В категории: Брой 7-8/2002, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти
Петте най-необходими дърводелски машини от Raider
Какво му трябва на мъжа? Според телевизионната реклама – жена и бира, а според нас – петте основни ръчни електрически машини, без които домашният майстор-дърводелец не може. Не споменаваме бормашината, защото това се разбира от само себе си. Това са инструментите, с които може да извършите почти всяка дърводелска работа, да майсторите нови мебели и да ремонтирате старите. Ще разгледаме накратко приложението на всеки от тях, като за пример ще използваме машини от фамилията Raider на “Евромастер Импорт Експорт” ООД.
Ръчен циркулярен трион
Той е предназначен за надлъжно и напречно рязане на различни дървесни материали. Машината е без конкурент при разкрояването на големи плочи от дървесни частици. При надлъжно рязане и особено, когато дървесината е влажна, трябва да се използват клинчета, за да се раздалечават двете вече разрязани парчета и дискът да не задира и загрява. При разкрояване на плочи се препоръчва предварително закрепване на права, гладка летва, по която машината се води сигурно и точно, а линията на рязане става напълно равна. Когато се режат плочи с декоративно покритие, те се поставят така, че покритието да лежи отдолу. Така се избягва нащърбването по ръбовете на канта.
Плочата на циркулярния трион е подвижна и чрез нея се регулира дълбочината на рязане според дебелината на материала. Дълбочината на рязане се нагласява така, че дискът да стърчи 5 mm под плочата. Така се постига оптималният за доброто рязане прав ъгъл, под който всеки от зъбите удря рязания материал.
Плочата може да се накланя и странично за рязане под ъгъл. Освен това машината има метален водач, който се води по канта на плочата и служи за изрязване на ивици с точно зададена широчина.
Производителността на циркулярния трион зависи от неговата мощност, не по-малко обаче и от режещия диск. Добрите съвременни машини имат дискове с твърдосплавни зъби. С тях се реже впечатляващо бързо, а дълготрайността им е голяма, включително и при рязане на твърди плочи от дървесни частици.
Една от важните характеристики на циркулярния диск е броят на зъбите му. Дисковете за грубо разкрояване имат по-малко на брой зъби – около 20, докато при дисковете за фино рязане броят им се увеличава до около 30.
Прободен трион
Това е универсална машина, с която може да се режат най-различни материали – от дърво и пластмаси до цветни метали и тънка листова стомана. Особено ценен е при криволинейно рязане и изрязване на отвори в плочи, например за монтиране на умивалник в плот. Машината има механизъм, благодарение на който режещото трионче извършва не само възвратно-постъпателно движение, но и пенделообразно, т.е. при движението си нагоре, който е и работният ход на машината, то едновременно се движи и напред. Ходът на това преместване се регулира стъпалообразно. При рязане на меки, сурови дървени материали ходът се увеличава и така трионът реже по-бързо, но и по-грубо. При фино рязане се избира минимална стъпка на пенделообразното движение, а при рязане на твърди материали, включително и метали, то се изключва.
Показаната тук машина има електронно регулиране на честотата на движение на триончето, което е необходимо при рязане на крехки и чувствителни на загряване материали.
Системата за закрепване на триончето е опростена – с притискателна пластина и два винта, което прави смяната на триончето малко по-бавна, но за сметка на това машината може да работи с триончета от различни производители. Изборът на триончета е много голям, вкючително има триончета за рязане на метали, че и на керамика. Произвеждат се и специални съвсем тесни триончета за рязане на кривини с малък радиус.
Названието си машината дължи на възможността при работа със специално трионче сама да пробива дъската при започване на изрязването на отвор в нея.
Ренде
Електрическите рендета бързо изместиха обикновените. Поради високата честота на въртене на ножовете с тях лесно се получава гладка повърхност, която се нуждае от минимално довършително шлифоване. По същата причина електрическото ренде отлично рендосва и чепове, вместо да ги изкъртва или нащърбва, както би станало при ниски обороти на барабана с ножовете. То е подходящият инструмент и при окончателната подготовка на детайлите от мебелни плочи за сглобяване на шкафове, защото дълбочината на рендосване може плавно да се регулира в границите 0 – 2 mm и така да се постигнат съвсем точно необходимите размери.
Рендето има метален водач, с който може да се води успоредно на канта на дъската – използва се за оформяне на фалцове.
Фреза
Фрезата е отличният инструмент за издълбаване на различни нутове и фалцове, за декоративно оформяне на кантовете, за издълбаване на отвори с най-различна форма, включително за монтиране на панти и мебелни дръжки. Тя може с успех да се използва и за дърворезба. Многообразието от фрезери позволява оформяне на кантове с декоративен профил. По-качествените, но и по-скъпи фрезери имат твърдосплавни резци, а по-евтините се изработват от инструментална стомана – HSS. Произвеждат се фрезери с диаметър на опашката 6 и 8 mm. Ценно качество на показаната тук фреза е, че има две цанги, което позволява работа и с двата размера фрезери.
Поради високата честота на въртене на инструмента (до 24 000 minˉ¹) кантовете добиват гладка повърхност. Фрезата Raider има мощен двигател и електронно регулиране на оборотите, което разширява възможните й приложения. Удобство е и бутонът за фиксиране на вала на двигателя при развиване на гайката на цангата и смяна на фрезера.
Дълбочината на фрезоване се регулира лесно и машината се застопорява сигурно в необходимото положение чрез удобен за манипулиране палец. Освен това има регулируем водач за успоредно водене, както и копираща втулка за успоредно фрезоване на криволинейни кантове.
Лентова шлайфмашина
От справочната литература е известно, че този вид шлайфмашини са най-агресивни спрямо шлифования материал, т.е. с тях повърхностният слой се отнема най-бързо. Лентовите шлайфмашини доскоро бяха непознати на българския домашен майстор поради високата им цена и липсата на такова производство в страните от бившия социалистически лагер. Който обаче е работил и пет минути с такава машина, завинаги става неин почитател. Лентовата шлайфмашина работи не само бързо, но плоската форма на основата ґ позволява шлифоване и на големи плоскости, без видимо да се копират неравностите, както става при останалите шлайфмашини със значително по-малки шлифовъчни плочи. Тя е отличен инструмент за окончателното, съвсем прецизно напасване на детайли, включително мебелни плочи, преди сглобяването им. С нея идеално се изглаждат и кантовете на плочите, преди да се кантират с ленти от фурнир или самозалепващи се кантове.
Шлифовъчната лента се сменя лесно и бързо, като се освобождава чрез издърпване на фиксаторния лост, а след това с него се опъва в работно положение. Работи се последователно с няколко вида ленти, според едрината на абразивните зърна. Първоначално се използва лента с номер, примерно 40 или 60, а завършващото шлифоване се прави с ленти с номера 120 и по-големи.
За постигане на съвсем гладки повърхности най-накрая трябва да се използва и плоскошлифовъчна (вибрационна) машина.
Практиката е показала, че слабото място на лентовите машини е ремъкът, който върти водещия лентата барабан. Затова специално отворихме покриващия предавката капак. При машината “Raider” е използван назъбен ремък, което означава, че няма опасност лентата при по-голямо натоварване да спре да се движи поради приплъзване на ремъка.
Коментирайте или задайте въпрос