В категории: 2023, Брой 3-4/2023, Дърводелство и обзавеждане, Хоби
Вагончета – ракла
Из архива на „Направи сам“
Бр.11/2000 г.
Статията е от поредица публикации за изработка на оригинални мебели,
която е подготвена със съдействието на направление „Електроинструменти“ на „Роберт Бош“ ЕООД.
Тук е описана конструкцията на композиция от вагончета, които хем са играчка, хем вписваща се отлично в детската стая мебел за подреждане и съхраняване на множеството дребни играчки и предмети, дето все лежат разхвърляни по пода и за които иначе трудно се намира подходящо място. След като наподобяват вагончета, те, естествено трябва да могат да се движат и затова имат колелца. Освен това могат да се скачват едно за друго с шарнирна връзка, така че влаковата композиция да взема остри завои из стаята.
Когато не е време за игри, те се поставят едно над друго и така образуват многоетажна ракла, която заема малко място, а побира много вещи. За едно от вагончетата е предвиден и капак. Така съставената ракла е достатъчно стабилна благодарение на „сглобката“ помежду им – колелата на поставеното отгоре вагонче влизат в съответни изрези в страниците на долното.
Различните конфигурации за ползване на вагончетата са показани на снимките, илюстрирани са и технологичните операции за изработване на различните детайли с най-подходящите за целта електрически ръчни инструменти. От друга страна, статията може да се разглежда и като илюстрация за използването на различни инструменти, без това да означава, че дадена операция не може да се извърши и по друг начин. Въпрос на налични инструменти и майсторски умения.
Детайлите са показани на чертежите, а размерите им са дадени в таблицата.
Страниците, дъната и капакът са направени от дебел многослоен шперплат или фурнировани мебелни плочи. Материалът, включително и на дъното, трябва да бъде достатъчно дебел и здрав, защото вероятността детето да стъпи във вагончето и да се повози е повече от реална. По същата причина сглобките трябва да бъдат здрави и всички остри ръбове и кантове старателно заоблени, така че да не може да причинят нараняване.
След като страниците (1 и 2) и дъното (3) бъдат разкроени с ръчен циркуляр по дадените размери, се издълбават нутовете за сглобките с вставно перо. Издълбаването се извършва с ръчна електрическа фреза и нутов, цилиндричен фрезер Ø4 за нутовете по продължение на плоските страни на страниците и дисков фрезер със същата широчина на зъбите за издълбаване на нутовете в кантовете на страниците и дъното. Дълбочината на нутовете е 5 mm.
Следващата операция е изрязване на полукръговете (Ø68) за колелата по дългите кантове на страниците. Това се прави с фрезер за големи отвори, като бормашината се закрепва на стойка. Изрязването се прави наведнъж за две плътно притиснати една към друга страници, като центриращият свредел на фрезата трябва да попадне точно помежду им. Така се избягва иначе сигурното изхвърляне на фрезата встрани поради ексцентричното натоварване на едната половина от режещата лента.
В капака се пробиват два отвора Ø25 вместо ръкохватка за повдигане. Използва се специално свредло за дълбане на дървесина с центриращ връх и подрязващ резец. Два такива отвора се пробиват в краищата на продълговатия отвор в челната страница на вагончетата, а дървесината помежду им се изрязва с електрически прободен трион. Така полученият изрез също служи за ръкохватка, най-вече необходима при поставяне на вагончетата едно над друго.
След рязането се образуват остри и леко нащърбени ръбове, които трябва старателно да се заоблят и шлифоват. Надлъжните кантове на страниците се заоблят двустранно най-лесно и бързо с електрическа фреза и полуобъл фрезер Ø6,3 mm с водеща цапфа. Тази техника би могла да се приложи и за късите кантове, като предварително се пробва върху непотребно парче, защото посоката на рязане на фрезера може да се окаже напречна на посоката на дървесните влакна на фурнира и поради това да се получи грапава, „наръфана“ повърхност.
След като се заоблят и шлифоват всички ръбове по кантовете, трябва да се шлифоват и плоските повърхности на страниците и дъното. Подходящият за целта инструмент е ексцетършлайфмашината с торбичка за събиране на отделената при шлифоването дървесна прах.
Понеже детайлите са сравнително малки, за неподвижното им закрепване към работната маса по време на шлифоването може да се използва качествена двустранно залепваща лента.
Сглобяването на страниците една към друга и на дъното към тях става с помощта на вставно перо от шперплат, което плътно се набива и залепва в нутовете. Сглобката на дъното към страниците допълнително се укрепва чрез залепване по неговата дължина на две летвички (4) с триъгълно напречно сечение.
Носачът за оста на колелата се изрязва от дъсчица по дадените размери и кантовете откъм долната му страна се заоблят. По продължение на дългия кант се издълбава канал с дълбочина 13 mm, което се прави с ръчната фреза и полуобъл фрезер със същия диаметър. След като окончателно се завършат, двата носача се залепват на местата им откъм долната страна на дъното на количката.
За следващата операция е необходима приставка, която превръща електрическата бормашина в миниатюрен дърводелски струг. С него се оформят колелата (6), полукръговете (10) за фиксиране на капака и на шарнирите (15) за прикачване на вагончетата едно към друго. Притежаването на приставка струг рано или късно се изплаща и винаги ще бъде под ръка, когато възникне потребност. Другото решение е стругарската работа да се възложи на майстор професионалист.
За да не останат видими белези върху лицевата повърхност на колелата, закрепването на заготовките за струговане става с помощта на специална метална чинийка, както е показано на снимката. Кантовете на колелцата се заоблят на струг.
Фиксиращите полукръгове се залепват към кантовете на капака и се шлифоват заедно с горната му повърхност.
Плочката на теглича (11) и планката (13) се изрязват и кантовете им се заоблят с електрическата фреза и фрезер Ø9,5 mm. Окончателното им оформяне се извършва чрез изпилване със закрепена чрез стойка към масата лентова шлайфмашина. По време на изпилването детайлите се притискат здраво върху закрепена към масата с лепенки помощта дъсчица.
В теглича се пробива отвор Ø14, в който влиза фиксаторът (15, 16), чрез който вагончетата се скачват едно към друго.
Тегличът се закрепва към планката с две обли дибли и лепило, след което се залепва към челната страница на вагончето. Фиксиращият механизъм се сглобява от диска (15) и залепената в отвор по оста му цилиндрична дибла (16). Най-бързо и лесно се работи със специални стопяеми лепила и пистолет за лепене. Ако обаче използвате обикновено лепило за дърво (от вида на Ц 200), няма да сгрешите, макар че трябва да се изчака едно денонощие за втвърдяване на лепилото.
Накрая всички детайли се шлифоват окончателно, при необходимост от различно от цвета на дървесината оцветяване те се байцват и лакират с екологичен безцветен водоразтворим лак.
Коментирайте или задайте въпрос