В категории: 2023, Актуални статии, Брой 5-6/2023, Ремонти, Строителство
Облицовка тип „фугирана зидария“
Из архива на сп. „Направи сам“, бр. 11/2000 г.
Една от високо ценените поради представителния си външен вид фасадни облицовки са неизмазаните гладки клинкерни тухли, зидани по способа на т.нар. „фугирана зидария“. Използват се специални керамични решетести единични тухли, които трябва внимателно да се подбират една по една, така че лицевата им страна да бъде гладка и без повреди. Най-често се зида с дебелина на зида една тухла, като за получаване на равномерно широка фуга между редовете, челата на тухлите се поставят върху летвички с дебелина около 1 cm. След стягане на свързващия разтвор летвичките се изваждат, а фугите се попълват, където това е необходимо, с разтвор и окончателно се оформят със заоблен фугач. Последната и съвсем немаловажна операция е почистване на лицевите повърхности на тухлите от попадналите върху тях циментови или варови разтвори, така че да не остават бели петна. Освен чрез механическо четкане, окончателното почистване става с киселинни разтвори – оцет, препарат за почистване на канали „Кислин“, има и специализирани препарати за тази цел.
От описаната съвсем накратко технология става ясно, че откритата фугирана зидария в нейния класически вид е красива, но и доста трудоемка за изпълнение. В добавка на това зид от керамични тухли без топлоизолация, при това неизмазан отвън, е твърде далеч от съвременните изисквания за топлоизолация – всъщност той е прекрасен „студен компрес“, който добре отвежда топлината от жилището навън. В резултат на това силно нарастват разходите за отопляване, а повърхностната температура на външните стени често пъти е твърде ниска, под точката на оросяване. Повява се кондензна влага, често пъти мухъл и усещане за „изпиващ студ“ откъм стената, когато човек се намира близо до нея.
Ето защо западната строителна практика е отредила на зида от керамични тухли, предимно защитни, конструктивни функции в сандвичеви конструкции, при които външният зид се състои от три пласта – вътрешен от блокчета YTONG, междинен, запълнен с топлоизолационен материал (дюшеци или плочи от минерална вата, стиропор, наситен перлит и др.), и външен зид от фугирани клинкерни тухли.
Съществува обаче и друга все по-често прилагана възможност, която съчетава предимствата на описаните методи и в крайна сметка се получава фасада с отличен външен вид, наподобяващ напълно старините тухлени зидове, от една страна, а, от друга, се прави лесно и зидът може да бъде достатъчно добре топлоизолиран.
Става дума за специални облицовъчни керамични плочки, които се налепват върху фасадните стени, подобно на всички останали стенни облицовки. В допълнение на казаното за предимствата на този метод ще посочим още, че сами по себе си плочките придават допълнителна защита на фасадата срещу дъжда и останалите атмосферни влияния, не се нуждаят от боядисване и не променят цвета си. Освен при ново строителство такова покритие е отлично средство за ремонтиране на стари фасади, при което сградата придобива напълно нов външен вид.
За успешното облицоване на стените са необходими поне две предпоставки:
Предварително точно разчертаване на схемата за полагане на плочките с оглед наличните отвори на прозорци и врати. Полагането на плочките трябва да почне паралелно на някой от отворите, като в идеалния случай горните им ръбове лежат на една права. Целта е редовете плочки така да се подредят, че да не се налага рязането им по дължина. Плочките в два съседни реда се поставят с разместване на дължина, равна на дължината на половин плочка. Съответно на това трябва да се съобрази поставянето на първата плочка от всеки ред, започващ от някой отвор или ъгъл на стената.
Подбиране на оптимално лепило за залепване на плочките. То трябва да гарантира здраво и трайно залепване и също така да има достатъчно голяма начална слепваща способност, за да не се плъзгат плочките при тяхното залепване върху стената. Подходящото лепило за плочки е Ceresit Flexibler Fliesenkleber. Фугите между плочките се запълват и оформят с Ceresit 4-15 mm Fugenmoertel. Общото между тези два материала е, че и след втвърдяването им те запазват известна еластичност, което способства за поемане на термични и други движения на основата, без това да предизвика разрушаване на облицовката.
Там, където е необходимо да се оставят еластични разширителни фуги, се използва Ceresit Alles-Fuge.
След като планът за разполагане на плочките бъде окончателно уточнен, основата закърпена и добре подравнена, а лепилото разбъркано с вода до получаване на работна консистенция, лепенето на плочките не се отличава от обичайните стенни облицовки, както това е показано на снимките.
Добрият външен вид на облицовката и нейната водоплътност много зависят от качеството попълване и оформяне на фугите между плочките. Окончателното заглаждане и оформяне на вдлъбната форма на фугите става със специален инструмент – фугач, която представлява обла стоманена пръчка.
Коментирайте или задайте въпрос