В категории: Брой 7-8/2010, Електроника, Хоби
OFRM Geotrade 5.30 и Garmin nuvi 3790 – ненадминатият тандем
Когато хората говорят за GPS навигационни устройства, най-често обсъждат поредния нов модел на световния лидер Garmin и последната версия на навигационната карта на България OFRM Geotrade TOPO и OFRM Geotrade City. Редовните читатели на „Направи сам” несъмнено знаят, че успехът на марката в България в най-голяма степен се дължи на създадената и редовно обновяваната на всеки три месеца от Събин Коларов и неговия екип (фирма „Сайнед” ООД) навигационна карта вече години наред. Нейното изключително качество, неуморно поддържаното темпо при усъвършенстването й, разширяването и актуализирането държат на далечна дистанция всички опити за пробив на нашия пазар на други марки GPS апарати, както и опитите за създаване на конкурентна карта за апаратите на Garmin.
Последно в списанието ни (НС 1-2/2010) бе представена в аванс излязлата в края на март версия 5.1 на двете карти. Пропуснахме юнското й обновяване, но сега е време да наваксаме това информационно изоставане. Затова помолихме Събин Коларов да представи предварително по-впечатляващите новости във версията 5.30, която ще бъде пусната в края на август. Тук е мястото да напомним, че всеки регистриран на сайта www.karta.bg потребител получава всяка нова версия безплатно в рамките на две години.
Развитието на новата версия на OFRM Geotrade е в поне пет насоки.
– Разширяване на наличната информация за търсене на адреси (улица и номер) в 20 нови града, по номер на блока в 9 града и по име на улицата – в 10 града допълнително. Добавени са улици, адреси и номера на блокове в Белене, Годеч, Златна Панега, Луковит. Включени са улици и адреси в Арбанаси, Гулянци, Никопол, Оряхово и Ябланица. Добавени са нови адреси и са коригирани някои улици в Горна Оряховица, Кнежа, Левски, Павликени, Свищов и Севлиево. Отделно за стотици села вече е въведена пътната мрежа, но без имена на улиците.
– Разширяване на базата данни с нови обекти, които представляват обществен интерес (POI).
– Отразяване на множество промени в пътната мрежа и коригиране на вече остаряла информация. Сред тях са новият пътен възел „Качица” във Велико Търново, новото кръгово кръстовище, свързващо Драгалевци с Околовръстния път на, нови кръгови движения в Самоков, Благоевград и др.
– Добавени са хиляди километри черни пътища, пътеки, велосипедни пътеки и интересни места (POI) сред природата (към наличните общо 35 600 km в предишната версия 5.21).
– Разширяване на функционалните възможности на навигационната карта, така че тя да използва пълноценно последните новости в развитието на GPS апаратите на Garmin. От предната версия навигационната карта OFRM Geotrade поддържа функцията „помощник за избор на лента за движение”. Така всеки от по-новите модели на Garmin, които разполагат с тази функция, вече ще дават указания не само посоката на движение и предстоящия завой, но и в коя лента водачът трябва навреме да се престрои, за да може да следва зададената посока на движение. Тази възможност първоначално е въведена за столичния град с неговата най-развита и сложна транспортна мрежа, след което с по-нататъшното развитие на навигационната карта ще обхване постепенно и останалите по-големи градове.
Най-съществената новост в картата OFRM Geotrade 5.30 е, че се поставя началото на въвеждане на триизмерни (3D) изображения на по-забележителните сгради – като начало в София.
Всеки, работил с компютърна техника знае, че скоро след появата на нов продукт или дори само на поредната нова версия, производителят пуска и разпространява софтуер, който коригира забелязаните до момента недостатъци. Това е неизбежен процес и за щастие пропуските лесно се коригират, защото не се налага смяна на механични или електрически детайли, нито на електронни елементи. Така във версията 5.30 е коригиран проблем, появил се при предните две версии – някои ограничения при търсене на обекти в цялата страна. Причината за това е установена – GPS апаратите на Garmin работят коректно с карти разделени на не повече от 24 части. Разделянето на картата на повече части се прави с цел ускоряване на обработката на информацията и на търсенето в нея. Затова при OFRM Geotrade 5.30 е възприето оптимално решение за постигане на максимално бързодействие при запазване на пълната функционалност на картата.
Другото интересно решение при новата версия е разликата в начина на визуализиране при различните версии на навигационната карта: OFRM Geotrade TOPO 5.30 CYR, OFRM Geotrade TOPO 5.30 ML и OFRM Geotrade TOPO 5.30 LAT. Във версията LAT (надписите са само на латиница) полигоните, изобразяващи растителната покривка, са прозрачни, а не плътни. Това е направено с цел олекотяване на картата, за да може да работи добре и на по-старите модели на Garmin, като GPSMAP 60CSx и eTrex C.
Както вече споменахме навигационната карта OFRM Geotrade се развива паралелно с техническите възможности на GPS апаратите на Garmin. Пълноценното използване на всички възможности на най-новата версия на картата е възможно само с апарат от последно поколение.
За демонстрация на възможностите на OFRM Geotrade 5.30 Събин Коларов избра модела nuvi 3790, който по негово мнение е най-добрият апарат на Garmin от тази серия. Както се знае серията nuvi са предназначени за навигация в автомобил, но също така успешно може да се използват и при движение пеша, например в непознат град, включително за лесно намиране на паркирания автомобил. Те са малки и леки, а батерията им осигурява няколко часа автономен режим на работа (до 4 часа за nuvi 3790).
В България няма друг, който да разбира повече от сухоземните навигационни карти за GPS апаратите на Garmin от Събин Коларов. При това той е човек силно пестелив на похвали. Затова го помолихме да представи основните новости, които предлага тандемът OFRM Geotrade 5.30 & nuvi 3790.
* От гледна точка на графичното изобразяване nuvi 3790 поддържа триизмерни изображения на сгради, трафик, релеф, хоризонтална или вертикална ориентация, екологични маршрути, записва следата на движение и т.н.
* Имената са прикрепени към улиците така, че по-ясно да си личи за коя улица се отнасят. Триизмерно изобразените сгради ярко се открояват на екрана. Явно Garmin са поставили доста мощен процесор в nuvi 3790, защото уредът осезаемо загрява при разглеждане на OFRM Geotrade TOPO картата.
* nuvi 3790 има сензор за пространствена ориентация. При завъртане на апарата екранното изображение автоматично се превключва между Portrait и Landscape.
* За тези, които предпочитат фонетична подредба, фирма „Сайнед” ООД е разработила необходимия софтуер и го инсталира като допълнителна възможност на всеки уред, закупен в магазина на фирмата (ул. „Ген. Гурко” 45 в София).
* Най-голямо удоволствие и наслада за окото OFRM Geotrade TOPO 5.30 и nuvi 3790 доставят при изобразяване на природната среда. Околните планини направо оживяват на екрана. Изобразяването на релефа на местността е пространствено и в реално време.
* Друга много полезна функционалност на nuvi 3790 е свързана с икономията на гориво. По време на шофиране на екрана се изобразява лист от дърво, който сменя цвета си между червен, обозначаващ преразход на гориво, жълт – при средно икономичен режим и зелен, когато автомобилът се движи в икономичен режим. Отделно на екрана се изписва и цифрова индикация от 1 до 99 за икономията на гориво, като 99 показва движение при максимална икономичност.
* Уредът съхранява информацията за всяка цел, към която е бил зададен маршрут и я записва в собствена SQL база данни. В нея се съхранява информацията за всеки маршрут – изминатото разстояние, времето на пътуване, разходът на гориво, стойността на изразходваното гориво, изхвърлените в околното пространство въглеродни емисии.
* Разходът на гориво за последните 10 часа шофиране може да се види и във вид на графично изображение (диаграма), на която се изобразява количеството му и неговата стойност. За целта при зареждане в бензиностанцията в GPS апарата се въвежда информация за количеството и стойността на закупеното гориво.
Освен това nuvi 3790 има и вградена тестова игра, чиято цел е постигане на максимална икономия на гориво чрез поддържане на оптимален режим на шофиране – скорост на движение, честотата на ускоряване на автомобила, натискането на спирачния педал и т.н.
Актуалната версия на картата OFRM Geotrade може да бъде закупена или обновена тук.
Коментирайте или задайте въпрос