В категории: 2023, Актуални статии, Брой 3-4/2023, Строителство
Работа с бетон и циментови замазки
Из архива на сп. „Направи сам“, бр. 7-8/1999 г.
Бетонът е измежду класическите строителни материали, независимо дали ще строите къща, основи за кокошарник, ограда или подпорни стени в градината. Всеки, който живее в собствен двор, неминуемо е градил с бетон. Обикновеният бетон e съставен от цимент, пясък, чакъл (или филц от трошени камъни) и вода. За разлика от него, има и леки бетони, при които чакълът и пясъкът са заменени с различни по големина фракции от лек, изкуствено добит материал – шистопорит или керамзит. Така полученият бетон е по-лек и има по-добри топлоизолационни свойства в сравнение с обикновения бетон.
В повечето случаи бетонът се употребява в комбинация с армировка от стоманени пръти – стоманобетон. Така се съчетават устойчивостта на бетона на натиск и устойчивостта на стоманените пръти на опън. От стоманобетон се градят силно натоварени конструктивни елементи – колони, греди, плочи и др.
При по-големи обекти оптималното решение е да се работи с готов бетон, приготвян в бетонен възел. Той се доставя на обекта със специални миксери с обем 3-4 m³ и е готов веднага за изливане – най-лесно с бетонпомпа. По-малки количества, около 1-2 m³, могат да се превозват и със самосвал, като в този случай се предпочита транспортирането на полусуха, земно-влажна смес, която лесно се разбърква на място с вода до постигане на желаната консистенция. По този начин бетонът може да се транспортира и по стръмни пътища, без опасност да се изсипе от коритото на камиона.
Купешкият бетон има голямото предимство, че, поне на теория, е с гарантиран състав, т.е. има гарантирана якост, а и се пести тежък и крайно непривлекателен ръчен труд.
Когато обаче се строи в по-малки обеми и на парче, единственото решение е бетонът да се бърка на място. Така се приготвя точно количеството, което може да се употреби наведнъж без опасност той да започне да стяга.
Съзнателно няма да описваме технологията за бъркане на ръка – разбъркване на сухо на сместа, правене на харман, наливане на водата в него, постепенно избутване на сухата смес във водата и накрая – двукратно обръщане на цялата смес чрез насрещно гребане с две лопати. Неволята е приучила едва ли не всеки втори нашенец от мъжки пол на това, защото методът на събиране на цялата рода и колегите барабар, когато се лее плоча, доскоро бе единствено познатият у нас. (Бел. ред. Статията е писана през 1999 г.)
Доброто решение е да се ползва малка, лесно преносима бетонобъркачка на обекта. В Нова България такива бетонобъркачки вече се продават свободно по магазините и навярно няма да е далеч денят, когато започналият да цени труда и времето си българин ще работи с ръкавици и бетонобъркачка, вместо свирепо да си плюе на дланите, сграбил дръжката на лопатата.
Крайната цена на бетонобъркачка (немско производство, Lescha) с обем 125 l по магазините е около 650 нови лева, докато в МЕТРО може да се купи с 50-60 лева по-евтино, а ако проявите бърз рефлекс да ползвате специалната и рекламна цена (такава имаше през летните месеци тази година), може да се икономисат около 150 лева. Машината тежи 54 kg, компактна е, а краката ù може да се сгъват, което я прави по-удобна за транспорт и съхранение. Тя е безспорно капиталовложение, което, в зависимост от обема на работата, по-бързо или по-бавно ще се изплати. В допълнение трябва да добавим, че допълнително удобство (и опазване на кръста от фатално претоварване) и същевременно още един довод за купуване на бетонобъркачката е появата на пазара на торби с цимент по 25 kg, тежест, която няма да затрудни и несвикналия на тежък физически труд интелектуалец, станал по неволя или по вътрешна потребност неделен строител.
С бетонобъркачката порцията бетон се разбърква за около една минута, а производителността Ӝ при обем от 125 l е около 3,5 m³/h, или 35 m² стоманобетонна плоча на час. Първоначално в резервоара ūӜ се насипва половината от отмереното количество вода, след това пясъкът, чакълът и циментът, накрая остатъкът от водата. Освен че превръща една тежка и непривлекателна работа в удоволствие, бетонобъркачката гарантира и по-равномерното разбъркване на сместа, а оттук и получаването на по-качествен бетон.
Освен бетон, с бетонобъркачката може да се разбъркват цименто-пясъчни разтвори за циментови замазки, които, както е известно, се бъркат по-трудно от съдържащия чакъл бетонов разтвор. Може да се разбъркват също така мозаечни и варопясъчни разтвори.
Консистенцията или пластичността на бетонната смес основно зависи от съотношението на цимента и водата в сместа. Колкото тяхното количество е по-голямо, толкова бетонната смес е по-пластична (по-течна). Същевременно якостта на бетона зависи от количеството и марката на вложения цимент и от т.нар. водо-циментов фактор – съотношението цимент:вода. Най-общо казано, добавянето на повече от предписаното количество вода, за да стане той по-пластичен, намалява здравината на бетона.
В зависимост от консистенцията на сместа се различават четири групи бетон:
* земно-влажен бетон, при който сместа стои рохкава и не се стича сама. При уплътняване с трамбовка повърхността му се заглажда, върху нея избива малко циментово мляко и порите се затварят;
* пластичният бетон е по-влажен, съставните му части са свързани и не се ронят. Добре се уплътнява чрез трамбоване с трамбовка или чрез мушкане в сместа с летва;
* мекият бетон може добре да се уплътнява чрез мушкане с летва, както и чукане по кофражните дъски. Подходящ е за изливане на стоманобетонни конструкции;
* течният бетон се получава чрез добавяне на специални вещества – втечнители. Използва се за изливане на стоманобетонни елементи със сложна форма, при гъста арматура и т.н.
По своята здравина (якост) след втвърдяване бетоните се делят на няколко групи, съответно означени с буквата „В“ и число, което показва устойчивостта на натиск в MN/m2. Във всеки проект за железобетон изрично се посочва марката на бетона с оглед на необходимата якост, която трябва да се постигне. За неотговорни, слабо натоварени и съответно неармирани бетонни елементи: подложен бетон, малки основи, пътеки, се използват бетони марка В 7,5 и В10. За армирани бетони (плочи, колони, греди) се използват марките В 15, В20, В30 и В40.
При бетоните В7,5 и В10 разтворът може да се бърка на ръка. Това се прави върху равна и гладка площадка – стара циментова плоча или голяма ламарина. Сухата смес се размесва поне два пъти и тогава се пристъпва към разбъркване с добавяне на вода.
За останалите марки бетон се препоръчва приготвянето им на обекта да става с малка бетонобъркачка.
За приготвяне на определена марка бетон трябва да се знае съотношението на неговите съставки, дадено в таблицата. Съотношението е измерено чрез масите (теглото) на цимента, пясъка, чакъла и водата. В таблицата са дадени точните количества на съставките за получаване на 1 m3 бетон от най-често използваните марки В10, В15 и В20. При употреба на трошен камък (филц) вместо речен чакъл разходната норма на чакъла се намалява със 100 kg, а на цимента, пясъка и водата се увеличава съответно с 10 kg, 60 kg и 10 l.
Качеството на бетонната смес силно зависи от качеството на пясъка. За бетона се препоръчва по-едър речен пясък (с големина на зърната до 5 mm), докато при използване на по-фин пясък предписаното количество цимент трябва да се увеличи съответно с 10-20%. Пясъкът трябва да бъде добре промит и в никакъв случай да не бъде замърсен с почва и различни утайки. Приблизителна проверка може да се направи, като в шепа стиснете влажен пясък. Ако той остане на топка, а не се разсипе, навярно съдържа глинести включвания. Проверката може да се извърши и като се промие с вода малко пясък в прозрачен стъклен съд. Наличието на глина и пръст веднага проличава по образувалата се мътилка. Изискванията за чистотата на пясъка се отнасят и за чакъла.
Циментът се продава в хартиени торби по 50, а отскоро и по 25 kg. Последните са по-удобни за личното строителство и за работа от хора, не свикнали на тежък физически труд. Най-често се работи с портландцимент 20ПЦ250 и 20 ПЦ350. При пресния качествен цимент началото на свързването започва след около 1 час, а краят – не по-късно от 12 часа. Приема се, че бетонът набира нормираната механическа якост след 28-ия ден.
Циментът трябва да се съхранява в покрито, защитено от влагата помещение, като за по-отговорни обекти не се препоръчва употребата на престоял повече от три месеца в книжна торба цимент.
Дадените в таблицата съотношения се отнасят за цимент марка 250. Той и марката 350 са най-често използваните в личното строителство портландцименти. Цименти с по-висока марка се използват за специални цели при силно натоварени и отговорни конструкции и рядко представляват интерес за личното строителство. Освен това циментът трябва да бъде пресен, което означава купувайте такова количество, каквото ви е необходимо за кратък период от време. За разлика от миналото, когато за всяка торба цимент трябваше да се изпросва вездесъщата разрешителна индулгенция (бележка от някакъв началник), сега пазарът е залят от материали.
На практика съотношението между съставните части се определя в обемни части, като мярка е кофа или количка. Допустимата неточност при отмерване на съставките за неотговорни строителни елементи като фундаменти, цокли, огради и др., не е от решаващо значение. В такива случаи съотношението може да се приеме 1 кофа цимент на до 3 кофи пясък и 2 (до 3) кофи чакъл. За останалите случаи 1 кофа цимент се разбърква с до 2 кофи пясък и 2 кофи чакъл. Това са твърде приблизителни мерки и е добре всеки сам да определи за себе си точните пропорции, като измери теглото на равно напълнената кофа с цимент, пясък и чакъл и направи малко упражнение по смятане въз основа на дадените в таблицата количества.
Качеството на бетонната смес и съответно на втвърдения бетон зависи и от използваната вода – подходящи са питейната и дъждовната вода. Вода, съдържаща органични включвания, не е подходяща.
Бетонната смес трябва да се употреби бързо, след като е била разбъркана. След около 2 часа тя започва да стяга и вече става негодна за употреба.
Подложки и столчета за подпиране на арматурата
Уплътняване
Прясно насипаният бетонен разтвор съдържа по-голямо или по-малко количество въздух (включително и въздушни мехури), с което значително намалява неговата здравина след втвърдяване. Ето защо бетонната смес задължително трябва да се уплътни, за да се постигне максимална плътност и по-възможност въздухът от нея да се изтласка най-пълно. Земно-влажният бетон се трамбова с ръчна трамбовка или мушкане с летва. При бетониране на елементи с по-голяма дълбочина сместа се насипва последователно на пластове с дебелина до 15 cm, трамбова се и тогава се насипва следващият пласт. Сместа се трамбова, докато повърхността Ӝ „се изпоти“ и върху нея изплува тънък слой циментово мляко.
Повече старание се изисква при уплътняване на бетона в стоманобетонни елементи, излети в кофраж със сложна форма.
Пластичният бетон, използван за плочи, се уплътнява най-добре с механична вибрационна трамбовка, а в домашни условия – отново с ръчна трамбовка. Трамбоването на близките до повърхността пластове става и чрез многократно удряне с тежкия мастар, с който бетонната смес се заравнява. Бетонният разтвор бетон в колони и трегери се уплътнява чрез мушкане в сместа с дълга летва и чукане върху кофражните дъски, докато циментовото мляко не започне равномерно да изтича през фугите между тях.
(Бел. ред. На пазара се предлагат множество варианти и модели на вибратори за бетон, като най-често се използват вибраторите от електромеханичен тип. За домашна употреба е достатъчна мощност на електродвигателя от 750 – 1500 W. Задвижват се от електродвигател, който често наподобява голяма бормашина и механизъм, който представлява защитен гъвкав маркуч, в който се намира гъвкав стоманен вал. Маркучът завършва с метален накрайник, в който се намира механизъм с ексцентрично разпределена маса. При въртенето си механизмът създава вибрации, чиято честота се определя от честотата на въртене на задвижващия вал.
Пресният бетонов разтвор се обезвъздушава, като маркуча с металния накрйник се вкарва дълбоко в него.)
Защита срещу изсъхване
За да набере бетонът нормалната си якост, поне през първите седем дни той трябва да се предпазва от изсъхване. Бързото му съсъхване също така води и до напукване на повърхността. Ето защо пресните бетонни повърхности трябва да се ръсят редовно с вода и по възможност да се покриват с рогозки, стари чували и др., за да бъдат предпазени от директното слънчево греене и бързото изпарение на влагата.
Декофриране
При носещите бетонни елементи декофриването се прави 28-30 дни след изливане на бетона. При останалите, където няма опасност от напукване или разрушаване, кофражните дъски или платна може да се отстранят и след няколко дни, а именно:
* страничен кофраж на греди и колони – 3-4 дни;
* стоманобетонни плочи с размери под 2,5 m – след 6-9 дни;
* за греди и плочи с големи размери – след 3 седмици;
За пълното натоварване на декофрираните бетонни елементи обаче трябва да се изчака пълният срок за втвърдяването на бетона – 28 дни. Посочените срокове са валидни при положителни температури на въздуха. Ако междувременно те паднат под нулата, времето за втвърдяване се удължава с броя на дните с отрицателни температури.
Армировка
Вече стана дума, че бетонът има голяма устойчивост на натиск и малка на опън. Щом съответните гранични стойности бъдат надхвърлени, бетонният елемент се разрушава. Ето защо всички елементи, върху които има приложени усилия на опън – плочи, трегери, пояси, балкони и др., задължително се армират чрез поставяне в бетона на подходящо разположени стоманени пръти. Стоманобетонът работи като единен материал, в който прътите поемат натоварването на опън, а бетонът – натоварването на натиск. Колоните също се армират, защото стоманените пръти ги предпазват от изкълчвате, т.е. пречупване в резултат на приложения по оста им натиск.
Доколкото статията има предимно общообразователен характер, трябва да се подчертае, че пресмятането на стоманобетонните конструкции си е цяла наука и всяко надценяване на придобити единствено от практиката умения впоследствие може да струва скъпо и прескъпо. Същевременно (особено в градината) има предостатъчно територии за бетонни конструкции, при които не се поставят съществени якостни изисквания. При други пък – може да се избере смесеният подход. Проектът на армировката да се възложи на специалист, а нейното изработване и по-точно монтиране на място – да остане ваше дело, още повече че времената и в тази област съществено се промениха. Прътите с по-голям диаметър се подготвят (т.е. нарязват и огъват) в арматурен двор, а плочите се армират най-вече с готови армировъчни мрежи. И в двата случая обаче са необходими някои основни познания.
Основното правило е, че стоманените пръти се поставят там, където възникват най-големите напрежения на опън. Така например една подпряна по всички краища и натоварена в центъра плоча се армира, като основната армировка минава в долната Ӝ част, а в краищата, на около метър разстояние, прътите през един се вдигат и продължават в горната част. Армировката на щурц (греда над прозорец например) се прави по подобен начин – прътите лежат близо до долната повърхност на гредата, като в краищата се повдигат и продължават близо до горната повърхност, като завършват с куки (при по-тънките и гладки пръти).
Всички армировъчни пръти от гладка стомана задължително завършват с куки на краищата си, което се прави за по-здравото им захващане в бетона.
Армировъчните пръти се защитават от корозията от плътно обвилото ги втвърдено циментово мляко. Ако на места те останат открити, след време започват да корозират, а след достатъчно време армировката може и да се прекъсне. Ето защо прътите се полагат така, че между тях и откритите повърхности на стоманобетона да останат 10-15 mm разстояние. За целта армировъчната мрежа се повдига на по-големи камъчета от чакъла, или пък се използват специални шайби или столчета от армировъчна стомана.
Най-често се работи със стоманени пръти с диаметър от 8 до 28 mm, които се разкрояват по заявка в арматурен двор. Повърхността им е рифелована за по-добро захващане в бетона. Пръти с диаметър 12-16 mm се използват за надлъжна армировка на пояси и щурцове, а за колони – 12-14 mm. Разбира се, думата имат проектантите.
Бетонните мрежи с диаметър на пръчките 4-10 mm се изготвят фабрично чрез точково заваряване при стъпка между пръчките 100, 150 или 200 mm. По-гъстите и с по-дебели пръчки мрежи се използват за армиране на носещи плочи, а мрежите с пръчки под 6 mm и отстояние между тях 200 mm – за направа на т.нар. армирани бетонни замазки с дебелина около 40 mm, където предназначението на армировката е преди всичко да предпазва срещу напукване замазката, която по същество наподобява тънка плоча.
Бетонната стомана (Ø 6-10) може да се купи и навита на кангали с тегло по няколко стотин килограма всеки. Този, единствено възможен доскоро начин означава, че ще трябва на място да се организира изправяне на прътите чрез опъване (със специално опъващо приспособление или посредством нашенския някогашен принос в световната строителна практика – чрез изтегляне с камион). Предимство на този подход е, че от опънатите пръти могат да се нарежат необходимите пръчки и лесно да се спретне необходимата арматура за големия брой от случаите в личното строителство, където рядко се ползват пръти с дебелина над 10 mm.
На фигурите са дадени няколко примера за разполагане на армировката. Вече стана дума, че по-сложно се подреждат и фиксират прътите, които трябва да лежат в горния край (по напречното сечение) на плочата. За целта пръчките трябва сигурно да се фиксират, за да не се разместят и пропаднат при наливане и трамбоване на бетоновия разтвор, като се използват специално огънати от армировъчна стомана столчета.
При армиране на стоманобетонни плочи с близка до квадратната форма напречно разположените пръчки са еднакво натоварени и имат еднакъв диаметър. За разлика от тях обаче, при армирането на пояси, греди и колони арматурата се дели на носещи дебели пръти и помощна, т.нар разпределителна армировка (Ø 6, Ø 8), чиято задача е да фиксира сигурно носещите пръти вътре в кофража и да не им позволява да се разместят при наливане на бетона. Армиращите пръти при гредите и колоните се фиксират с т.нар. стремета, огънати по профила на напречното сечение на бетонния елемент. Прътите се привързват един към друг (или към стреметата) на мястото на кръстосването им с тънка (Ø 1–1,4 mm) арматурна мека (горена) тел. Тя се увива около двата пръта, усуква се с помощта на клещи, докато притегне, и се прерязва. Работи се, като предварително телта се нареже на снопчета с дължина 6-8 cm.
Кофраж
С изключение на случаите, когато се прави вкопан в почвата фундамент и бетонът се излива направо в изкопа, се налага направата на повече или по-малко сложен кофраж, чиято задача е да задържа бетонната смес, докато окончателно се втвърди и може сама да поеме натоварването. Кофражът трябва да отговаря на няколко условия:
* да възпроизвежда точно желаната форма на бетонния елемент;
* да бъде достатъчно здрав и сигурно подпрян, за да поеме натоварването на пресния бетон, без да поддаде;
* изискванията допълнително се усложняват, когато се цели получаване на гладка лицева повърхност на бетона – тогава се работи с гладко рендосани, равно сковани дъски, използва се полиетиленово фолио и т.н.
Дървеният кофраж се отделя по-лесно при декофрирането, ако преди наливане на бетона е бил обилно полят с вода.
Откритите стоманобетонни елементи (греди, пояси и особено балконите) са крайно неблагоприятни конструктивни елементи от гледна точка на топлоизолацията на сградата. Поради високия коефициент на топлопроводност на стоманобетона те са добри проводници на топлинни загуби и затова са наречени още „топлинни мостове“. Ето защо те задължително се топлоизолират. При ново строителство това става най-лесно и ефективно, като откъм външната страна на кофража се поставят твърди изолационни плочи от екструдиран пенополистирол. След втвърдяване на бетона те остават достатъчно здраво споени от циментовия разтвор. Това обаче предполага предвиждане в кофража на достатъчно място и поставяне на изолационните плочи в него.
За кофриране на плочи се използват готови метални платна с размери 100х50 cm. Те трябва да са здрави и прави, добре почистени от остатъци втвърден цимент по тях. Новите платна са боядисани с антикорозионен грунд, който впоследствие може да създаде немалко грижи. Готовата бетонна повърхност става нежелано гладка и по нея тук-там полепват парчета от боята на платната. Поради това таваните трябва да се очукат, за да стане повърхността им грапава, включително и да се шприцват с рядък цименто-пясъчен разтвор, защото вероятността мазилката да падне е напълно реална.
Полето на бъдещата плоча се покрива с хоризонтално разположени греди, които се подпират отдолу и добре се нивелират. Те се разполагат през разстояние 100 cm една от друга, така че върху тях да легнат платната. Българската строителна практика в личното строитителство е, първо, да се иззиждат външните стени и тогава се прави кофражът на плочата. Предимството на този подход е, че стените служат за основа на пояса, който огражда стоманобетонната плоча. Остава да се поставят страничните кофражни платна от дъски. При дебелина на плочата примерно 10 cm и обща дълбочина на пояса 20 cm, минималната височина на външното кофражно платно е 20 cm, а на вътрешното – 10 cm.
На местата на прозорците и вратите, в зависимост от широчината на отвора, кофражът може да се удълбочи, или пък съответно армировката да се усили – въпрос на конструктивно решение.
При иззидани стени колоните в ъглите също са оградени от двете страни с тухли и остава кофражът да се направи откъм останалите две отворени страни. Платната се сковават от по две надлъжно разположени дъски (при обичайна широчина на колоните 25-30 cm). Майсторството при направата на кофража е в сигурното укрепване и пристягане на кофражните дъски, за да не поддадат при пълнене на колоната и трамбоване на бетона. Това се прави с промушени през отвори в тухления зид съвсем близо до дъсчените платна бичмета. В мястото на кръстосването им те се приковават едно към друго с дълги пирони, след което между тях и платната се набиват плътно дървени клинове.
Кофражът за гредите (щурцовете) над отвори наподобява затворено от три страни корито, влизащо плътно в отвора между тухлените стени. То трябва да придържа бетона отдолу, поради което трябва да бъде сигурно подпряно и същевременно да удържа страничния натиск на бетонната смес. За тази цел страничните кофражни дъсчени платна трябва да се укрепят чрез приковани под наклон къси бичмета.
Нивелирането на кофражите става, като се регулира височината на подпорите. За целта под всяка от тях се поставят два срещуположни клина, с чието набиване подпората се повдига или, обратно – може да се смъква. След като кофражът се нивелира окончателно, клиновете се фиксират с пирони, за да не се разместят.
Обработване на повърхността
Откритите бетонни повърхности се обработват по различни начини за постигане на желания визуален ефект. Повърхността, която е била в контакт с кофража, копира структурата на неговата вътрешна повърхност. Ето защо, когато се цели постигане на гладка повърхност, трябва да се положат усилия за гладкото рендосване и плътно съединяване на дъските в кофража. При така подготвените дъски не само повърхността на бетона ще стане гладка, но и кофражът лесно ще се отдели при декофрирането. Допълнително условие за получаване на гладка повърхност е бетоновият разтвор да бъде добре уплътнен. За целта дъските на кофража се чукат с чук или вибрират с елректричести вибратор.
Особено неприятна операция е премахването на изтеклият през пролуки между дъските бетонов разтвор, който впоследствие трябва да бъде изчукван с чук и длето. Ако това не се направи, ще се наложи напластяване на прекомерно дебел пласт мазилка, определен от дебелината на изтеклия бетон.
Мит бетон
В редица случаи се цели откритите бетонни повърхности да получат грапава структура – например при настилки на пътеки или други бетонни елементи в градината. В този случай песъчинките в повърхностния слой на бетона остават открити, без да са залети с циментово мляко. За целта, преди циментът да се втвърди достатъчно, повърхността на бетона трябва внимателно да се измие с вода – това може да се направи около 12-14 часа след неговото изливане. При отмиване на циментовата коричка може да се наложи ползване на четка с твърд косъм или даже стоманена четка. Отмиването трябва да се прави внимателно, като песъчинките се оголват само до около 1/3 от диаметъра им, защото има опасност повърхността да стане ронлива или на места да се открият вдлъбнатинки.
Чрез предварително подбиране на едрината на пясъка и неговото оцветяване, чрез измиване на повърхността на бетона може да се получат разнообразни декоративни комбинации.
Повърхностна структура
Повърхността на още съвсем пресния бетон може да се оформи декоративно с помощта на различни инструменти и по различни начини. Така например с помощта на мистрия може да се получи характерна повърхностна структура, каквато бе описана при специалните мазилки в НС 3-4/99. С твърда метла може лесно да се постигне повече или по-малко драскана повърхност. Изборът на подръчни „инструменти“ е неограничен, а човешката фантазия също. Ако не затворите кучето си, докато бетонът се втвърди, то също ще остави задължителните отпечатъци от лапи. Те обаче носят щастие!
Водоплътност и хидроизолация
Даже и уплътненият, с висока марка бетон не е напълно водоплътен. Ето защо, особено когато се цели постигане на гарантирана водоплътност, към бетона и към положената върху него циментова замазка се добавят специални уплътняващи вещества. Класическият представител на тази група в строителната химия е добавката Ceresit, придобила от началото на века такава популярност, че е дала името си и на самата фирма-производител (от групата на немския концерн Henkel). На пазара се предлагат продукти и на други производители. По правило те представляват вещества, които се добавят към водата за приготовляване на бетонната смес. В такива случаи също настоятелно се препоръчва разбъркването на бетона да става в бетонобъркачка, за да се постигне равномерно размесване на компонентите.
Същевременно при сутеренни бетонни стени, разположени под равнището на почвата, задължително трябва да се направи правилно изпълнена външна хидроизолация. Тя гарантирано ще предпазва строителната конструкция от проникване на съдържащата се в почвата влага не само в посока към мазето, но и във вертикална посока благодарение на капилярните сили. Ето защо в никакъв случай не бива да се разчита на видимо сухата почва, защото правенето на хидроизолация постфактум, при вече построена сграда, е твърде скъпо и с несигурен резултат начинание.
Циментови замазки
Цименто-пясъчните замазки са полагат на по-тънки или по-дебели пластове за изравняване на неравни носещи плочи, за получаване на необходимия за оттичане на водата наклон и др. В част от случаите замазката се полага директно върху бетонната основа, като правилото „мокро върху мокро“ трябва да се спазва. Това означава, че ако е възможно, циментовата замазка трябва да се направи, докато бетонът на плочата е още пресен. В този случай сцеплението помежду им става значително по-здраво и силно намалява вероятността от напукване и частично отлепване на замазката от основата. При полагане върху стара плоча минималната дебелина на замазката с обикновен цименто-пясъчен разтвор е 20 mm. При замазки с по-малка дебелина трябва да се използва пластифицирани циментови замазки, например полимерциментна замазка, получена с добавяне на лепило С200, както бе до 1989 г. или предлаганите вече на пазара съвременни специализирани добавки към цимента.
Често срещано изпълнение е полагането на т. нар. „плаващи“ циментови замазки. Това се прави например, когато върху стоманобетонната плоча е положен топлоизолационен пласт. Върху него се полага достатъчно дебела, 35-40 mm, циментова замазка, която лежи свободно върху твърдите топлоизолационни плочи (и няма директен контакт с ограждащите стени. Нейната задача е да носи връхното подово покритие – облицовъчни плочки, дървесно или меко покритие. От скицата се вижда, че плаващата циментова замазка е отграничена откъм топлоизолационния пласт с хидроизолация. Така се ограничава проникването на влагата от бетонната смес към хидроизолацията и стените. Без да е задължително, все пак е желателно замазката да се армира с рядка мрежа (през 20 cm) от пръчки с дебелина 4 mm.
Топлоизолационните плочи трябва да бъдат от материал, подходящ за подова изолация. Използват се твърди плочи от екструдиран полистирол или пенополиуретан, плочи от стъклена или каменна вата и др. Въпреки твърдостта си, плочите малко или повече ще поддадат под теглото на замазката и натоварването върху пода, което трябва да се отчете при пресмятане на крайните нива на пода. Величината на слягането обикновено е отбелязано от производителя върху опаковката на плочите. Така например означението 35/25 показва дебелината на плочите преди и след тяхното натоварване от подовата конструкция. Изолационните плочи се полагат плътно една до друга, без пролуки помежду им. Отгоре се застила полиетиленово фолио или подредени чрез припокриване ленти от хидроизолационна мушама. Хидроизолационното фолио се изтегля покрай стените така, че краищата му да се намират над нивото на циментовата замазка.
За да се предотврати образуването на топлинни мостове, по продължение на стените се поставят ивици топлоизолационен материал, както е показано на скицата. След втвърдяване на бетона стърчащите над равнището на замазката ивици се изрязват с остър нож.
Циментовата замазка се прави от цименто-пясъчен разтвор при съотношение 1 kg цимент на 6 kg пясък. Измерено в обемни единици това прави 1 част цимент на 3 до 4 части пясък. В зависимост от дебелината на замазката трябва да се подбере и едрината на пясъка, но като правило за замазки се използва по-ситен пясък. Много важно е да се работи с пресят пясък, защото, особено при тънки пластове, наличието в сместа на по-едри камъчета силно ще затруднява и бави работата. Замазката се прави със земно-влажна смес, която не се разпада след стискане в шепа. За придаване на по-добра пластичност на сместа и по-качествено заглаждане на повърхността към водата се добавят специални препарати – пластификатори. Така „облагородената“ цименто-пясъчна смес се обработва значително по-лесно и по-добре се уплътнява. Количеството на добавката се предписва от нейния производител.
Продават се и специални добавки, които позволяват изливане на бетона при по-ниски температури.
Полагане на плаваща замазка
Основата се почиства от втвърдени остатъци от строителни разтвори и се помита. След това топлоизолационните плочи се нареждат плътно една до друга. В случай на съмнение за проникване на влага в топлоизолацията откъм подовата плоча, под плочите се полага хидроизолация от битуминизирана мушама или дебело полиетиленово фолио. Върху положените изолационни плочи се застила дебело и здраво полиетиленово фолио, което предпазва топлоизолацията от проникване на влага откъм влажния цименто-пясъчен разтвор. Краищата на фолиото се издърпват така, че да стърчат над нивото на циментовата замазка. Не бива да се пропусне и поставянето на ограждаща замазката ивица от изолационния материал. Не е задължително да се използват изрезки от твърдите плочи, като за ивиците отлична работа би свършила и мека минерална вата. Краищата на фолиото и ограждащите ивици под него се притискат чрез поставяне на купчинки циментов разтвор. След това може да се пристъпи към насипване на цименто-пясъчната смес, нейното трамбоване и подравняване. За тази цел е добре предварително околовръст върху стените да се отбележи нивото на циментовата замазка, а още по-добре е да се нивелират водещи летви, по които да се опира мастарът при подравняване на замазката.
Винаги трябва да се работи с добър и дълъг мастар, защото представата, че само с маламашката може да се получи достатъчно равна повърхност, е лъжовна. Мастарът се движи встрани и същевременно се придърпва към работещия. Така с острия му кант се остъргва излишният материал и същевременно повърхността на замазката се трамбова и върху нея изплува циментено мляко. На по-ниските места се насипва с мистрията пресен разтвор и повърхността наново се изтегля с мастара. След като се завърши замазката, се изчаква, докато циментът започне да стяга, водещите летви се изваждат внимателно и празнините се запълват с циментов разтвор.
Окончателното заглаждане на настилката се прави със стоманена маламашка при което тя може да стане достатъчно гладка за полагане на връхното подово покритие.
Преди да се натовари, така направената замазка трябва да се втвърди достатъчно, което продължава поне три седмици. През това време не е желателно помещението да се отоплява, както и да не се оставя на силно течение, което ускорява изпарението на влагата от циментовата смес. Ако все пак преминаването през помещението не може да се преустанови напълно, след около 4-5 дни върху замазката може да се поставят широки дъски, по които да се стъпва.
След окончателното втвърдяване на замазката стърчащите ивици фолио и изолационен материал се изрязват и може да се пристъпи към поставяне на връхното подово покритие.
Коментирайте или задайте въпрос