В категории: Брой 11/2005, Дърводелство и обзавеждане, Инструменти, Металообработване
Циркулярен трион за дърво и метал Raider
От новото попълнение машини Raider избързваме да ви представим един доста интересен според нас циркулярен трион. След като тестваме в работни условия и останалите модели, ще ви разкажем подробно за тях в последния за тази година „Направи сам“ 12/2005.
Известно е, че повечето ръчни циркулярни триони могат да се използват и за рязане на цветни метали, стига да се разполага със специализиран за целта диск. За пръв път обаче получаваме за тестване циркулярен трион, фабрично пригоден за рязане и на дърво, и на метал. RD-CS19 се доставя с два диска – единият е за рязане на дърво, а другият е специализиран за рязане на метал. И двата са с по 60 ситни зъби. Докато при дискът за метали това е нормално, този за дърво е подходящ за фино разкрояване на мебелни дървесни плочи. Дисковете имат външен диаметър 180 mm, а зъбите им са с твърдосплавни пластини. Съответно всеки от тях е комплектуван с подходящ за него предпазен щит. Този за рязане на метали има прозрачно прозорче, а за дърво има отвор за изхвърляне на стружките. Щитът е закрепен с два винта и се сменя за под минута. Около минута повече е времето, необходимо за смяна и на самия диск.
RD-CS19 има мощен двигател (1650 W), способен да реже дървени материали с дебелина до 62 mm, и цветни метали с дебелина до 12 mm. При рязане на тънкостенни профили, естествено, машината може да се справя и със значително по-големи дебелини. Честотата на въртене на диска не е много висока (3500 minˉ¹), не се регулира, и очевидно е подбрана с оглед комбинираното използване на машината. Двигателят има електронна защита срещу претоварване – също необходимо мярка, свързана с рязането на метални предмети.
Друга особеност е наличието на вграден в ръкохватката лазерен прожектор за по-точно и лесно насочване на машината при рязане. Лазерните прожектори вече станаха едва ли не стандарт при ръчните циркулярни или прободни триони, но при тази машина е направена още една крачка напред – с помощта на удобен за хващане винт прожекторът може да премества плавно странично и така лъчът да се нагласи точно върху линията на рязане. Прожекторът се захранва с батерия.
Машината има всички характерни за ръчните циркулярни триони настройки за нагласяване на дълбочината и наклона на рязане. Прави впечатление масивното изпълнение на всички детайли, което не само вдъхва доверие, но и несъмнено се отразява положително върху точността на настройките и по-точното водене на машината по време на рязане. RD-CS19 се доставя в доста обемист пластмасов куфар, което също вече стана стандартно изпълнение за машините Raider.
Коментирайте или задайте въпрос