В категории: Брой 9-10/2003, Градина, Облицовки и настилки, Строителство
Естествени камъни за облицовки и настилки
В предния брой на списанието споменахме съвсем накратко за използването на плочите от естествен камък за различни облицовки и настилки. Достатъчно е човек да пропътува по околовръстното шосе на София само кратката отсечка от резиденция Бояна до отклонението за Бистрица, за да изброи няколко десетки склада, повече или по-малко задръстени с естествен камък – от полирани мраморни или варовикови плочи до парчета от варовикови скали, силно ерозирали при хилядолетния си престой на открито. Най-продавани са неоформените каменни плочи, като човек трудно може да се ориентира в многообразието от вида на камъка, оцветяване, структура, твърдост, площ и дебелина на отделните плочи. Те по правило се продават на палета и единствената информация, която може да получите от продавача, е за цената. Дежурни специалисти по минералогия, естествено, няма да срещнете и опитът се натрупва единствено на собствен гръб. Това е доста скъп и изнервящ метод за обогатяване на личната строителна култура, защото крайният ефект и качеството на каменната облицовка зависят от редица фактори: от правилния избор на камъните, от късмета да не бъдете излъгани от тандема „производител–търговец”, от правилното полагане и залепване на каменните плочи, от доброто им фугиране и евентуално от последващата обработка – почистване на замърсяванията от цимент и импрегниране на плочите срещу проникване на влага.
Каменните плочи за облицовка се продават на палети и с мотокар се товарят на камиона на клиента, защото е по-удобно и за двете страни. При тънките облицовъчни плочи едно пале побира около 22–25 реда, всеки от които се смята, че покрива площ 1 m². С две думи, с плочите от едно пале би трябвало да се покрият поне 20 m². Това обаче е на теория. Практиката като правило е доста по-различна и това проличава едва когато започнете да вадите камъните от палето. Тогава ще установите, че производителите са проявили изключителна изобретателност и са преминали едва ли не на безотпадна технология при добиване на плочите. Вместо да отстраняват и изхвърлят бракуваните парчета, неизбежни при цепене на плочите, те съумяват да ги “пробутат” покрай редовните по големина и здравина плочи. Практиката е следната – качествените плочи се подреждат по периферията на палето, а във вътрешността се поставят, често и насипват, нискокачествени парчета. Горните няколко реда изцяло са подредени от качествени едри и здрави плочи и измамата за неподготвения купувач е готова. Всъщност купувачът няма кой знае каква алтернатива, защото не купува директно от кариерите, а чрез търговски посредници, които се оправдават с производителите, и затова трябва да разчита най-вече на късмета си. При всяко положение обаче, когато се пресмята необходимото количество плочи за покриване на дадена повърхност винаги трябва да се предвижда по-голям или по-малък резерв – в зависимост от късмета и почтеността на търговеца, от който са купени камъните. Друга възможност, е след като купи в някой от складовете по споменатата отсечка на Околовръстното шосе няколко прилични наглед палета с изпълнена с “чакъл” вътрешност, да започне да разпитва вече минали по този път познати строители или шофьори с опит, за да научи кои складове се ползват с реномето на добри търговци и постепенно привличат все повече клиенти. Техният успех се дължи на стремежа на съответния търговец да купува възможно най-качествена стока, на установените с години връзки и авторитет пред производителите, на познаването на добиваните в различните кариери камъни и може би най-важното – готовността да плаща по-висока цена за по-доброто качество. При условията на силна конкуренция печалбата на такъв търговец, пресметната за едно пале, намалява, но за сметка на това оборотът непрестанно ще расте.
След като поразпитахме препатили строители и опитни шофьори, стигнахме до склад на Симеоновско шосе или както е по-известен – “складът на Слави”. Посетихме г-н Владислав Катошев, собственик на фирма КАМИД, с молба да ни въведе, а чрез нас и читателите на списанието малко по-навътре в света на каменните облицовки. Написаното по-долу е преразказ на споделеното от него за над десетгодишния му опит в търговията с каменни материали.
Търсенето на естествения камък за облицовки и настилки и търговията с него бележи началото си от промяната преди четиринайсет години, когато се отприщи частната инициатива. От една страна, започна масово индивидуално строителство, нямащо нищо общо със сивата отчайващо еднообразна панелна действителност на големия град. От друга, се появиха предприемчиви хора, които получиха концесии и започнаха да добиват и доставят на пазара естествен камък. В началото на пазара се предлагаше предимно качествен материал, но и цените бяха около два пъти по-високи от сегашните. Бързото разширяване на пазара поради голямото търсене обаче доведе до появата на много търговци и силна конкуренция, водеща до силно снижаване на цените, но и на качеството на предлагания камък. Едва ли не всичко, което се изкопае и нацепи, се и продава. Според Слави обаче това състояние на нещата няма да продължи дълго, защото все по-голяма част от българския камък намира добър пазар в чужбина при минимална цена 15 Евро за квадратен метър за неоформени плочи. Това обяснява стремежа по-нискокачествената продукция да се пласира на вътрешния пазар и неминуемо след две-три години ще повиши цените в България поне два пъти.
По предназначението си каменните плочи се делят на две основни групи. За облицовка на цокли, стени, декоративни зидове, колони и др. се използват плочи с дебелина 2–3 cm. Ако са от здрав камък с такива плочи напълно успешно може да се застилат и пешеходни пътеки или алеи за автомобили. Натоварването в случая се носи от армираната бетонна настилка и стига плочите да са залепени добре, без кухини под тях, такава настилка може да понесе натоварване и от тежък камион. Все пак специално за настилки се препоръчва използването на по-дебели плочи – около 5 cm и повече. За пътеки и алеи, при които камъните са застлани върху пясъчно легло се използват и по-дебели плочи, като за целта се продават и камъни с дебелина 10-20 cm. Според нас това са вечни настилки, конкуриращи древните римски пътища, но всичко е въпрос на финансови възможности и предпочитания. С такива камъни може да се зидат и масивни зидове с отличен външен вид.
Негласно възприетата между производители и търговци класификация е:
* Плочи за облицовка с дебелина 2–3 cm.
* Плочи за настилка с минимална дебелина 3 cm и обичайна – 5–6 cm.
Каменните плочи се делят още по формата и големината си. По-евтините са необрязани, с неправилни размери и различна големина, както са се получили на плочи при цепене на скалата. Този вид плочи се залепват по-трудно, изискват по-голямо майсторство, но пък и придават по-естествен и разнообразен вид на настилката, наподобяваща донякъде стари плочници или калдаръм. Цените на този вид камъни варират в границите 5–9 лв. Най-вече в зависимост от дебелината и големината на плочите.
По-тънките плочи за облицовка, които са и по-дребни (до 24 камъка в квадратен метър), се продават на цена около 5 лв./m2. По-едрите плочи с големина около 10–12 плочи в квадратен метър струват около 7–8 лв./m². По-дебелите камъни за настилка струват около 8–9 лв./m². Винаги е за предпочитане да се купят по-едри плочи, защото при нужда може и да се чупят, докато обратното не е възможно. По-едрите се редят и по-лесно и бързо, а фугите в настилката са по-малко.
Вторият вид плочи са фабрично нарязани с точно определена широчина, която най-често е през 5 cm – примерно 10, 15 , 20 или 25 cm. В повечето случаи в едно пале се поставят само плочи с еднаква широчина и различни дължини, като всички обаче са четиристранно равно обрязани с формата на правоъгълник. Това позволява подбирането на различни по дължина плочи и съответно разминаване на фугите между късите страни на плочите в два съседни реда. Този вид облицовки са несъмнено красиви и отдалеч привличат погледа, но същевременно, според нас, са прекалено “цивилизовани”. Въпрос на естетическо решение и финансови възможности, защото цената на рязаните камъни е 22–29 лв./m². Дебелината на рязаните плочи най-често е в интервала 2–4 cm, като между плочите в едно пале не бива да има отклонения в дебелината повече от 1 cm. В противен случай дебелината на подложния пласт цименто-пясъчен разтвор ще трябва да се увеличи, което, особено при вертикални облицовки е крайно нежелателно.
Предлагат се и рязани камъни с квадратна форма, а при поръчка може да се доставят и с точно зададени размери. Въпрос на целесъобразност и пари.
Много интересни и здрави настилки може да се направят с павета, получени от червен или жълт пясъчник. Най-често използваните имат големина 7х7 cm, като в действителност размерите им варират в границите 6–8 cm. Цената на паветата от жълт пясъчник е 0,15 лв. бройката, а при червения пясъчник – 0,13 лв. Освен това се продават и гранитни павета, както се казва – втора употреба, извадени при подновяване на настилката на стари павирани улици. Цената на едно паве в склада на Слави е 0,18 лв., докато в повечето складове по споменатата вече отсечка на Околовръстното шосе е 0,25 лв. Настилките от павета са наистина вечни и красиви. Освен това те по правило се редят върху добре подготвена основа и пясъчно легло, а помежду им се насипва и трамбова пясък. Това означава още, че този вид настилки пропускат водата и така, от една страна, не се нарушава достъпът на дъждовната вода до плитките корени на близко разположените растения, а, от друга – при дъжд алеите не се превръщат в корито на бурен планински поток.
Според скалния си състав облицовъчните камъни са основно два вида – пясъчници и гнайси. Тук съзнателно ще използваме възприетата от търговците опростена и обобщаваща терминология, макар и със съзнанието, че това би подразнило слуха на всеки минералог. За по-лесна ориентация на читателя поместваме и снимки на основните видове облицовъчни плочи и други камъни, които се предлагат на пазара.
Гнайсът е значително по-здрав и устойчив на износване от пясъчника, но това силно зависи от мястото, от което са добити плочите. Повърхностните пластове са изветрели и получените от тях плочи са доста меки и чупливи, а може даже и да се ронят. Добитите от дълбочина на находището плочи са твърди и здрави. Това проличава най-вече при почукване с твърд предмет на хванатата с два пръста плоча. Качествените твърди плочи издават остър ясен звук, докато меките кънтят на кухо. За твърдостта на плочите може да се съди и при оглед на палето отстрани. При твърдите камъни по кантовете им отчетливо личат като белезникави белези следите от инструмента, с който са били къртени и отчупвани.
Гнайсът се добива основно в Родопите, като се започне от гр. Гоце Делчев и се стигне до Ивайловград. Гнайсът има над двайсет разновидности като цвят – тъмно- и светлозелени, различни нюанси на сивото и на жълтото – от почти бели до тъмнокафяви.
Преобладаващата част от облицовъчните камъни, които се продават в София, се добиват от кариери край гр. Гоце Делчев. Според търговците при този камък бракът е по-висок, защото плочите се добиват без механизация и от сравнително плитки до повърхността пластове. Плочите от тези кариери се продават на цени между 5–8 лв.
Най-здрави, качествени и най-търсени са плочите от района на Ивайловград, които са предимно в сиво-бежовата цветова гама. Това се доста по-едри и здрави плочи, макар че и между тях има некачествени, добити от горни пластове.
Оптималната цена за ивайловградския камък за облицовка е около 8 лв./m² при големина на плочите до 12 бр./m². Те са равни, плътни, здрави и се редят по-лесно.
Коментари и въпроси
15 Коментари към “Естествени камъни за облицовки и настилки”
Тихомир Колев | февруари 28th, 2012 at 9:34 pmИмате ли представителство в град Габрово ?
zlatko | март 16th, 2012 at 1:17 pm„Направи сам“:Издателството не се занимава с търговска дейност. Фирмата, чиито облицовъчни плочи са описани в статията, е софийска и няма представителства в провинцията.
iskam da pitam za ceni na opkrai4en kamak za podova nastilka
zlatko | март 16th, 2012 at 6:52 pm„Направи сам“: Вижте дадения вече към писмо от 12 април т.г. отговор на подобен въпрос.
ot parviq red vtorata mostra kade e podovata nastilka i oblicovka neopkrai4en i da ne e po debel ot 4 sm i na kva cenae 1m2
Valentin Vasilev | април 5th, 2012 at 6:46 pm„Направи сам“: Вижте дадения вече към писмо от 12 април т.г. отговор на подобен въпрос.
interesuvam se ot estestvenia kamak za oblicovka i nastilka mozete li da mi ispratite danite na firmata koiato gi predlaga
stefan durchov | април 13th, 2012 at 11:39 am„Направи сам“: Вижте дадения вече към писмо от 12 април т.г. отговор на подобен въпрос.
Zdraveita izkam da popitam kak moga da si kupa kamak ot vas,otpada4ni ivici az sam ot Bansko kase se namira va6iq sklad.Nadqvam se da mi pi6ete blagodarq vi i priqten den.
dobrina | август 8th, 2012 at 3:45 pm„Направи сам“: Фирмата, която предлага описаните в статията облицовъчни плочи от естествен камък е софийска и разполага с два склада в столицата. Понеже сайтът е на списание „Направи сам“ и издателството не извършва търговска дейност, ние неизменно препращаме читателските запитвания от такъв характер към фирмата, която най-добре може да удовлетвори интереса на читателите ни. В случая това запитване е препратено към управителя на фирмата, който ще се свърже с вас.
Здравейте, бихте ли казали каква цена е реденето на камъка, който се нарича „кокалчета“ на квадратен метър?
дора | януари 15th, 2013 at 9:21 pm„Направи сам“: Сайтът е на списание „Направи сам“, поради което не се занимаваме с изпълнителска дейност нито с продажба на материали.
Здравейте, бихте ли ни осведомили от къде най-близо до Пазарджик можем да купим облицовъчен камък като избегнем измамите с качеството на камъка в средата на палетите, или с други думи-да ни препоръчате надеждни търговци, ако Ви е възможно.
Благодарим за вниманието!
„Направи сам“:
Valentin Hristov | февруари 18th, 2013 at 7:38 pmСтатията, публикувана в списанието, е написана въз основа на предлаганите от софийска фирма облицовъчни плочи от естествен камък. Нямаме никаква представа кои фирми и какво предлагат в близост на Пазарджик. Не вярваме да има някакво особено различие, защото видовете камък и кариерите за техния добив са едни и същи.
Плочите се товарят на палета от фирмите производители, така че на място в склада няма как да разберете какво е съдържанието им освен, ако не пренаредите всяко пале – стига търговецът да позволява това.
Можете ли да ми дадете адреса на фирмата?
Тони Станчева | март 9th, 2013 at 9:51 pm„Направи сам“: Данните за свързване с фирмата доставчик на облицовъчните каменни плочи са изпратени лично на подателя на писмото.
Интересуват ме паветата от червен пясъчник 7/7 см и цена 0,13 ст.
Yaourt | март 21st, 2013 at 8:44 pmКъде могат да се намерят в близост до Хасково за да може транспортът да излезе по-евтин ? Моля да ми помогнете с контакти за да поръчам!
Благодаря ви!
„Направи сам“:
Като редакция на списание сме в състояние да посочим данни за контакт с фирма, която работи на територията на София. За Хасково не разполагаме с информация.
Здравейте, бихте ли ми казали нещо за здравината и качеството на плочите от утаечни скали, които сте сложили на снимка до жълтия гнайс от Гоце Делчев? Подходящи ли са за външна настилка, на веранда например? Благодаря!
„Направи сам“: Личният опит на автора при полагане на настилките от каменни плочи, описани в статията, датира отпреди близо 10 години. За конкретния случай белезникаво-жълтеникавите плочи, с които бяха застлани стълбища, са слоести и след няколко зими тук-там започнаха да се отделят люспи.
Ganka | април 2nd, 2013 at 11:27 amЗдравейте! Имам въпрос-направихме си в апартамента водопад,облицовахме го с речни камъни,много си го харесваме,но след време камъните започнаха да зеленясват. За басеин използваме емайлирана вана и дори има речни рибки. Моля посъветвайте ме как да почистя и как да поддържам камъните в естествената им красота и правилно ли ще е да ги лакирам,ако успея да премахна зеленясалото по тях. Благодаря предварително. С уважение Ганка Дякова,град Казанлък
„Направи сам:“
М.Маринов | юни 3rd, 2013 at 3:19 pmБез да сме специалисти в поддържането на декоративни водни площи бихме казали, че в този случай образуването на водорасли върху камъните е естествен процес, така както и върху стъклата на аквариумите, които периодично се почистват чрез механично изстъргване. И да лакирате камъните, налепът от водорасли вероятно пак ще се образува. В стремежа си да защитите камъните и в зависимост от наличието в лака на съставки, предотвратяващи образуването на водорасли, те биха могли да навредят на рибките. За поддържане на открити басейни има специални препарати, които обаче също не е ясно как биха се отразили на рибките. Така че е най-добре да се консултирате със специалист и в някой магазин специализиран за изграждане на декоративни басейни.
Здравейте!
симеон | декември 29th, 2013 at 10:28 pmТъй като скоро ми предстои закупуване на такъв вид камъни за настилка,бихте ли ми изпратили адреса на магазина от където да си закупя.Много ви благодаря предварително!Желая ви успех!
„Направи сам“:
Камъните, описани в 2-3 статии в „Направи сам“ ас закупени от фирма „Камид“.
Писмото е препратено до управителя на фирмата, който ще се свърже директно с Вас.
Моля свържете ме с представителството в софия интересувам се от изрезките за декорация
Невен | август 27th, 2014 at 9:38 amПолезен материал!
anton rosenov | юли 31st, 2015 at 12:32 pmСамо един бърз коментар!
Зеленият гнайс от Гоце Делчев (предполагам, че е от с. Плетена) не е гнайс, а е амфиболит.
Моля да ми изпратите координатите на фирмата, за да си купя облицовъчни и подови каменни плочи.
„Направи сам“:
Фирмата, която предлага в София описаните в статията каменни плочи е КАМИД. Телефонът е 0888 309 148.
Коментирайте или задайте въпрос