В категории: Брой 7-8/2001, Звукоизолация, Отопление, Ремонти, Строителство
Пластмасови прозорци със стъклопакет
В предишния брой разгледахме възможностите за избор на съвременни прозорци – прозорци, които да отговарят на изискванията за минимални топлинни загуби и за силно възпрепятстване проникването в дома на външен шум, като едновременно с това да бъдат достатъчно сигурна защита срещу нежелано проникване в жилището, да са дълготрайни и лесни за поддръжка. Постарахме се да изложим в концентриран вид и голяма част от натрупания през последните години опит от българския пазар на дограма.
Представихме и фамилията профили за прозорци Softline – част от производствената програма на водещия в Европа производител на пластмасова дограма – немската фирма VEKA. Тук ще ви представим другите две фамилии профили за прозорци – Topline и Artline, а така също ще ви запознаем и с някои тънкости при избора на прозорци.
За ориентировъчни цени няма да говорим, защото в предната статия вече сторихме това.
TOPLINE
Докато профилите от фамилията Softline обединяват утвърдения с годините традиционализъм във формите с модерните технически решения, фамилията TOPLINE съчетава всичко най-ново в областта на производството на пластмасови профили и несъмнено ще се налага все повече на пазара. Не случайно производителите от VEKA характеризират тази фамилия като откриваща нова ера в прозоречния дизайн. За разлика от омекотения външен вид на фамилията Softline, тези профили имат подчертано изчистена линия и по-строго очертан контур. С открояващия се праволинеен дизайн и скосени ръбове на профилите, с ясно очертаните си повърхнини без задържащи прахта и нечистотиите набраздявания тези профили са лесни за почистване и поддържане.
Благодарение на увеличената до 70 mm широчина на профила и пълноценната четирикамерна система с многобройни вътрешни оребрявания, те имат значително подобрена статическа издържливост и товароносимост. За това допринасят и оформените по нов начин стоманени укрепващи профили. При профилите Topline е подобрена също така и сигурността на закрепване на обкова – пантите, затварящият механизъм и дръжките. По желание на клиента е възможно да се доставят усилени профили, които представляват по-сигурна защита срещу взлом.
В сравнение с профилите от фамилията Softline, профилите TOPLINE имат по-добри топлоизолационни и шумоизолационни свойства. Коефициентът на топлопреминаване през рамката е 1,3 W/m²K срещу 1,6 W/m²K при Softline. Същите коефициенти при вкарани в рамката усилващи метални профили са съответно 1,5 и 1,7 W/m²K.
Подобрени са и каучуковите уплътнители, монтирани в крилата и рамката, благодарение на което плътността на прозорците срещу просмукване на въздух е допълнително повишена.
ArtLine
Това е най-новаторската фамилия. На нея, заедно с профилите Topline, производителите от VEKA очевидно залагат и за в бъдеще да задържат позицията си Номер 1 в Европа. Фамилията се определя като революционно-авангардистка в дизайна на прозорци.
При тези прозорци отвън се вижда само една рамка – рамката или иначе казано – касата, в която са монтирани крилата на прозореца. Рамките на крилата остават невидими за външния наблюдател, защото се прикриват от касата. Това се вижда и на показаната тук схема. Рамката на касата може да бъде прикрита напълно или частично зад ръба на отвора, ограждащ прозореца, и така става невидима отвън – вижда се само стъклото без рамка. Друга характерна особеност на тези профили е извънредно големият ъгъл на отваряне на крилата – до 120о, за разлика от обичайния 90о. При тези прозорци крилата заемат по-малко място в отворено положение.
По-голямото напречно сечение на профилите (височина 100 mm и широчина 90 mm) им придава изключителна здравина и подобрена изолация срещу топлинни загуби и преминаване на шума. Коефициентът на топлопреминаване през рамката е 1,0 W/m² K или 1,4 W/m²K заедно със стоманените профили в нея.
Усилените стоманени вложки и пълното припокриване на крилата с рамката придават допълнителна сигурност срещу проникване на криминално проявени лица (според нашенската раболепна учтивост към разбойниците).
В обобщение може да се каже, че в сравнение с останалите две фамилии тези прозорци осигуряват максимална видимост, подобрена топло- и шумоизолация.
Нещо повече при избора
В предната статия споменахме, че всяка реномирана фирма-производител на прозорци, държи неин специалист да вземе точните размери за прозорците, а след това и да ги монтира При това условие се дава и обявената производствена гаранция. Изборът на големината, вида и формата на прозорците обаче зависи от редица строго индивидуални за сградата условия. Това по правило е задача на архитекта, като остава само да се помолим, освен художествено въображение, той да притежава и някои основни топлотехнически познания. Така например големината на прозорците основно зависи от големината на помещението и географското му разположение. Желателно е големите прозорци да се поставят на южни, западни или източни фасади с оглед продължителността на слънчевото греене. Обратно, за северните фасади се предпочитат по-малки прозорци с цел ограничаване на топлинните загуби. Това изискване обаче все повече остарява, защото съвременните прозорци с качествен стъклопакет имат много по-добри топлоизолационни характеристики в сравнение с обикновените прозорци.
От гледна точка на безпроблемното функциониране на прозорците важен е подборът на техните пропорции. Така например трябва да се избягват прекалено широките и същевременно ниски прозорци. Поради значителната тежест на стъклопакета прекомерно широките крила силно натоварват рамките и пантите. Затова се препоръчват крилата с правоъгълна форма и големина, примерно 80 х 130 cm. Двукрилите прозорци се правят със или без междинна вертикална шпросна. От гледна точка на устойчивостта при прозорци с широчина по-голяма от 150 cm се препоръчва конструкция с междинна шпросна. Характерни за по-старите сгради са високите и тесни прозорци. При подмяна на старата дограма с нова е желателно формата на прозорците да се запази и тогава се препоръчва разделяне на прозореца на две – в горния му край се оформя малко прозорче.
Ако се загледате във фасадите на повечето привлекателни западноевропейски къщи, ще установите, че вместо с големи стъкла, прозорците им са съставени от повече на брой части с по-малки стъкла. Тази традиция датира назад във времето, когато по конструктивни съображение и при наличните за времето си материали прозорците са били правени по този начин. При съвременната пластмасова дограма е лесно да се съхрани старинния дизайн и стила на сградата, като се приложи някоя от показаните тук конструкции. Най-лесно това става, като се запази целостта на стъклопакета, а вътре в него или отвън се направи решетка от специален тесен профил (шпросна). Възможно е също така прозорецът да се раздели на отделни сектори и всеки от тях да се остъкли с отделен стъклопакет, но това решение е по-скъпо.
Параметри за оценка на прозорците
От техническа гледна точка качествата на даден прозорец се оценяват основно по четири показателя: коефициент на топлопреминаване (K), устойчивост срещу проникване на дъждовна вода при директно попадение на капките върху прозорците (s), въздухопроницаемост между крилата и рамката (а), здравина на заварката на профилите в ъглите на рамките.
Докато последните три показателя са сертифицирани и се контролират строго в процеса на производство, коефициентът на топлопреминаване заслужава по-обстойно внимание, защото от него зависят топлинните загуби през позорците.
Най-общо казано, колкото този коефициент е по-голям, толкова повече топлина ще се губи през отоплителния период и обратно. Общият коефициент на топлопреминаване зависи от коефициентите на топлопреминаване на пластмасовите профили и на стъклопакета. Всички профили на VEKA са три- и четирикамерни и напълно отговарят на строгите европейски норми по отношение на топлинната изолация.
Решаващ в случая е изборът на стъклопакета, най-вече защото площта на стъклото е несъизмеримо по-голяма от площта на рамките. В предната статия бяха описани видовете стъклопакети, които най-често се произвеждат и монтират у нас. Възможностите за избор са няколко, като трябва да се има предвид, че всичко се заплаща. По-съвършеният стъклопакет с по-нисък коефициент на топлопреминаване съответно е и по-скъп. Всъщност доста трудно е да се пресметне след колко време завишената първоначална инвестиция ще се изплати поради икономията на енергия за отопление.
Класическият, най-често използван и най-евтин стъклопакет се състои от две стъкла с дебелина 4 mm, монтирани на разстояние 16 mm едно от друго (обща дебелина 24 mm), а пространството помежду им е херметизирано и съдържа обезвлажнен атмосферен въздух. Коефициентът на топлопреминаване на такъв стъклопакет е к = 2,8 W/m²K. При използване на специално термостъкло с метализирано покритие, което отразява избирателно дълговълновото топлинно лъчение, и инертен газ за запълване на стъклопакета, коефициентът пада под два пъти – к=1,3 W/m²K. При същите условия, но с добавяне на трето стъкло в стъклопакета (при обща дебелина 28 mm) стойността на коефициентът на топлопреминаване вече става 0,8 W/m²K.
Доста по-трудно е да се дадат предписания за избора на дограмата с оглед на звукоизолиращите ù функции, защото най-напред трябва да се знае нивото на уличния шум. Прозорците на VEKA имат усреднен коефициент на звукоизолация 35-38 dB, което ще рече, че с толкова се намалява нивото на проникващия в сградата шум. Това е напълно достатъчно за осигуряване на нормални условия за обитаване в условията на жилищни квартали при звуково натоварване от преминаването на 50-200 автомобила на час.
Щорите
Накрая ще се спрем на още един фактор, чието благоприятно въздействие у нас обикновено се подценява. Това са щорите, които в показаното на снимката изпълнение на VEKA представляват свързани подвижно помежду си сегменти, които с лекота се навиват и прибират в разположена над прозореца касета. При студено време и спуснати през нощта щори, когато и без това навън е тъмно, те допълнително намаляват топлинните загуби с до около 50%. Светло оцветените щори могат да бъдат ефективни и през деня, защото засенчват директното слънчево греене и така предпазват помещенията от прегряване.
НС
Коментирайте или задайте въпрос