В категории: Брой 1-2/2002, Електроинсталация, Ремонти
Най-дълготрайната енергоспестяваща лампа
Публикуваната в НС 7-8/2001 статия за новите осветителни лампи предизвика обясним интерес у читателите на списанието ни и най-вече в частта й за енергоспестяващите лампи. Те са новост за нашия пазар и съвсем не са евтини – струват по около 18-20 лева едната и повече в зависимост основно от мощността ґ. Фактор, който за мнозина е причина по-внимателно да обмислят подобна покупка. Срещу тази първоначална инвестиция производителите предлагат две неща: петкратно по-нисък разход на електроенергия при еднаква светлинна мощност с обикновените лампи с нажежаема жичка и поне петнайсеткратно по-дълъг живот. В предишната статия пресметнахме, че при цени на електроенергията за домакински нужди, с покупката на една енергоспестяваща лампа се спестяват около 100 лева в рамките на нейния експлоатационен живот. Именно тук е и проблемът. Докато първото твърдение е лесно доказуемо, то неколцина читатели поставиха под съмнение верността на декларирания от производителите експлоатационен период. И това е основателно, защото при среднодневна експлоатация 6-7 часа са необходими поне шест години, за да може човек да се увери в гарантираните поне 15 000 часа безотказна работа.
Такова изследване с продължителност няколко години в България едва ли някому е хрумвало да прави, но Интернет е могъща медия и стига човек да знае какво търси, неминуемо ще го намери. В случая намерихме резултатите от тест на NOR-Elektronik, Щутгард. Те са тествали 30 енергоспестяващи лампи, продавани по това време на немския пазар, като последната от тях, победителят в теста (General Elektrik), е загаснал след 33 425 часа или след четири години при работа в режим 22 часа на ден и обичайната за един дом честота на включване и изключване. Всички лампи са били с мощност 11-15W, която по светлинен добив е еквивалентна на лампа с нажежаема жичка с мощност 60 W, която от своя страна е издържала 955 часа.
При енергоспестяващите лампи е установена значителна разлика в дълготрайността им. Най-слабо са се представили лампи от групата на т.нар. „безименни”, т.е. такива, дето у нас ги наричат „куче марка”. Техният живот е бил до около 2000 часа – около два пъти повече от обикновената крушка при десетократно по-висока цена. По-голямата група на сравнително познати производители е показала средна експлоатационна продължителност 5000–7000 часа, което все пак доста отстъпва от рекламните им твърдения.
Най-високи показатели са дали лампите на Osram, General Elektrik и Philps, чиято продължителност нас светене е била съответно 33 425, 19 976 и 13 589 часа при над 12 000 цикъла на включване и изключване. Те оформят група, която се намира значително по-напред от четвъртия в класацията, иначе също известната марка Sylvania с 6 761 часа.
Като се оценяват резултатите от този тестове, е необходимо да се има предвид, че това са лампи, произведени преди четири години – твърде дълъг срок за днешното бързо развитие на модерните технологии. Изводът обаче е ясен и той е общовалиден: по-скъпото винаги излиза по-евтино, а името и реномето на производителя е гаранция за качеството на стоката. Макар че има и изключения, които дават предимство на марката. Лампата на General Elektrik е струвала само 10 DM, колкото и безименните лампи, срещу средна цена на 20-25 DM на останалите конкуренти от първите четири в класацията.
Към казаното дотук ще споделим и малко личен опит по отношение чувствителността на тези лампи, които по същността си са газоразрядни и малко или повече се влияят от величината на захранващото напрежение. Този проблем за немеца вероятно не стои, но тормози цели райони в България, особено през натоварените зимни месеци. Така например купена от Германия лампа Philips SL 25 при падане на напрежението под 195 V започва периодично да гасне и отново да прави опити да се запали, докато купената от нашенското МЕТРО Osram Dulux EL Longlife работи отлично и при 175 V. Това е проблем, който може да се окаже решаващ за избора на вида на лампите, особено за вилните зони.
НС
Коментирайте или задайте въпрос