В категории: 2023, Актуални статии, Брой 3-4/2023, Градина, Хоби
Пъстролистните растения – красота през цялата година
Из архива на „Направи сам“
Бр. 11/2000 г.
Ваня Абаджиева
Едва ли има човек, който да не се възхищава на цъфналите растения и да не съжалява, когато прекрасните цветове прецъфтят. Тогава някак си става пусто, въпреки обилната зеленина. Някои дори прибягват до поставянето на изкуствени цветя между листата на саксийните растения, само и само да е по-красиво. Както се казва, за всяка болка има лек. За да се радва душичката ви на багри през цялата година, отглеждайте пъстролистни растения – красотата им може да се сравни и с най-красивото цъфнало цвете, а изборът им е толкова голям, че когато тръгнете да купувате, ще сте напълно объркани.
Пъстролистните растения са характерни освен с шарените си листа, но и с разнообразната им форма. Някои от тях изискват специални грижи, други пък са крайно непретенциозни. Повечето видове растат целогодишно, като единственото изключение е каладиумът, който през зимата „заспива“, а през пролетта отново се разраства с пълна сила.
Тук ще ви представим накратко някои от по-известните видове, които с багрите си ще задоволят напълно жаждата ви за красота и уют в дома.
Каладиум (Caladium)
Единственото пъстролистно растение, което живее от късна пролет до ранна есен. Листата му са тънки и с различна окраска. Грудките се засаждат през пролетта, като почвата трябва да се поддържа влажна при температура около 23оС. При появяването им новите листа трябва да се пулверизират често, а поливането да е обилно. Температурата, при която се отглеждат, не бива да пада под 15оС. Когато през есента листата изсъхнат, поливането се спира, а грудките се запазват в саксията при температура около 15оС. Пресаждането се извършва напролет.
Кодиеум (Codiaeum)
Растението е известно и под името Кротон (Croton). Листата му са с разнообразна форма и оцветяване, твърди, големи и с ясно изразени жилки. За отглеждането на Кротона се изисква много светлина, постоянна температура (не по-ниска от 15оС) и висока влажност на въздуха. Трябва да се предпазва от течение и да се полива обилно с хладка вода. През периода на растеж се подхранва редовно и листата се пулверизират по възможност всеки ден, а през зимата се полива оскъдно. Ако е необходимо, пресаждането се извършва през пролетта.
Колеус (Coleus)
Колеусът е известен и с имената копривка и „бедняшки кротон“, поради това, че листата му са много по-красиво обагрени от тези на кротона, а в същото време цената му е доста по-ниска. Растението е непретенциозно и не изисква особени грижи. Обикновено стъблата стигат височина до 30 cm и за да не се удължават много трябва редовно да се пензират. В противен случай колеусът ще се обезлисти. Добре е да се третира като едногодишно растение, като всяка пролет се засяват нови семена или се правят резници. За отглеждането му е необходима добра светлина, умерена топлина (не под 10оС), висока влажност на въздуха и често пулверизиране на листата. За поливането му е нужна мека вода ,като през лятото почвата трябва да се поддържа леко влажна.
Фитония (Fittonia)
Нискорастящо, пълзящо растение, което, обаче, се отглежда трудно при обикновени стайни условия. То изисква постоянна температура и висока влажност на въздуха. Поради тази причина е подходящо за отглеждане в терариум или бутилка. Създаден е вид с дребни листа, който е лесен за отглеждане – листата му трябва да се пулверизират често, от пролетта до есента се полива с хладка вода обилно, а през зимата – оскъдно. Не бива да бъде изложен на пряка слънчева светлина и се пресажда всяка година напролет.
Маранта (Maranta)
Нискорастящо растение с височина около 20 cm, с обагрени жилки или с ясно изразени петна. През нощта завива и изправя листата си. Изисква предпазване от студени течения и преки слънчеви лъчи, топлина през зимата и висока влажност на въздуха. При много ярка светлина багрите на листата избледняват. Почвата трябва да е непрекъснато влажна, а през зимата поливането се намалява чувствително. Пресажда се напролет на всеки две години.
Групата на Марантите включва четири близки рода – Маранта, Калатея, Ктенанте и Строманте. Калатеите са по-високи и по-трудни за отглеждане. Поради високата им чувствителност към теченията, най-добре се чувстват в терариум или в бутилка. Минималната температура, при която се отглежда Калатеята е 15оС. Подобно на Марантата, пресаждането се извършва на пролет на всеки две години.
Пеперомия (Peperomia)
Много разнообразни растения – пълзящи, храстовидни или с изправени стъбла, с месести, гладки или мъхести листа. Растат бавно и са лесни за отглеждане. Не бива да растат в почва, а в субстрат на основата на торф. Изискват умерена температура (минимална 10-13оС), непряка слънчева светлина и грижливо поливане. Не трябва да се оставя листата да увехнат. Пулверизира се често през лятото, а през зимата – никога. Ако не е крайно наложително, пресаждането не се препоръчва.
Естествената среда на пеперомиите е джунглата. Те растат по дънерите на дърветата или по мъхестата покривка на тропичните гори в Америка. Виреят добре и на парно отопление, но оставите ли листата на пеперомията да увехнат, поради това, че не сте я поливали често, ще опадат.
Стробилантес (Strobilanthes)
Растение, което остарява, с което се променя красотата му – цветовете избледняват, листата се раздърпват и стават сребристи с тъмни жилки. Иначе има дълги, заострени листа със пурпурен блясък. Изсква влажен въздух и умерена температура. Полива се умерено през пролетта до есента, а през зимата – оскъдно. Листата често се пулверизират, а ако е необходимо се пресажда напролет.
Масово се отглежда само един вид стробилантес – Стробилантес диеранус – изправен храст със ситно назъбени листа, отдолу пурпурни, а отгоре с пурпурно петно, което стига почти до краищата на листата.
Коментирайте или задайте въпрос