В категории: Брой 3-4/2010, Строителство
Wienerberger Brick Award 2010 – Световен архитектурен конкурс за сгради от керамични строителни елементи
Wienerberger AG, най-големият производител на керамични тухли в света и заемащ първото място по производство на керемиди в Европа, за четвърти път връчи своите световни архитектурни награди за иновативна и креативна архитектура, изпълнена с керамични строителни елементи – Brick Award 2010.
Световният конкурс стартира през 2004 г. и се провежда на всеки две години. В него се съревновават архитекти, чиито сгради са построени с керамични продукти, независимо от техния производител. По този начин световният лидер в производството на керамични блокове за зидане дава своя принос и стимулира развитието и използването на керамичните тухли като най-устойчивия и екологичен строителен материал, с хилядолетно приложение в човешката цивилизация. Благодарение на съвременните технологии керамичните изделия са авангарден продукт, който съхранява положителните качества на традиционните печени тухли, но с неимоверно развитие най-вече в посока на драстичното увеличаване на тяхното термично съпротивление, което ги прави предпочитания материал за зидане на стени, съчетаващ отлични конструктивни, топлоизолационни и други качества, които осигуряват здравословен микроклимат на обитаване във вътрешността на сградите.
В тазгодишното издание на конкурса с общ награден фонд 21 000 евро взеха участие повече от 260 проекта от 32 държави, като сред номинираните има и български – сградата „Жаклин“ на арх. Пламен Братков.
Наградите Wienerberger Brick Award 2010 бяха връчени по време на гала вечеря на 8 април т.г. в музея на Лихтенщайн във Виена при участието на над 300 чуждестранни гости, както и на съвета на директорите на Wienerberger AG. Традиция за всеки от тези конкурси е отпечатването на луксозно издание, в случая Brick 2010, в което са представени подробно победителите и всички общо 35 номинирани проекти. Всички участващи в конкурса проекти и най-вече отличените жилищни и нежилищни сгради са поредното потвърждение, че с умело, творческо използване на керамични блокове и керемиди, на фасадните тухли и клинкерни настилки може да се постигне единство и естетично издържана хармония между функционалност и конструкция, между икономика и екология, както и между физически комфорт и художествена стойност в архитектурата.
„Човешката намеса в обкръжаващата ни среда оказва значително влияние върху нашето чувство за благоразположение. Ето защо е важно за архитектурата не само да задоволява съвременните изисквания, но и да допринася за бъдещето на сградата. Особено ми е приятно да видя, че за много от проектите, които са участвали за тазгодишните награди Brick Award 2010, идеята за устойчиво развитие е изиграла важна роля. Стана ясно, че устойчивото развитие е било постигнато не само чрез прилагането на технологиите в областта на архитектурата, но и чрез използването на съвременни материали и интелигентен дизайн на сградата, да не говорим за вземане под внимание на географските и климатични условия. Тези фактори влияят положително на общия енергиен баланс на дадена сграда, а не само на енергийните ù нужди. Ние също обръщаме особено внимание на тази идея чрез нашата програма „Е4“, която въплъщава нашата концепция за енергийна ефективност на керамичната сграда.“ С тези думи г-н Хаймо Шойх, главен изпълнителен директор на Wienerberger AG, се обърна в приветствието си към присъстващите на церемонията.
Международното жури от експерти, сред които Андреа Деплаза (Швейцария), Маси Маурицио (Италия), Раду Михайлеску (Румъния), Владимир Плотки (Русия) и Томас Рау (Холандия), имаше трудната задача за класира победителите въз основа на следните основни критерии – архитектурно-новаторски външен вид с подходящо използване на тухлата като материал, както и изявена функционалност и опазване на околната среда на сградата.
Ето и победителите.
» Първа награда – новата сградата на парламента на Лихтенщайн във Вадуц, проект на архитектурно студио Хансйорг Гьориц. Сградата се вписва стилно в заобикалящата я среда. Използвани са специално изработени тухли в цвят жълта охра. Топлата светлина, която се отразява от повърхността на откритите тухли, създава специална атмосфера вътре и вън от сградата.
» Втора награда – южноазиатски документационен център за правата на човека в Ню Делхи, с архитекти Валбхав Димри и Мадхав Раман. Сградата е изпълнена в духа на традиционната индийска архитектура с фасадни тухли с размери 230х15х75 mm. Вълнообразната форма на стената постига уникално архитектурно въздействие.
» Трета награда – жилищна сграда, построена върху площ от 62 m2 в стил на ловна хижа. Архитект е Николаус Бинефелд.
Специални награди:
» Обществена сграда в Република Мали, архитект Емилио Каравати
» Музей на архитектурата Хомбройх, Германия. Архитектите са Алваро Сиза и Рудолф Финстервалдер.
За допълнителна информация посетете сайта на „Винербергер“ ЕООД.
Коментирайте или задайте въпрос