В категории: Брой 9-10/2006, Декорация и защита, Инструменти, Ремонти
Ремонт с инструментите на Wagner
Немската фирма Wagner e водещ световен производител на електрически инструменти за боядисване. Фирмата е основана през 1947 г. от Йозеф Вагнер. През 1953 г. произвежда първия електрически пистолет за боядисване и с това очертава профила на дейност, който поддържа и развива и до днес. През 1964 г. започва производството на мембранни безвъздушни бояджийски машини. Шест години по-късно вече е на първо място в света по производство на електрически бояджийски пистолети и най-голям европейски производител на безвъздушни машини за боядисване. През 1971 г. произвежда над 20 000 електрически инструмента на месец, които се продават в над 80 страни.
Последователно открива производствени предприятия в Швейцария, Австрия, Чехия, САЩ, Китай и други страни. През 2002 г. придобива фирмата Walter-Pilot, специализирана в производството на въздушни пистолети и устройства за боядисване.
Днес, 50 години след основаването си, Wagner има над 1700 служители, 9 производствени завода и търговски представителства в над 50 държави. Понеже не установихме коя наша фирма представлява Wagner в България, със сигурност ще посочим само, че у нас пистолетите на Wagner се продават в специализираната верига Mr. Bricolage.
За домашни приложения фирмата предлага колекция от електрически пистолети и други инструменти за боядисване, уреди за снемане на стари тапети, както и обширна гама от различни градински осветителни тела, захранвани със слънчеви батерии.
Тук ще представим два от инструментите на Wagner – устройство за снемане на стари тапети и електрически бояджийски пистолет.
Уред за снемане на стари тапети DTS 5800
Подмяната на тапетите е измежду дейностите, които най-често влизат в обсега на изява на домашния майстор. Работата не изисква нито скъпи инструменти, нито особени умения. Всеки, който веднъж се е захващал с тази дейност, обаче знае, че горе-долу половината от времето отива за сваляне на старите тапети и почистване на основата от здраво залепналите тук-там парчета. При добре залепени тапети това е почти невъзможно да се извърши на сухо. Те трябва предварително да се овлажнят добре и едва, след като слоят лепило омекне, може да се пристъпи към премахването им. Пръскането с вода е неефективно, защото тя се стича по стените и замърсява, а може и да повреди подовото покритие. Същевременно почти не пропива през тапета и той си остава все така здраво залепен за стената. В най-добрия случай се накъсва на парчета, като остатъците, които упорито отказват да се отлепят, трябва да се изстържат със стоманен шпахтел. Това отваря немалко допълнителна работа, а и надирането на гипсовата шпакловка е „в кърпа вързано“. Вярно е, че има и специални двуслойни тапети, при които връхният пласт лесно се отделя и свлича, докато основата остава здраво залепена. Те обаче не са толкова масово използвани и проблемът със свалянето на старите тапети си остава все така актуален.
Решение има, и то твърде ефикасно – вместо с вода, тапетите се овлажняват и лепилото омеква, като се третират с гореща водна пара. Тя пропива бързо, слоят лепило напълно се размеква, след което лист по лист буквално се свлича с лекота от стената. Обработката на тапетите с водна пара се извършва със специални уреди, какъвто е Wagner DTS 5800. Понеже тапетите не се сменят всяка седмица, логично възниква въпросът дали покупката на такъв уред, колкото и да не е скъп, колкото и да улеснява работата, си заслужава, след като ще се ползва веднъж на няколко години. Затова производителят му е намерил още едно почти ежедневно полезно приложение за почистване с гореща пара на подовите настилки и други предмети от обзавеждането на дома.
Уредът се състои от две основни части – парогенератор и разпръскващ парата накрайник, които са свързани помежду си с топлоустойчив гофриран маркуч. Особеното при парогенератора на DTS 5800 е, че, освен резервоар за водата, той има отделно и малка камера, в която се образува парата. Поради това само 3 min след включване на електрическия нагревател с мощност 2000 W уредът е готов за работа. Резервоарът побира 5,8 l и осигурява без прекъсване за доливане на вода пара в продължение на 120 min. Това време е напълно достатъчно за снемане на тапетите в голяма стая.
През възвратен клапан водата от резервоара постъпва равномерно в малката камера, където бързо се загрява и превръща в гореща мокра пара. Тя преминава през гъвкавия маркуч и излиза през отвори, разположени по повърхността на накрайника. Той наподобява плосък капак с дръжка, държи се притиснат към тапета и се движи така, че да бъде равномерно овлажнен от горещата пара. Скоростта на движение се установява опитно според омекването на лепилото и готовността на тапета да бъде отделен от стената. Той се сваля с лекота, като горният му край се хваща с две ръце и постепенно чрез издърпване надолу се отлепва от стената. Когато се налага, в действие влиза и шпахтелът, за който добре омекналото лепило вече не представлява проблем. Така старите тапети се премахват напълно, без да остават следи, а повърхността на шпаклованата стена е опазена от надиране. Подовото покритие не се мокри, защото при овлажняване с пара по стената само тук-там се стичат водни капки конденз, които рядко достигат до пода.
Парогенераторът е сигурно защитен с предпазен вентил срещу опасно повишаване на налягането на парата над допустима стойност. За по-голямо удобство при работа производителят е снабдил DTS 5800 с маркуч с дължина 3,5 m, който позволява свободна работа, без да е необходимо често да се мести парогенератора.
За ускоряване процеса на омекване и сваляне на тапетите комплектът съдържа и специален валяк, който ги надупчва, и така се ускорява проникването на парата до лепилото и отлепването на листа.
Уредът намира отлично приложение и при всекидневното поддържане на дома за почистване на меки и твърди подови настилки, на меки мебели и други с гореща пара. За целта се предлага набор от десетина различни по форма и големина разпръскващи парата дюзи, удължители, накрайници за миене на подове и прозорци, както и накрайници за почистване на подове.
Моделът DTS 5800 се причислява към професионалния клас, макар че основно е предназначен за домашна употреба. Освен него, фирмата предлага и три по-опростени и съответно около два пъти по-евтини модела със същото предназначение: W14, W15 и W16. Те са еднокамерни, имат еднакви по мощност електрически нагреватели 2000 W, като се различават основно по обема на резервоара за вода и съответно по продължителността на работа с едно пълнене, различават се и по набора от накрайници за разпръскване на парата.
Електрически пистолет Wagner W 550
Обикновената бояджийска четка отдавна е изтикана в ъгъла от далеч по-съвършените инструменти за боядисване – различни по големина и материал валяци и пистолети. Валяците също търпят развитие в посока на непрекъснато подаване на боята с помпа, а пистолетите вече се нароиха дотолкова, че може да бъдат обособени в три групи. За професионални цели се използват пневматични бояджийски пистолети, които разпръскват боята под въздействието на въздушна струя с налягане 0,3–0,5 MPa. За боядисване с такъв пистолет е необходим компресор и маркуч. За получаване на качествено покритие изискванията към компресора са доста високи. Той задължително трябва да има масло- и водоотделител, които да очистват въздуха. В противен случай пистолетът започва да „изплюва“ от време на време по някоя водна капка върху току-що нанесения слой лак и гладката повърхност се поврежда. Малките компресори също не са подходящи за качествено боядисване, защото въздушната струя пулсира, и това се отразява на равномерното разпръскване на боята. Затова компресорът трябва да има възможно по-голям ресивер – поне 40–50 l. Освен, че „изглажда“ пулсациите на постъпващия от компресора въздух, в ресивера той се охлажда, при което част от съдържащите се в него водни пари кондензират във вид на капки. Тъй като масово продаваните за домашно ползване компресори нямат водо- и маслоотделител, той може да се монтира допълнително, защото се продава и отделно.
За домашни условия в повечето случаи отлична работа може да свърши и електрически пистолет за боядисване, чието основно предимство се свежда до това, че не изисква компресор. Такъв пистолет безпроблемно се съхранява в шкафа с инструменти и е винаги готов за използване. Като се изключи боядисването на автомобили или други предмети, при които се цели постигане на блестяща съвсем равномерно покрита с лак повърхност, тези пистолети са предпочитан инструмент за почти всички останали бояджийски дейности. Преди всичко боядисването с пистолет е значително по-производително, отколкото с четка. Така например една гаражна врата се боядисва с пистолет за около 5 min, докато с четка, широка 4 cm, за това са потребни цели 35 min. Радиатор се боядисва с четка за около час време, докато при работа с пистолет са потребни не повече от 10 min. Двата начина са несравними по отношение на качеството. При боядисване с пистолет се получава покритие с равномерна плътност, при което липсват неизбежните следи от космите на четката. Освен това с пистолет много по-лесно се боядисват повърхности, разположени над главата, например стрехата на покрива, при което част от боята неминуемо се стича по дръжката и след това по ръката. Пистолетът е незаменим и при боядисване на предмети със сложна форма, както и на различни трудно достъпни или направо невъзможни за достигане с четка места. За тази цел повечето електрически пистолети имат специални удължители – прави или закривени под ъгъл 90°.
Все пак боядисването с пистолет не е „манна небесна“ и също си има своите недостатъци. Голяма част от боята (40–70%) се разпрашава във въздуха и се губи в околното пространство. Това, от една страна, повишава разхода на боя, а, от друга – замърсява разположените наблизо предмети и вреди на здравето, ако не се работи с предпазна дихателна маска. Особено неизгодно е боядисването с пистолет на неплътни изделия – решетки, оградна мрежа, тръбни конструкции и др., при които загубата на боя може да достигне 90%. След боядисване се налага старателно почистване на пистолета, което изисква разход на разтворител и загуба на време. Към недостатъците трябва да се добави и стойността на пистолета, която е несравнимо по-висока от цената на обикновената четка.
Все пак най-голямото неудобство е, че фино разпрашената боя се разнася с въздушното течение, прониква и полепва навсякъде, до където достигне, след което е практически невъзможно да бъде почистена. Затова с пистолет се боядисва на открито в двора, а не в затворени обитаеми помещения. Освен, разбира се, ако не става дума за помещения, специално предназначени за боядисване.
Тук избрахме да представим по-подробно пистолета за боядисване Wagner W 550, който заема междинно положение между класическите електрически и пневматичните пистолети, съответно съчетава техните положителни качества. Затова го определят като пистолет за домашни майстори с професионално качество на боядисване. Боята се разпрашава от въздушен поток с ниско налягане, който се създава от турбина в самия пистолет. Той е компактен и лек като класическите електрически пистолети, липсват компресор и маркуч. Разходът на електрическа енергия също е несравнимо по-малък, отколкото разходът на електродвигателя на малък компресор.
Пистолетът се състои от две части, които лесно се съединяват и разделят една от друга. В частта с ръкохватката се намира въздушна турбина, която създава въздушен поток с ниско налягане и сравнително голям дебит. Другата част съдържа резервоара с боята и разпръскващата дюза и се наставя към предната. Това решение има няколко съществени предимства. Позволява работа с няколко различни разпръскващи боята приставки (система Click&Paint), специализирани за боядисване на трудно достъпни места, каквото е пространството между глидерите на радиатор, за разпръскване на по-голямо или по-малко количество боя. Едната се използва при боядисване на големи площи, когато е необходим мощен факел с по-голямо количество боя. Другата служи за фино боядисване, подобно на специализираните аерографи, на малки предмети или участъци с малка площ, като позволява даже рисуване, подобно на тънка четка. Тази система позволява удобно и лесно боядисване с различни бои чрез смяна на частта с резервоара и дюзата. Когато те са с различен цвят, е удобно да се работи с няколко резервоара. Те имат плътно затварящи капачки, които предпазват боята от засъхване и образуване на коричка. Разделната конструкция значително улеснява и почистването на пистолета след боядисване, защото не се налага пазене на електрическата част и турбината от досег с разтворителя.
Използването на въздушна струя за разпрашаване позволява прецизно регулиране на количеството боя и формата на факела, която може да бъде кръгла или плоска – хоризонтална или вертикална. Така може да се подбере оптимална форма на факела в зависимост от боядисваната повърхност, както и по-лесно и точно да се ограничи боядисваното поле с оглед боята да не попадне встрани. С Wagner W 550 се постига високо качество и равномерност на покритието, характерни за пневматичните пистолети. Същевременно използването на въздушна струя с ниско налягане намалява количеството на разпрашената в околното въздушно пространство боя. Тя се използва по-икономично, а замърсяването на заобикалящите повърхности е по-малко. Нанасяният с пистолет слой боя е по-тънък и равномерен, отколкото при боядисването с четка. Това води до икономия на боя, от една страна, и до по-бързо изсъхване на лаковото покритие, от друга.
Wagner W 550 е предназначен за боядисване на малки и средни по големина повърхности, като производителността му със стандартната приставка е 5 m² за 12 min. Същата площ се боядисва само за 5 min, когато се използва приставката за разпръскване на голямо количество боя. Пистолетът е подходящ е за боядисване с лакове и бои на водна основа или с органични разтворители, за нанасяне на антикорозионни препарати, препарати за защита на дървесината, на почистващи препарати и др.
Коментари и въпроси
1 Коментар към “Ремонт с инструментите на Wagner”
Тодорка Атанасова | ноември 15th, 2012 at 1:21 pmИмам проблем с пистолет за боядисване Wagner Р 140. Закупих го от магазин Мастерхаус Бургас. След 1 седмица бе изпробван, като се постави боята след проверка на консистенцията и т.н. но пистолета не проработи въобще, реших да поставя вода и с вода не проработи. Рекламирах го в магазина, отказаха да ми го заменят, т.к реда бил да се изпрати на сервиз, на 30 ден ми се обадиха за да ми кажат, че пистолета е експлоатиран неправилно и поради тази причина не важи гаранцията, ако желая мога да си заплатя за ремонта. Не зная как е екплоатиран неправилно, след като той въобще не е проработвал. Въпроса ми е как следва да процедирам в този случай и към кого да се обърна за да ми се реши проблема?
„Направи сам“: С представителите на фирма Wagner редакцията няма непосредствен контакт, поради което не бихме могли да Ви окажем подкрепа.
Ако не успеете да защитите правата си пред търговеца и вносителя бихте могли да сторите това, като се обърнете към Комисията за защита на потребителите.
Коментирайте или задайте въпрос