,0 и 8,0, а за първите две и с D11.
Междуосовото разстояние на винтовете, с които основите се закрепват към страницата, е 32 mm, а разстоянието от осовата линия на всеки от винтовете до канта на вратичката е 37 mm.
Интерес представлява и основата Hettich Direct. Тя е пригодена за монтиране на панти към междинна страница с минимална дебелина 15 mm. Нейната патентована конструкция позволява две съседни (от двете страни на страницата) панти да се монтират точно една срещу друга, без при това върховете на срещуположно завиваните винтове до опрат един в друг. Вместо това те се разминават, което позволява също така използване на по-дълги винтове, а това прави окачването на пантите по-сигурно.
Закрепване на рамото към основата
При класическите конструкции, рамото на пантата се закрепва към основата с помощта на винт. Има обаче и панти с механизъм Click. Особеното при тези панти е, че захващането на рамото към основата и неговото фиксиране става чрез специален застопоряващ механизъм. Рамото има двойка зъбчета, които захващат в предния край на основата, след което рамото си притиска, докато механизмът шракне. Неговото деблокиране става чрез повдигане (или натискане) на заключващия палец. Предимство на този вид панти е, че вратите се откачват лесно и бързо, без при това да е необходимо развиване на винтовете, които задържат рамената на пантите. По същия начин вратите отново се окачват на мястото си. Окачването на вратата става, като се започне от най-горната панта и се продължи надолу. Обратно, при демонтиране на врата, се започва от най-ниско разположената панта.
Монтиране на главата на пантата
Главата на пантата се монтира към вратата, като се поставя в глух отвор. Тук са възможни два случая. Преобладаващата част от главите се монтират с помощта на два винта. Поради малката дебелина на плочата и не особено добрата способност на плочите от дървесни частици да задържат завитите в тях винтове е желателно да се използват винтове с максималния диаметър, който позволяват отворите в главата за тях. Дължината на винтовете се подбира според дебелината на вратата, но при всяко положение трябва да се предвидят 2-3 mm между върха на винта и лицевата повърхност на вратата.
Тези проблеми липсват, а монтажът и демонтажът на пантите се извършва лесно, бързо и сигурно, когато се използват пантите Intermat Flash. Главата на тези панти се монтира в отвора само чрез притискане на фиксиращата пластина. При това застопоряващите лапи се разперват встрани и силно се притискат към стените на отвора. Симетрично разположените от двете страни на главата шипове допълнително я осигуряват срещу завъртане. Съща така пантата лесно може да се демонтира, като фиксиращата пластина се повдигне с отвертка и главата се извади от отвора.
Съществува и междинен вариант, подобен на първата панта, при който обаче двата винта на главата се завиват не директно в дървесината, а в цилиндрични пластмасови тела, подобни на дюбелите. Винтовете разпъват телата, а те от своя страна осигуряват здравото сцепление към отворите в плочата. Предимството на това решение е, че вероятността от изскубване на винтовете и разбиване на отворите в дървесината е практически изключена.
Настройки на вратите
Промяна на широчината на припокриване. Регулирането става чрез странично преместване на вратата чрез повдигане на предния край на рамото на пантата или приближаването му към страницата. За целта се използва показаният на илюстрациите регулиращ винт.
Приближаване и отдалечаване на вратата от страниците. Постига се чрез преместване на рамото паралелно на основата. При едни основи това става чрез въртене на ексцентриков винт, а при по-простите модели – чрез разхлабване на винта, задържащ рамото към основата, и неговото преместване в посока към шкафа или обратно.
Преместване на вратите по височина. При показания на илюстрацията модел на основа System 32 преместването става лесно и плавно чрез въртене на регулировъчния винт. При основите с по-опростена конструкция двата винта, с които основата е закрепена към страницата, се разхлабват и тя се премества по височина благодарение на продълговатите шлицове, през които са завити винтовете.
Регулировка на силата на притискане на вратата. Пантите Intermat SOFT позволяват регулиране на силата, с която вграденият в рамото пружинен механизъм притиска вратата в затворено положение. Това е много полезно, защото силата, необходима за притискане на голяма и тежка врата, може да се окаже прекомерно голяма за тясна стъклена вратичка. При тези панти силата на притискане може да се намали наполовина.
Коментари и въпроси
1 Коментар към “Изхвърлящи мебелни панти”
Маргарита Барзова | май 22nd, 2015 at 11:09 pmВрата с широчина 60 см и височина 100см колко панти трябва да предвидя за вратата??Благодаря предварително!
„Направи сам“: Отговорът на въпроса Ви се съдържа в статията – 2-3 броя, което зависи и от теглото на вратата.
Коментирайте или задайте въпрос